Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak z powodu naleśników wybuchł wielki pożar

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak z powodu naleśników wybuchł wielki pożar"— Zapis prezentacji:

1 Jak z powodu naleśników wybuchł wielki pożar

2 Jak z powodu naleśników wybuchł wielki pożar

3 Jak z powodu naleśników wybuchł wielki pożar
Mieliśmy kiedyś z kolegami duchami pracy co niemiara. Zaprosiłem do Lublina duchy innych miast i mieliśmy ucztować trzy dni i trzy noce, a tymczasem... ale po kolei.

4 Jak z powodu naleśników wybuchł wielki pożar
Było tak: pewnego majowego dnia roku 1575 w całym mieście zapach bzu mieszał się z zapachami powideł, ciast drożdżowych, słodkich bułek i naleśników. Następnego dnia miała się odbyć wielka uroczystość upamiętniająca świętego Stanisława, biskupa i męczennika. A po uroczystości – wiadomo! Trzeba poucztować. Mieszczki lubelskie piekły, gotowały i smażyły, a ich mężowie ustawiali stragany. Każda chciała, żeby to właśnie jej wyroby smakowały najlepiej.

5 Jak z powodu naleśników wybuchł wielki pożar
Nadeszła noc. Wszyscy, bardzo zmęczeni, poszli spać. Tylko mieszczka Jadwiga wciąż smażyła naleśniki. Miała świetny przepis, czuła więc, że im więcej ich przygotuje, tym więcej sprzeda i zarobi pieniędzy. Dobre naleśniki warte są każdych pieniędzy. Widziałeś kiedyś, jak mama je smaży? Ach tak, u ciebie smaży tato. I potrafi podrzucić w górę placek tak, żeby później spadł na drugą stronę, ale trafił w patelnię? Nie? To spróbujcie dziś wieczorem, to wcale nie jest takie trudne.

6 Jak z powodu naleśników wybuchł wielki pożar
Mieszczka Jadwiga potrafiła i pewni by tak zrobiła, gdyby nie to, że była już bardzo zmęczona. Przysiadła na chwilę i… zasnęła. A pod patelnią wciąż płonął ogień! Naleśnik zrobił się najpierw lekko brązowy – to właśnie wtedy trzeba go przekręcić na drugą stronę – później cały poczerniał, a później zrobił się z niego naleśnikowy węgiel, a tłuszcz na patelni zaczął się palić.

7 Jak z powodu naleśników wybuchł wielki pożar
Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Domy były wtedy głównie drewniane, więc po chwili wielki pożar ogarnął całe miasto. Spłonęły kamienice, ratusz, mury obronne z basztami i bramami, mury obronne, kościoły i klasztory.

8 Jak z powodu naleśników wybuchł wielki pożar
Pożar ugaszono z wielkim trudem. Stanęli mieszkańcy na ulicy Grodzkiej, gdzie się to wszystko zaczęło. Nie było już czuć ani majowych bzów, ani drożdżowego placka z kruszonką. Najpierw zapłakali a później postanowili działać. „Odbudujemy miasto“ zawołali. I odbudowali!

9 Jak z powodu naleśników wybuchł wielki pożar
To była bardzo ciężka praca. W dodatku postanowili, że będzie jeszcze piękniej, niż było. Murowane domy miały różnokolorowe ściany – z malowidłami i płaskorzeźbami. Powstawały w nowym stylu, o którym dziś mówi się, że jest renesansowy.

10 Jak z powodu naleśników wybuchł wielki pożar
Ja też pomagałem. Razem z kolegami. Jestem przecież duchem miasta, więc jak Lublin ma kłopoty, muszę brać się do roboty! Ale o tym nikt nie wspomina. Widzisz, taka to sprawiedliwość. O mieszczce Jadwidze pamiętają wszyscy, a o mnie? To na pewno dlatego, że wciąż nie mam imienia. Pomożesz mi?

11 Wydawca: Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna
Lublin, ul. Jezuicka 1/3, , Opracowanie i redakcja legend: Grażyna Lutosławska Opracowanie mapy: Marcin Dąbrowski Nagranie materiału dźwiękowego: Grażyna Lutosławska Ilustracje: Tomasz Wilczkiewicz Zdjęcia: archiwum LROT Prezentacja współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki


Pobierz ppt "Jak z powodu naleśników wybuchł wielki pożar"

Podobne prezentacje


Reklamy Google