Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polityka zagraniczna Polski – polityka zagraniczna prowadzona przez władze PRL, a po nowelizacji konstytucji w grudniu 1989 przez władze Rzeczypospolitej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polityka zagraniczna Polski – polityka zagraniczna prowadzona przez władze PRL, a po nowelizacji konstytucji w grudniu 1989 przez władze Rzeczypospolitej."— Zapis prezentacji:

1

2 Polityka zagraniczna Polski – polityka zagraniczna prowadzona przez władze PRL, a po nowelizacji konstytucji w grudniu 1989 przez władze Rzeczypospolitej Polskiej. Odzyskanie możliwości w pełni suwerennego prowadzenia polityki zagranicznej wiązało się ze zmianą uwarunkowań zarówno o charakterze zewnętrznym (polityka pierestrojki, rozpad bloku wschodniego), jak i wewnętrznym (Okrągły Stół, wybory czerwcowe, rozpoczęcie transformacji). Nowymi wyzwaniami było przeorientowanie dotychczasowej polityki na kierunek euroatlantycki i integracja ze strukturami międzynarodowymi Zachodu (Rada Europy, Wspólnoty Europejskie, NATO). Drugim głównym kierunkiem stała się polityka wschodnia – bezkonfliktowe wyjście z obozu państw socjalistycznych, a następnie budowa dobrosąsiedzkich relacji z Rosją, Ukrainą i Białorusią. Polityka

3 Obrady Okrągłego Stołu przez niemal dwa miesiące toczyły się rozmowy Okrągłego Stołu, przy którym zasiedli przedstawiciele dwóch, jakże różniących się ideowo obozów politycznych.

4 Obrady Okrągłego Stołu Na obrady Okrągłego Stołu toczące się od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku znaczący wpływ miały strajki zapoczątkowane 25 kwietnia 1988 roku w Bydgoszczy.

5 Obrady Okrągłego Stołu Odbyły się częściowo wolne wybory, w których Solidarność zebrała niemal wszystkie możliwe mandaty. Było to niebagatelne zwycięstwo nad komunistami, o którym przesądziły nastroje społeczeństwa, mające dość obowiązującego reżimu. Ten łagodny przewrót przede wszystkim zmienił sytuację w naszym kraju. Doprowadził do wolnych wyborów parlamentarnych w 1991 roku i zapoczątkował zmiany w elicie rządzącej.

6 Rząd polski w 1989r. Prezydent Wojciech Jaruzelski Premier polski Tadeusz Mazowiecki

7 Sytuacja gospodarczo- społeczna Zniesienie kartek na benzynę, talony na samochody, kwity na węgiel. Utrzymano kartki na mięso i jego przetwory

8 Wystartowała telegazeta TVP Komunikat w głównym wydaniu dziennika o zakończeniu komunizmu

9 Festiwal rockowy Letnia zadyma w środku zimy Nadawanie rozpoczęła pierwsza prywatna stacja radiowa - RMF FM

10 Podjęto decyzję o wprowadzeniu lekcji religii do szkół Wrocław jako drugie miasto po Warszawie został podłączony do Internetu

11 Likwidacja restrykcji w sprzedaży napojów alkoholowych(wódkę można było znów kupować przed godziną 13) Początek wycofywania wojsk radzieckich stacjonujących w Polsce

12 Dziękujemy za uwagę: Klaudia Górlaga Michał Gapiński Kamil Czerniak Patryk Brzeziński Koniec


Pobierz ppt "Polityka zagraniczna Polski – polityka zagraniczna prowadzona przez władze PRL, a po nowelizacji konstytucji w grudniu 1989 przez władze Rzeczypospolitej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google