Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Katedra Bazylika Mniejsza p.w. św. Jakuba. Wszystko zaczęło się tak: Pewnego razu Artur, Ada J, Weronika, Dominika, Ada Ch i Sebastian wybrali się na.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Katedra Bazylika Mniejsza p.w. św. Jakuba. Wszystko zaczęło się tak: Pewnego razu Artur, Ada J, Weronika, Dominika, Ada Ch i Sebastian wybrali się na."— Zapis prezentacji:

1 Katedra Bazylika Mniejsza p.w. św. Jakuba

2 Wszystko zaczęło się tak: Pewnego razu Artur, Ada J, Weronika, Dominika, Ada Ch i Sebastian wybrali się na spacer na Stare Miasto. Co prawda, celem wyprawy było odwiedzenie lodziarni, w której serwują przepyszne lody i orzeźwiające koktajle, ale ich uwagę przykuł monstrualny budynek. -Co to jest? – zapytał Artur. – Czyżby to był jakiś kościół? -To nie byle jaki kościół – odpowiedziała Ada J. – Jest to Bazylika Mniejsza. -Wiecie, że podobno papież Jan Paweł II ją odwiedził? - wtrąciła Dominika. -No przecież Jan Paweł II nadał jej rangę bazyliki mniejszej – odparła Weronika. Ada Ch stała bez ruchu. Wpatrywała się w budynek, była bardzo nim zaciekawiona. -Ludzie – dziewczyna zaczęła mówić uroczystym tonem. – Mam pomysł! Zacznijmy zbierać informacje o tym gmachu. Jego wysoka wieża jest wprost imponująca. Ciekawe, czy da się na nią wejść... -A mnie się podoba styl, w którym zbudowano katedrę – gotyk. – odparł Sebastian. -Hej, zaraz! Pamiętacie, przecież pani od historii jest koordynatorem projektu o zabytkach! Może byśmy się zgłosili? – zauważyła Ada J. Cała grupa chórem wykrzyknęła, iż jest to świetny pomysł. Postanowili, jak najszybciej zgłosić się do pani i zacząć pracę nad projektem.

3 Krótka Historia: Kościół powstał po założeniu miasta w II poł. XIV w. Od 1972 r. jest katedrą, ponieważ rezydują tu biskupi. Od 1992 r. współkatedrą, tak samo ważną jak ta we Fromborku. Od 2004 r. - Bazylika Mniejsza Styl gotycki, wnętrze barokowe i renesansowe

4 Wieża – 63 m wysokości. Jej c harakterystycznymi elementami są blendy – zaślepione okna, wypełnione białym tynkiem, które zdobią i urozmaicają wygląd budowli. Katedra ma kształt prostopadłościanu o wymiarach: 58 m długości i 24,5 m szerokości. W środku katedry znajduje się 10 ośmiobocznych filarów o obwodzie 5,84 metrów, które sami zmierzyliśmy.

5 Sklepienia Sieciowe Kryształowe Kryształowe

6 Czy wiecie, że na małych organach w katedrze grał sam Feliks Nowowiejski?

7 Główne drzwi wejściowe do katedry - wykonane ze spiżu - przedstawiają sceny z życia i działalności apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II.

8 Świecznik drewniany z głową jelenia ozdobioną prawdziwym porożem, pochodzący z XVI wieku. Legenda głosi, że podczas polowania w lesie pod Olsztynem spłoszony jeleń uciekł do miasta i dotarł aż pod kościół. Wbiegł do środka i padł martwy. Dla upamiętnienia tego zdarzenia wykonano interesujący świecznik.

9 Ciekawostki W 1807r. podczas wojen napoleońskich Francuzi zamknęli w katedrze półtora tysiąca jeńców rosyjskich. Ci, broniąc się przed ostrym mrozem, spalili tu wszystko, co mógł strawić ogień. Zaś z obrusów leżących na ołtarzach robili bandaże. W katedrze znajduje się stary ołtarz, który został przeniesiony z nieistniejącego już kościoła św. Krzyża.

10 Pytanie Dlaczego katedra jest zbudowana z ceramicznej cegły, jak większość zabytków średniowiecznego Olsztyna? Kiedyś cegłę wyrabiano z gliny, której było dużo w okolicy. Kamienia zaś brakowało, a jego transport z odległych terenów był bardzo kosztowny.

11 Katedra: dawniej i dziś.

12 Wykonały: Dominika Welsyng - kl.VIa i Weronika Walichnowska - kl.VIa


Pobierz ppt "Katedra Bazylika Mniejsza p.w. św. Jakuba. Wszystko zaczęło się tak: Pewnego razu Artur, Ada J, Weronika, Dominika, Ada Ch i Sebastian wybrali się na."

Podobne prezentacje


Reklamy Google