Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Architektura i sztuka gotyku Prezentacja do lekcji historii w II klasie LO Anna Śliwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Architektura i sztuka gotyku Prezentacja do lekcji historii w II klasie LO Anna Śliwa."— Zapis prezentacji:

1 Architektura i sztuka gotyku Prezentacja do lekcji historii w II klasie LO Anna Śliwa

2 Architektura i sztuka gotyku Poniższa prezentacja pozwoli Ci poznać cechy architektury i sztuki gotyku. Wykonaj polecenia, pomogą Ci one uzupełnić mapę myśli. Pamiętaj, że po obejrzeniu prezentacji powinieneś potrafić wymienić przynajmniej pięć zabytków sztuki i architektury gotyckiej.

3 Architektura i sztuka gotyku Na zdjęciu obok i na kolejnym slajdzie znajdują się przykłady budowli gotyckich. Spróbuj zapisać ich najważniejsze cechy. Zdjęcie obok przedstawia katedrę w Chartres we Francji.

4 Architektura i sztuka gotyku Opactwo Westminster w Londynie Katedra Notre - Dame w Paryżu

5 Architektura i sztuka gotyku Gotyckie budowle miały także bardzo charakterystyczne wnętrza. Wypisz charakterystyczne elementy, oglądając wnętrze katedry w Kolonii.

6 Architektura i sztuka gotyku Aby tak wielkie budowle mogły się utrzymać, konieczny był system przypór oraz specjalne sklepienia krzyżowo-żebrowe.

7 Architektura i sztuka gotyku Ważne miejsce zajmowały elementy dekoracyjne wykonane najczęściej z kamienia, tak jak całe budowle. Były to rozety, zdobione portale drzwi, ale także witraże. Na zdjęciu rozeta z katedry świętego Wita w Pradze.

8 Architektura i sztuka gotyku Sztuka gotycka była w ogromnej części podporządkowana tematyce religijnej. Na tym i kolejnych slajdach znajdują się przykłady rzeźb i obrazów gotyckich. Postaraj się wynotować ich charakterystyczne cechy. Melchior Broederlam, Zwiastowanie

9 Architektura i sztuka gotyku Hieronim Bosch, Ukrzyżowanie Wit Stwosz, Ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie

10 Architektura i sztuka gotyku Bibliografia: www.wikipedia.pl Wszystkie reprodukcje, zdjęcia i schematy pochodzą ze zbiorów Wikimedia Commons - wolnych zasobów internetu: http://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page

11 Architektura i sztuka gotyku Prezentację przygotowano dla:


Pobierz ppt "Architektura i sztuka gotyku Prezentacja do lekcji historii w II klasie LO Anna Śliwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google