Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NIEBEZPIECZNY GLUTAMINIAN SODU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NIEBEZPIECZNY GLUTAMINIAN SODU"— Zapis prezentacji:

1 NIEBEZPIECZNY GLUTAMINIAN SODU
CZY WIESZ CO JESZ? NIEBEZPIECZNY GLUTAMINIAN SODU

2 Co to jest glutaminian sodu?
Glutamina (kwas glutaminowy) to naturalnie występujący składnik, który znajduje się w wielu produktach spożywczych. Jego naturalne stężenie zwykle nie przekracza 0,1 g/100 g produktu. Jednak obecnie stosuje się go w coraz większej ilości w celu wydobycia i wzmocnienia smaku produktów spożywczych. Dodaje się go w ilościach 0,2- 0,8 g/100 g do jednego produktu. Ze względu na to , że jest wszechobecny w naszym pożywieniu, jego duże stężenie stanowi niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia.

3 W jakich produktach jest najwięcej glutaminy?
zupy i sosy w proszku

4 większość przypraw

5

6

7 fast foody

8 chipsy

9 wędliny i konserwy

10 Skąd się wziął w przemyśle spożywczym?
W 1908 r. japoński uczony prof. Kikunae Ikeda wyizolował z listownicy (wodorostu) kwas glutaminowy, który sam w sobie nie ma wyrazistego smaku, ale doskonale podkreśla intensywność innych. W Ameryce upowszechnił się po II wojnie światowej, kiedy okazało się, że racje żywnościowe japońskich żołnierzy mają ciekawy i wyrazisty smak, właśnie za sprawą tej substancji.

11 CZY GLUTAMINIAN SODU JEST NIEBEZPIECZNY?
Badania przeprowadzone na myszach dowodzą, że TAK!!!

12 zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości 
niekorzystnie wpływa na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe (zwiotczenie mięsni) powoduje zmiany w zachowaniach, w tym nadpobudliwość i agresję uszkadza siatkówkę oka i może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych

13 osoby z alergiami powinny całkowicie wyeliminować produkty zawierające glutaminian sodu: chociaż sam nie uczula, może wywołać atak epileptyczny, a nawet sparaliżować układ oddechowy nadmierne spożycie E 621 może być przyczyną tzw.syndromu chińskiej restauracji: zawrotów głowy, palpitacji serca, nadmiernej potliwości, niepokoju i podrażnienia śluzówki żołądka.

14 Można a nawet należy zastąpić go zamiennikami np.:
kostki rosołowe – świeże warzywa, oliwka, zioła, m.in. tymianek, estragon, lubczyk vegeta – sól morska, świeże warzywa sól ziołowa – lekko podprażane i zmielone ziarno sezamu oraz siemienia lnianego w stosunku 1:1 wymieszane z solą morską zupa z proszku, np. barszczyk – sok z kiszonych buraczków

15 Lubczyk –”maggi z ogródka”

16 sos pomidorowy instant do makaronu – warto w sezonie zrobić pasteryzowane przetarte soki z pomidorów, z których można przygotować sos, dodając oliwkę i zioła: oregano, bazylię, szczyptę ostrej papryczki keczup – keczup domowy (duszone pomidory bez skórki na gęsto z dodatkiem oliwki, cynamonu, papryczki, pieprzu, miodu gryczanego i soli morskiej)

17 chipsy czy paluszki słone – ugotowana cieciorka a następnie prażona na oliwce z solą morską, prażone pestki z dyni z solą morską, prażone migdały z solą morską majonez – jogurt naturalny z ziołami, np. koperkiem konserwy mięsne, wędliny – pieczone mięso w ziołach: majeranku, lubczyku, papryczce, tymianku, estragonie, z czosnkiem i solą.


Pobierz ppt "NIEBEZPIECZNY GLUTAMINIAN SODU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google