Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum nr 21 w Toruniu 20 lat wspólnie Gmina Toruń.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum nr 21 w Toruniu 20 lat wspólnie Gmina Toruń."— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum nr 21 w Toruniu 20 lat wspólnie Gmina Toruń

2 Toruń „wczoraj” i „dziś”
Tu tyle lip gubiących kwiat taki zapachów odmęt wieże w księżycu srebrne pochodnie na kościołach podobnych do tratw odpływa miasto pod niebem z ciemnego szkła popychają je strzały na czarnych tarczach zegarów (...) Fragment wiersza Toruń, Józefa Czechowicza

3 Sklepy i biura Na ulicy Szerokiej było wiele sklepów spożywczych. Były również sklepy takiego typu jak: „Dom Pani”, „Dom Pana” czy „Dom Dziecka”, których dziś już nie możemy zobaczyć z powodu ich likwidacji. Przy ulicy Żeglarskiej mieściły się biura turystyczne „Orbis”, które zostały przebudowane na restauracje. Z hali produkcyjnej Toralu przy ul. Grudziądzkiej powstała spółka cywilna „Filmar” prowadząca działalność handlową. Z czasem „Filmar” przekształcony został na hotel turystyczny. Ulica Szeroka

4 Komunikacja Linie Komunikacji Miejskiej nie były tak bardzo rozwinięte jak w chwili obecniej. Linii komunikacyjnych było bardzo mało: zaledwie 10 linii autobusowych i 4 linie tramwajowe musiały wystarczyć mieszkańcom Torunia. Pod Łukiem Cezara została zamontowana, pomiędzy dwoma symbolicznymi torami, pamiątkowa tablica z wygrawerowaną informacją, iż niegdyś kursował pod nim tramwaj. Pamiątkowa tablica pod Łukiem Cezara

5 Kultura i rekreacja Jednym z dużych osiągnięć Torunia jest wzniesienie Centrum Sztuki Współczesnej, które mieści się przy ulicy Wały generała Sikorskiego. Kina były szerokim oknem na świat. Były to między innymi „Bałtyk”, „Orzeł”, „Wolność” (które zmieniło nazwę na „Kopernik”). Obecnie przy ulicy Czerwona Droga znajduje się Multikino o nazwie „Cinema City”. Przy Placu Rapackiego znajdowała się fontanna „Przy Harmonijce”, która została przebudowana na nową fontannę światło-dźwiękową. Fontanna ta nosi nazwę „Cosmopolis” i jest dumą Torunia. W roku 1994 w naszym mieście otwarto planetarium imienia Władysława Dziewulskiego przy ulicy Franciszkańskiej 15. Wybudowana została także „Motoarena” imienia Mariana Rossego. W 1996 roku, na miejscu łąki porośniętej trawą i krzewami, wybudowano przy ulicy Grunwaldzkiej Gimnazjum Akademickie.

6 Przemysł Toruń 20 lat temu był miastem typowo przemysłowym. Wskazują na to budynki byłych zakładów przemysłowych. Polchem, Merinotex, Apator, Wodomierze, Elana oraz inne mniejsze zakłady pracy. Obecnie w Toruniu nie ma już tych zakładów, jak też i innych, z powodu ich upadku. Z miasta przemysłu Toruń stał się miastem turystyki, chętnie odwiedzanym przez podróżnych, i studiującej młodzieży. W miejsce dawnego zakładu „Apator” powstała nowoczesna galeria o nazwie „Copernicus”.

7 Obecnie Toruń to miasto turystyczne, które szczyci się zarówno
zabytkami, jak i nowoczesnością. Teraz pomiędzy gotyckimi budowlami są piękne muzea, banki oraz rozwinięte sieci hotelowe.

8 Zamieszczone w następnych slajdach zdjęcia, przedstawiają
Galeria zdjęć Zamieszczone w następnych slajdach zdjęcia, przedstawiają niektóre z wielu widocznych zmian, które zaszły przez ostatnich 20 lat.

9 Multikino „Cinema City”
„Etap Hotel” w miejscu dawnego „Orbisu”

10 „Planetarium” Centrum Sztuki Współczesnej

11 Fontanna „Cosmopolis” w dzień...
...i wieczorem.

12 Hotel „Helios Mercure”
Pomnik papieża Jana Pawła II

13 W skład Zespołu Projektowego wchodzą...
Mateusz Szyplik Artur Matuszewski Adrian Jazienicki Zuzanna Wiśniewska Gimnazjum nr 21 w Toruniu Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Gimnazjum nr 21 w Toruniu 20 lat wspólnie Gmina Toruń."

Podobne prezentacje


Reklamy Google