Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CALUSY Z SAN REMO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CALUSY Z SAN REMO."— Zapis prezentacji:

1 CALUSY Z SAN REMO

2 Sanremo leży w Ligurii , na jej zachodnim wybrzeżu – Riviera di Ponente. Słynie z niezwykle łagodnego klimatu przez cały rok, już od początków 19 wieku Sanremo gościło wielu cudzoziemców -głównie Anglików i Rosjan , mieszkał tu w pałacu „Mio mido” ( moje gniazdo) Alfred Nobel , Maria Aleksandrowna, małżonka Cara Aleksandra II , to dla niej wybudowano zapierającą dech w piersiach cerkiew przy Corso Imperatrice w 1874 roku. Wśród dorodnych palm połyskują kopuły dorodnych palm cerkwi prawosławnych – Christo Redentore , i Santa Caterina . Angielska i rosyjska arystokracja pomiędzy palmami , oliwkami i agawami założyła tu bajkowe ogrody, które przetrwały do dnia dzisiejszego . Nazywane jest miastem kwiatów , produkcja w szklarniach to jedna z gałęzi przemysłu dobrze tu prosperujących . Nawet przebiegająca nad Sanremo autostrada z Ventigmili do Genui nazywana jest autostradą kwiatów .W krajobraz na stałe wpisane są szklarnie i zbiorniki na wode . W słynnych cieplarniach hoduje się róże , gozdziki ,kamelie orchidee i gladiole eksportowane do wielu krajów na świecie .Zdobią one potem koncert Noworoczny w Wiedniu i sale podczas wręczania Nagrody Nobla w Sztokholmie. Sanremo słynie z Festiwalu Piosenki Włoskiej i kasyn gry . Znawców sztuki przyciąga głównie Pigna – wzgórze , na którym rozłożyło się Stare Miasto. Strome , wijące się ścieżki prowadzą od morza do bram kościołów San Giuseppe , San Stefano , i Santa Maria Candela . Ważnym punktem górującym nad Sanremo jest Sanktuarium Santa Maria Della Costa. Schodząc uliczkami w dół traficie do romańsko –gotyckiej katedry San Siro z XIII wieku. Dobry klimat przez cały rok.

3 Sanremo dobrze się kojarzy , zawsze czymś zaskoczy
Sanremo dobrze się kojarzy , zawsze czymś zaskoczy .Jest tu wszystko , góry w tle , schodzące w stronę morza wzgórza ,piękne zabytki , egzotyczna roślinność -kwiaty są wszędzie i to przez cały rok .

4 Sanremo przeżywało swój okres rozkwitu podczas „Belle Epoque”w latach , powstało wtedy 190 willi , 25 hoteli . Dużo eklektyzmu końca 19 wieku .Palmy do Sanremo sprowadziła rosyjska caryca. Bywał tu Nobel , Tołstoj.

5 Port w Sanremo . Stara , historyczna część to Porto Vecchio , nowa - Portosole. Stare prowansalskie przysłowie mówi "li gens de San Remu navigou san remu" - ludzie z Sanremo potrafią wiosłować bez wioseł.

6 Festiwal Piosenki Włoskiej (wł
Festiwal Piosenki Włoskiej (wł. Festival della canzone italiana) jest jednym z najstarszych w Europie krajowym festiwalem piosenki odbywajacym się corocznie od 1951 roku w mieście Sanremo. Na wzór Festiwalu w Sanremo powstały Konkurs Piosenki Eurowizji oraz Sopot Festival. W 1967 roku w festiwalu wzięła udział Anna German. Domenico Modugno wyśpiewał tu swoje "Volare" .

7 Kino-teatr Ariston mieści się pod numerem 212 , to tu corocznie odbywa się Festiwal Piosenki . Trochę niepozorny z zewnątrz.

8 Włosi przykładają ogromną wagę do jedzenia , śródziemnomorska dieta nie sobie równych ,jedyną pokusą są ciasteczka z Sanremo , ciężko się im oprzeć .

9 Mała ,rodzinna cukiernia , w której można się w nie zaopatrzyć .

10 Tradycyjne sposoby produkcji , bez sztucznych dodatków i konserwantów , receptury i przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

11 W tej ciastkarni pracuje cała rodzina .

12 Aksamit czekolady i nuty orzechowej dla łasuchów.

13

14 Tu inny przykład rodzinnego interesu , taki bar na rogu , gdzie w pewnych godzinach ciężko znalezc miejsce , nawet stojące . Można tu posmakować regionalnego dania liguryjskiego - Torta Verde czy foccacci . Używa się do niej "zielonego złota" regionu czyli -małych ,ciemnych ,smacznych oliwek .

15

16 Sanremo to również urok kasyna , dzwonienie kulki w ruletce , szelest żetonów na zielonej tkaninie ...Niektórych ta namietność kosztowała fortunę .

17 Kasyno powstało w 1905 roku . Obecnie fasada jest w renowacji .

18

19 La Pigna ( średniowieczna część miasta ) jest ciekawie położona
La Pigna ( średniowieczna część miasta ) jest ciekawie położona. Przypomina układem szyszkę , labirynt kamiennych domów pozszywanych ze sobą kolumnami , łukami , ścianami i wieżami. Powstała jako forteca w 1000 roku i była powiększana do 16 wieku , idealna do pieszych wędrówek .

20 Skąd tyle krówek w Sanremo
Skąd tyle krówek w Sanremo ? Torreto - to turyńskie źródełko , z wyglądu przypominające sarkofag , w rzeczywistości służące jako poidło dla zwierząt ( koni ?).

21

22 Corso Matteotti to jedna z głównych, handlowych ulic miasta , gdzie natknąć się można na wiele ciekawych zabytków . Pod numerem XV wieczny pałac Borea d'Olmo weneckiej rodziny Borea , gdzie dziś mieści się muzeum.

23

24

25

26 La Pigna- zaczyna się od wrót Św
La Pigna- zaczyna się od wrót Św. Stefana ( gotyckiego kamiennego łuku) który jest umowną granicą pomiędzy Nowym i Starym Miastem .

27 Uliczki są wąskie , a zabudowa wysoka , co nie ułatwia robienia zdjęć.

28 Stiuki , freski ,obrazy i marmury- Sanktuarium na wzgórzu .

29 Najważniejszą budowlą sakralną jest sanktuarium” Pani Naszego Wybrzeża „ siedemnastowieczna budowla jest nie tylko doskonałym punktem orientacyjnym dla marynarzy płynących do San Remo , ściągają tu całe rzesze wierzących . Góruje nad miastem swoją bielą ,W mieście jest jeszcze kilka barokowych klejnotów.

30

31

32

33

34

35

36

37

38 Katedra San Siro pochodzi z 12 wieku
Katedra San Siro pochodzi z 12 wieku . Romańsko- gotycki styl przypomina budowlę z Albengi . Najstarszym elementem budynku jest portal po lewej stronie z wizerunkiem owieczki i gałązkami palmowymi . W środku katedry ciekawy krucyfiks.

39 W katedrze są piękne mozaiki .

40

41

42

43 Pierwoty herb Sanremo.

44

45

46

47 Skrzynka pocztowa z herbem miasta .

48 Taki mały symbol Sanremo , czerwona Vespa , wolność , wiatr we włosach , bez względu na zawód ,wiek, ubiór ,pogodę ... Na randkę , na zakupy ,do pracy .

49 Opr.Irenka Zdjecia i tekst internet


Pobierz ppt "CALUSY Z SAN REMO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google