Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonawca: Marta Owsiak. Liczba mieszkańców - 5300 Liczba mieszkańców - 5300 Siedziba Gminy. Nadgraniczne położenie. Jest największą wsią Orawy Polskiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonawca: Marta Owsiak. Liczba mieszkańców - 5300 Liczba mieszkańców - 5300 Siedziba Gminy. Nadgraniczne położenie. Jest największą wsią Orawy Polskiej."— Zapis prezentacji:

1 Wykonawca: Marta Owsiak

2 Liczba mieszkańców - 5300 Liczba mieszkańców - 5300 Siedziba Gminy. Nadgraniczne położenie. Jest największą wsią Orawy Polskiej. Rozciąga się na 16 km wzdłuż doliny potoku Lipnica. Założona została przez zbiegów z Żywiecczyzny pod przywództwem sołtysa Michała Śmietany w 1606 r. Z Lipnicą Wielką związane jest wielu ludzi zasłużonych w walce o polskość Orawy. Najsławniejszymi są: ksiądz Ferdynand Machay, wiejski nauczyciel i organista Emil Mika, i prosty chłop pochodzący z Rabczyc Piotr Borowy nazywany Apostołem Orawy. Najmłodsza Gmina na Orawie Polskiej. Dynamiczny rozwój wsi. Wiele inwestycji w ochronę środowiska, edukację i ochronę zdrowia. Liczne imprezy kulturalne, żywe tradycje folklorystyczne. Jednym z atutów jest wspaniała hala sportowa. Siedziba Gminy. Nadgraniczne położenie. Jest największą wsią Orawy Polskiej. Rozciąga się na 16 km wzdłuż doliny potoku Lipnica. Założona została przez zbiegów z Żywiecczyzny pod przywództwem sołtysa Michała Śmietany w 1606 r. Z Lipnicą Wielką związane jest wielu ludzi zasłużonych w walce o polskość Orawy. Najsławniejszymi są: ksiądz Ferdynand Machay, wiejski nauczyciel i organista Emil Mika, i prosty chłop pochodzący z Rabczyc Piotr Borowy nazywany Apostołem Orawy. Najmłodsza Gmina na Orawie Polskiej. Dynamiczny rozwój wsi. Wiele inwestycji w ochronę środowiska, edukację i ochronę zdrowia. Liczne imprezy kulturalne, żywe tradycje folklorystyczne. Jednym z atutów jest wspaniała hala sportowa.

3

4 Zespół regionalny w Lipnicy Wielkiej został zało ż ony przez ś p. Dr Emila Kowalczyka. Teraz zajmuje si ę nim jego syn Marcin Kowalczyk wraz z ż on ą Karolin ą Kowalczyk Zespół regionalny w Lipnicy Wielkiej został zało ż ony przez ś p. Dr Emila Kowalczyka. Teraz zajmuje si ę nim jego syn Marcin Kowalczyk wraz z ż on ą Karolin ą Kowalczyk

5 Parafia i pierwszy kościół katolicki powstały w połowie XVII w. Obecny kościół pod wezwaniem św. Łukasza z 1769 roku jest kopią kościoła z Podwilka. Legenda głosi, że kościół został zbudowany za pieniądze zbójnickie. Przed kościołem stoi kamienna figura z 1738 r. postawiona w miejscu, gdzie miał zginać ostatni zbójnik na Orawie - Białoń.

6 W Lipnicy Wielkiej znajdują się dwie szkoły: podstawówka i Gimnazjum wraz z Liceum. Jest również bardzo duża Hala Sportowa. W Lipnicy Wielkiej znajdują się dwie szkoły: podstawówka i Gimnazjum wraz z Liceum. Jest również bardzo duża Hala Sportowa.

7

8 Babia Góra najwyższy szczyt w Beskidach Zachodnich. Beskid Żywiecki na granicy ze Słowacją wysokość 1725m n.p.m. Wchodzi skład Babiogórskiego Parku Narodowego.

9

10

11

12

13

14 Jezioro Orawskie jest już moim przedostatnim slajdem o Mojej miejscowości. Myślę, że moje poprzednie slajdy zachęcą państwo do zwiedzenia wsi Lipnica Wielka. Jedni mówią różnie o niej, ale ja nie zamieniłabym jej na miasto, gdyż dobrze się tu czuję. Mam nadzieję że przytoczone przeze mnie powyższe wypowiedzi są zgodne z myślami Pana czy Pani.

15


Pobierz ppt "Wykonawca: Marta Owsiak. Liczba mieszkańców - 5300 Liczba mieszkańców - 5300 Siedziba Gminy. Nadgraniczne położenie. Jest największą wsią Orawy Polskiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google