Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sanremo leży w Ligurii, na jej zachodnim wybrzeżu – Riviera di Ponente. Słynie z niezwykle łagodnego klimatu przez cały rok, już od początków 19 wieku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sanremo leży w Ligurii, na jej zachodnim wybrzeżu – Riviera di Ponente. Słynie z niezwykle łagodnego klimatu przez cały rok, już od początków 19 wieku."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Sanremo leży w Ligurii, na jej zachodnim wybrzeżu – Riviera di Ponente. Słynie z niezwykle łagodnego klimatu przez cały rok, już od początków 19 wieku Sanremo gościło wielu cudzoziemców -głównie Anglików i Rosjan, mieszkał tu w pałacu Mio mido ( moje gniazdo) Alfred Nobel, Maria Aleksandrowna, małżonka Cara Aleksandra II, to dla niej wybudowano zapierającą dech w piersiach cerkiew przy Corso Imperatrice w 1874 roku. Wśród dorodnych palm połyskują kopuły dorodnych palm cerkwi prawosławnych – Christo Redentore, i Santa Caterina. Angielska i rosyjska arystokracja pomiędzy palmami, oliwkami i agawami założyła tu bajkowe ogrody, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Nazywane jest miastem kwiatów, produkcja w szklarniach to jedna z gałęzi przemysłu dobrze tu prosperujących. Nawet przebiegająca nad Sanremo autostrada z Ventigmili do Genui nazywana jest autostradą kwiatów.W krajobraz na stałe wpisane są szklarnie i zbiorniki na wode. W słynnych cieplarniach hoduje się róże, gozdziki,kamelie orchidee i gladiole eksportowane do wielu krajów na świecie.Zdobią one potem koncert Noworoczny w Wiedniu i sale podczas wręczania Nagrody Nobla w Sztokholmie. Sanremo słynie z Festiwalu Piosenki Włoskiej i kasyn gry. Znawców sztuki przyciąga głównie Pigna – wzgórze, na którym rozłożyło się Stare Miasto. Strome, wijące się ścieżki prowadzą od morza do bram kościołów San Giuseppe, San Stefano, i Santa Maria Candela. Ważnym punktem górującym nad Sanremo jest Sanktuarium Santa Maria Della Costa. Schodząc uliczkami w dół traficie do romańsko –gotyckiej katedry San Siro z XIII wieku. Dobry klimat przez cały rok.

4 Sanremo dobrze się kojarzy, zawsze czymś zaskoczy.Jest tu wszystko, góry w tle, schodzące w stronę morza wzgórza,piękne zabytki, egzotyczna roślinność - kwiaty są wszędzie i to przez cały rok.

5 Sanremo przeżywało swój okres rozkwitu podczas Belle Epoquew latach 1874- 1906, powstało wtedy 190 willi, 25 hoteli. Dużo eklektyzmu końca 19 wieku.Palmy do Sanremo sprowadziła rosyjska caryca. Bywał tu Nobel, Tołstoj.

6 Port w Sanremo. Stara, historyczna część to Porto Vecchio, nowa - Portosole. Stare prowansalskie przysłowie mówi "li gens de San Remu navigou san remu" - ludzie z Sanremo potrafią wiosłować bez wioseł.

7 Festiwal Piosenki Włoskiej (wł. Festival della canzone italiana) jest jednym z najstarszych w Europie krajowym festiwalem piosenki odbywajacym się corocznie od 1951 roku w mieście Sanremo. Na wzór Festiwalu w Sanremo powstały Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Sopot Festival. W 1967 roku w festiwalu wzięła udział Anna German. Domenico Modugno wyśpiewał tu swoje "Volare".

8 Kino-teatr Ariston mieści się pod numerem 212, to tu corocznie odbywa się Festiwal Piosenki. Trochę niepozorny z zewnątrz.

9 Włosi przykładają ogromną wagę do jedzenia, śródziemnomorska dieta nie sobie równych,jedyną pokusą są ciasteczka z Sanremo, ciężko się im oprzeć.

10 Mała,rodzinna cukiernia, w której można się w nie zaopatrzyć.

11 Tradycyjne sposoby produkcji, bez sztucznych dodatków i konserwantów, receptury i przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

12 W tej ciastkarni pracuje cała rodzina.

13 Aksamit czekolady i nuty orzechowej dla łasuchów.

14

15 Tu inny przykład rodzinnego interesu, taki bar na rogu, gdzie w pewnych godzinach ciężko znalezc miejsce, nawet stojące. Można tu posmakować regionalnego dania liguryjskiego - Torta Verde czy foccacci. Używa się do niej "zielonego złota" regionu czyli -małych,ciemnych,smacznych oliwek.

16

17 Sanremo to również urok kasyna, dzwonienie kulki w ruletce, szelest żetonów na zielonej tkaninie...Niektórych ta namietność kosztowała fortunę.

18 Kasyno powstało w 1905 roku. Obecnie fasada jest w renowacji.

19

20 La Pigna ( średniowieczna część miasta ) jest ciekawie położona. Przypomina układem szyszkę, labirynt kamiennych domów pozszywanych ze sobą kolumnami, łukami, ścianami i wieżami. Powstała jako forteca w 1000 roku i była powiększana do 16 wieku, idealna do pieszych wędrówek.

21 Skąd tyle krówek w Sanremo ? Torreto - to turyńskie źródełko, z wyglądu przypominające sarkofag, w rzeczywistości służące jako poidło dla zwierząt ( koni ?).

22

23 Corso Matteotti to jedna z głównych, handlowych ulic miasta, gdzie natknąć się można na wiele ciekawych zabytków. Pod numerem 143 - XV wieczny pałac Borea d'Olmo weneckiej rodziny Borea, gdzie dziś mieści się muzeum.

24

25

26

27 La Pigna- zaczyna się od wrót Św. Stefana ( gotyckiego kamiennego łuku) który jest umowną granicą pomiędzy Nowym i Starym Miastem.

28 Uliczki są wąskie, a zabudowa wysoka, co nie ułatwia robienia zdjęć.

29 Stiuki, freski,obrazy i marmury- Sanktuarium na wzgórzu.

30 Najważniejszą budowlą sakralną jest sanktuarium Pani Naszego Wybrzeża siedemnastowieczna budowla jest nie tylko doskonałym punktem orientacyjnym dla marynarzy płynących do San Remo, ściągają tu całe rzesze wierzących. Góruje nad miastem swoją bielą,W mieście jest jeszcze kilka barokowych klejnotów.

31

32

33

34

35

36

37

38

39 Katedra San Siro pochodzi z 12 wieku. Romańsko- gotycki styl przypomina budowlę z Albengi. Najstarszym elementem budynku jest portal po lewej stronie z wizerunkiem owieczki i gałązkami palmowymi. W środku katedry ciekawy krucyfiks.

40 W katedrze są piękne mozaiki.

41

42

43

44 Pierwoty herb Sanremo.

45

46

47

48 Skrzynka pocztowa z herbem miasta.

49 Taki mały symbol Sanremo, czerwona Vespa, wolność, wiatr we włosach, bez względu na zawód,wiek, ubiór,pogodę... Na randkę, na zakupy,do pracy.

50 Opr.Irenka Zdjecia i tekst internet


Pobierz ppt "Sanremo leży w Ligurii, na jej zachodnim wybrzeżu – Riviera di Ponente. Słynie z niezwykle łagodnego klimatu przez cały rok, już od początków 19 wieku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google