Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Solidarni w Europie Gdańsk 2005. A wszystko przez kobietę... 7 sierpnia stało się - zostałam zwolniona. […] Nie przypuszczałam wtedy, że Stocznia stanie,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Solidarni w Europie Gdańsk 2005. A wszystko przez kobietę... 7 sierpnia stało się - zostałam zwolniona. […] Nie przypuszczałam wtedy, że Stocznia stanie,"— Zapis prezentacji:

1 Solidarni w Europie Gdańsk 2005

2 A wszystko przez kobietę... 7 sierpnia stało się - zostałam zwolniona. […] Nie przypuszczałam wtedy, że Stocznia stanie, nikt o tym nie myślał. Anna Walentynowicz stała się niewygodna, bo swoim przykładem działała na innych. Stała się niewygodna, bo broniła innych i mogła zorganizować kolegów. Jest to stała tendencja władz, aby izolować tych, którzy mogli stać się przywódcami.

3 Jeszcze Polska nie zginęła... Gdańsk Szczecin Gdynia Katowice Elbląg

4 od 1983 r. pracownik Stoczni Gdańskiej (wówczas im. Lenina). Zwalniany z pracy za działalność związkową. W grudniu 1970 r. członek Komitetu Strajkowego. Od 1978 r. członek komitetu założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W sierpniu 1980 r. współorganizator strajku w Stoczni Gdańskiej, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Współzałożyciel NSZZ Solidarność. W 1989 r. współtwórca porozumień Okrągłego Stołu. W 1983 r. otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

5 Tablice drewniane, na których zapisano 21 historycznych postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku

6 Walka o lepsze jutro...?! Dyrekcja Stoczni Gdańskiej godzi się na żądania robotników, lecz ci postanawiają strajkować dalej w geście solidarności z załogami innych zakładów Od rana do Stoczni Gdańskiej wracają robotnicy. Przed zakładem gromadzą się rodziny strajkujących i mieszkańcy Trójmiasta.

7 W Stoczni Gdańskiej ukazuje się pierwszy numer "Strajkowego Biuletynu Informacyjnego Solidarność Pierwsza oficjalna gazeta informuje o istnieniu gdańskiego MKS i wysunięciu 21 postulatów. Wolna drukarnia w Stoczni Strajkowy Biuletyn Informacyjny «Solidarności» - główne źródło informacji dla uczestników strajku.

8 Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi! Gdańsk, 12 czerwca 1987 "Jeden drugiego brzemiona noście" - to zwięzłe zdanie Apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność - to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim

9 18 grudnia 1988 został utworzony 100 osobowy Komitet Obywatelski przy przewodniczącym NSZZ Solidarność. Obrady trwały od 6 lutego do 5 kwietnia. Ustalenia obejmowały ponowną legalizację związku oraz przeprowadzenie 4 czerwca częściowo wolnych wyborów,w których Solidarność mogła wystawić swoich kandydatów.

10 Te mury przetrwały do dziś. Nie pozwalają nam zapomnieć...

11 W 1961r. powstał betonowy mur oddzielający Berlin Wschodni,stolicę Niemieckiej Republiki Demokratycznej od Berlina zachodniego. Idee Solidarności promieniowały na inne kraje sąsiednie. 1989r. –zburzenie Muru berlińskiego, symbolu władzy komunistycznej w Niemczech i otwarcie drogi do wolności. Mur berliński

12 Solidarność przetrwała stan wojenny i represje stając się katalizatorem głębokich zmian politycznych w bloku wschodnim w 1989 roku To dzięki Solidarności następne pokolenie miało powody do uśmiechu.

13

14 Magdalena Motyka Sandra Nadolna Dorota Wykurz AUTORZY PROJEKTU: Klasa II BL


Pobierz ppt "Solidarni w Europie Gdańsk 2005. A wszystko przez kobietę... 7 sierpnia stało się - zostałam zwolniona. […] Nie przypuszczałam wtedy, że Stocznia stanie,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google