Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciekawe doświadczenia chemiczne. Cel projektu Zainteresowanie chemią jako przedmiotem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciekawe doświadczenia chemiczne. Cel projektu Zainteresowanie chemią jako przedmiotem."— Zapis prezentacji:

1 Ciekawe doświadczenia chemiczne

2 Cel projektu Zainteresowanie chemią jako przedmiotem.

3 Cele szczegółowe 1. Poszerzanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat doświadczeń chemicznych. 2. Zachęcenie do wzbogacania wiedzy o chemii. 3. Zachęcenie do obserwacji zjawisk zachodzących w najbliższym otoczeniu. 1. Poszerzanie wśród młodzieży szkolnej wiedzy na temat doświadczeń chemicznych. 2. Zachęcenie do wzbogacania wiedzy o chemii. 3. Zachęcenie do obserwacji zjawisk zachodzących w najbliższym otoczeniu.

4 Realizacja projektu: plakat

5 Realizacja projektu: publiczna prezentacja

6 Publiczna prezentacja Zegar jonowy Wolna redukcja jodyny kwasem askorbinowym sprawia, że po reakcji w roztworze obecne są jony jodkowe i kwas dehydroaskorbinowy. Gdy wyczerpie się nadmiar tego kwasu, zachodzi reakcja wody utlenionej z jonami jodkowymi. Następnie wydziela się wolny jod, który natychmiast reaguje ze skrobią, zabawiając ciecz na granatowo-czarny kolor.

7 Publiczna prezentacja Samozapłon nadmanganianu potasu Następuje egzoenergetyczny proces utleniania alkoholu. W miarę postępu reakcji, wydziela się coraz większa ilość energii, w wyniku czego następuje podwyższenie temperatury układu. Po chwili następuje samozapłon. Gliceryna utlenia się do dwutlenku węgla i wody. Po zakończeniu reakcji pojawiają się tlenek manganu(III) oraz ciemnozielony pył.

8 Publiczna prezentacja Krwawiący metal Żelazo, z którego zrobiony jest gwóźdź, reaguje z rozcieńczonym kwasem solnym w obecności nadtlenku wodoru. Dzięki temu w roztworze pojawiają się trój- dodatnie jony żelazowe. W roztworze został rozpuszczony także rodanek potasu. Jony rodankowe reagując z powstałymi wcześniej jonami żelazowymi(III) dają w wyniku ciemnoczerwony kompleks do złudzenia przypominający krew.

9 Publiczna prezentacja Węże faraona Kiedy podpalamy cukier wymieszany z sodą oczyszczoną zachodzą reakcje, w których produkowany jest dwutlenek węgla i woda, a przypadku rozkładu wodorowęglan sodu, również węglan sodu.

10 Publiczna prezentacja

11 Termiczny rozkład dwuchromianu potasu Pod wpływem temperatury dwuchromian potasu ulega rozkładowi na chromian potasu, tlen i tlenek chromu(III).

12 Wykonanie Julia Grabowska Uczennica klasy II Zespołu Edukacji Gimnazjalnej i Podstawowej w Makowcu


Pobierz ppt "Ciekawe doświadczenia chemiczne. Cel projektu Zainteresowanie chemią jako przedmiotem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google