Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SUROWCE I MATERIAŁY EWELINA CHOJNACKA. SUROWCE Za surowce uważa się te czynniki rzeczowe, które przeszły uprzednio przez jedna fazę produkcyjną polegającą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SUROWCE I MATERIAŁY EWELINA CHOJNACKA. SUROWCE Za surowce uważa się te czynniki rzeczowe, które przeszły uprzednio przez jedna fazę produkcyjną polegającą."— Zapis prezentacji:

1 SUROWCE I MATERIAŁY EWELINA CHOJNACKA

2 SUROWCE Za surowce uważa się te czynniki rzeczowe, które przeszły uprzednio przez jedna fazę produkcyjną polegającą na odłączeniu od złoża naturalnego lub przez bardzo niewiele faz produkcyjnych. Np.: ropa naftowa, rudy metali, piasek, węgiel, produkty rolnictwa i leśnictwa do dalszego przerobu.

3 CZY KWIAT RÓŻY TO SUROWIEC?

4 MATERIAŁY To produkty otrzymane z surowców w wyniku określonego procesu technologicznego i przeznaczone do dalszego przerobu. Np.: blachy, deski, koks, tkaniny.

5 KRYTERIA PODZIAŁU MATERIAŁÓW I. KRYTERIUM POCHODZENIA WYTWÓRCZEGO (grupowanie wyrobów i usług wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU) II. KRYTERIUM EKONOMICZNE

6 KRYTERIUM EKONOMICZNE MATERIAŁY PODSTAWOWE MATERIAŁY POMOCNICZE PALIWO CZĘŚCI ZAPASOWE OPAKOWANIA ODPADY

7 MATERIAŁY PODSTAWOWE Stanowią główny składnik gotowego produktu, np. tkaniny w zakładach odzieżowych, skóra w fabryce obuwia. MATERIAŁY POMOCNICZE Mogą być zużywane w produkcji wyrobów, albo służą do konserwacji maszyn, utrzymania czystości w zakładzie, itp.

8 ZADANIA GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ Określenie potrzeb materiałowych; Czynności związane z nabywaniem materiałów; Nadzór nad zagospodarowaniem materiałów; Normowanie zużycia materiałów; Gospodarka zapasami materiałowymi; Zagospodarowanie odpadów i surowców wtórnych; Ewidencja, sprawozdawczość i analiza z zakresu gospodarowania materiałami.

9 ZADANIE Zapasy wybranych materiałów w fabryce mebli: 1.Węgiel Klej Deski sosnowe Łożyska toczne Deski świerkowe Lakier bezbarwny Ubrania robocze 18357

10 8. Bale dębowe Płyty pilśniowe Papier do pisania Koło zębate do piły Obuwie robocze Olej maszynowy Okleina dębowa Smar do maszyn Wiertarka elektryczna Oś do samochodu Olej opałowy Beczki żelazne 2624

11 Zaklasyfikuj podane zapasy do poszczególnych grup rodzajowych i podaj wartości: Materiałów podstawowych Materiałów pomocniczych Paliwa Części zapasowych maszyn i urządzeń Opakowań


Pobierz ppt "SUROWCE I MATERIAŁY EWELINA CHOJNACKA. SUROWCE Za surowce uważa się te czynniki rzeczowe, które przeszły uprzednio przez jedna fazę produkcyjną polegającą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google