Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gmina Werbkowice.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gmina Werbkowice."— Zapis prezentacji:

1 Gmina Werbkowice

2 Położenie Gmina Werbkowice to GMINA WIEJSKA w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim. W latach gmina położona była w województwie zamojskim. SS

3 Dom Kultury Do dnia dzisiejszego w domu kultury skupia się życie kulturalne miejscowości i gminy. Organizowane są różnego rodzaju kółka zainteresowań, wystawy prac plastycznych. W budynku Ośrodka prowadzą działalność: biblioteka gminna, kawiarenka internetowa, siłownia, sala widowiskowa .

4 Pałac na terenie gminy należy zwrócić uwagę na
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Prowadzona tam działalność ma na celu poprawę losu i pracy rolników natomiast zajmuje się produkcją zbóż i warzyw. Władze Gminy udowodniły, że troszcząc się o ludność zadbały o wiele spraw dających mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Z myślą o czworonożnych przyjaciołach człowieka zorganizowano Lecznicę dla zwierząt. Wieś od wieków stwarza swoisty styl muzyki, architektury, pieśni i tańców. To, że można uczestniczyć w historii regionu to zasługa domów kultury, kół zainteresowań, które od lat patronują takie działalności Kół Gospodyń wiejskich.

5 Kolej wąskotorowa Przez Werbkowice przebiega kolej
wąskotorowa, której budowa była ważnym wydarzeniem dla miejscowości. W roku 1928 wybudowano tutaj dworzec kolejowy. Istnienie drogi kolejowe miało duży wpływ na budowę cukrowni. Kolejka wąskotorowa była przez wiele lat jedyną siecią łączącą odległe wsie powiatu hrubieszowskiego z miastem, a poprzez stację kolejową w Werbkowicach z resztą kraju.

6 Cukrownia W drugiej połowie lat pięćdziesiątych na terenie
     W drugiej połowie lat pięćdziesiątych na terenie województwa lubelskiego zaczęła się intensywnie rozwijać uprawa buraka cukrowego. Istniejące cukrownie nie były w stanie przerobić takiej ilości buraków. Jedynym rozwiązaniem tego problemu była budowa nowej cukrowni, którą zlokalizowano w Werbkowicach. Budowę rozpoczęto w kwietniu 1961 roku. Cukrownię uruchomiono ostatecznie 19 listopada 1963 roku.

7 Hala sportowa Hala nosi imię Bronisława Malinowskiego są w niej zawody i rozgrywki w różnych dziedzinach sportu.

8 Moja mała ojczyzna Zofia Dyda
Pamięcią przywołuję moją wieś Gdzie niebieski horyzont Pachniał słodko Od kwiatu lip i dzikiej róży A pszczeli brzęk Niósł smak świeżego chleba Z żętego żyta. Dźwięk kos ostrzonych I wozy skrzypiące, Żuraw wodę wyciąga Żniwiarzom pragnienie gasi. W zieleni kościółek i cmentarz w pobliżu. Za Huczwą na skarpie Wiatrak skrzydłami o ziemię oparty Czekał na powiew. Do chaty na oścież otwartej Zaglądały bzy i jaśminy Wiśniowy sad dodawał uroku To piękno wyrzeźbiło na zawsze swój ślad. Zofia Dyda

9 Została zrobiona przez
Prezentacja Została zrobiona przez Adriana Wójcika Z pomocą Internetu


Pobierz ppt "Gmina Werbkowice."

Podobne prezentacje


Reklamy Google