Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

współczesna dyplomacja

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "współczesna dyplomacja"— Zapis prezentacji:

1 współczesna dyplomacja

2 Dyplomacja jest jednym z najstarszych działów prawa międzynarodowego publicznego.
Towarzyszy ludzkości praktycznie od początków cywilizacji, od najdawniejszych czasów toczono wojny, od najdawniejszych czasów zawierano po nich pokoje, od najdawniejszych czasów wysyłano posłów.

3 Przez prawie trzy tysiąclecia wszystko, co było związane z poselstwami i dyplomacją regulowane było zwyczajem. Pierwsze dokumenty pisane spotykamy w 1815 roku w ramach Kongresu Wiedeńskiego, poświęconego uporządkowaniu Europy po wojnach napoleońskich i były to zasady precedencji; w 1961 i 1963 roku były to konwencje wiedeńskie poświęcone stosunkom dyplomatycznym i konsularnym.

4 Każdy podręcznik prawa międzynarodowego publicznego zawiera rozdział zatytułowany „prawo dyplomatyczne i konsularne”. Od dwóch dekad z klasycznie pojętej dyplomacji (stosunki pomiędzy podmiotami prawa międzynarodowego publicznego) wyodrębniły się:

5 Dyplomacja w obrębie organizacji międzynarodowych
(podmiotów prawa międzynarodowego publicznego). Swymi korzeniami i źródłami sięga klasycznej dyplomacji, ale różni się od niej zasadniczo, jest bowiem „dyplomacją” funkcjonalną” – ułatwia sprawować funkcję.

6 Dyplomacja w biznesie, która również sięga korzeniami i źródłami klasycznej dyplomacji, ale na swój użytek praktycznie korzysta z protokołu dyplomatycznego i etykiety - czyli poprawnego zachowania się w różnych sytuacjach. Od ubioru, powitań, zachowania się podczas rozmów biznesowych, bankietów po pisanie pism i posługiwanie się wizytówkami.

7 W ramach specjalności Studenci poznają ogólne przedmioty z zakresu stosunków międzynarodowych, politycznych oraz polityki zagranicznej Polski. Osobny blok zajęć poświęcony jest procesom pogłębiania integracji krajów europejskich i pozycji Polski w Unii Europejskiej.

8 W ramach tematów ściśle związanych z dyplomacją Studenci wysłuchają wykładów na temat historii dyplomacji europejskiej i polskiej oraz zasad funkcjonowania protokołu dyplomatycznego.

9 Do bardziej atrakcyjnych i ciekawych zajęć zaliczyć można warsztaty, na których Studenci zobaczą jak się ubrać, jak się zachować w różnych sytuacjach, a w końcu jak usiąść do stołu i zjeść obiad prawie dyplomatyczny.

10 Zdobyte wiadomości i umiejętności Studenci wykorzystają praktycznie w każdej sytuacji życiowej - służbowej i prywatnej, a gdy okaże się, że są obeznani z zasadami zachowania się w towarzystwie oraz z etykietą stają się wzorcami do naśladowania – przy pełnej swojej satysfakcji.


Pobierz ppt "współczesna dyplomacja"

Podobne prezentacje


Reklamy Google