Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Świat według Brzechwy Informacje o życiu poety. Jan Brzechwa – polski poeta pochodzenia żydowskiego Naprawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman. Pseudonim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Świat według Brzechwy Informacje o życiu poety. Jan Brzechwa – polski poeta pochodzenia żydowskiego Naprawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman. Pseudonim."— Zapis prezentacji:

1 Świat według Brzechwy Informacje o życiu poety

2 Jan Brzechwa – polski poeta pochodzenia żydowskiego Naprawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman. Pseudonim artystyczny BRZECHWA wymyślił kuzyn poety Bolesław Leśmian. Naprawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman. Pseudonim artystyczny BRZECHWA wymyślił kuzyn poety Bolesław Leśmian.

3 15 sierpnia 1898 - 2 lipca 1966 http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Brzechwa dostęp: 16.03.2015

4 Jan Brzechwa Urodził się 15 sierpnia 1898 r. w Żmerynce na Podolu. Młodość spędził na Kresach Wschodnich, podróżując ze swą rodziną. Jego ojciec, Aleksander, był inżynierem kolejowym. Urodził się 15 sierpnia 1898 r. w Żmerynce na Podolu. Młodość spędził na Kresach Wschodnich, podróżując ze swą rodziną. Jego ojciec, Aleksander, był inżynierem kolejowym. http://www.ps4zelow.wikom.pl/strona 11.htmhttp://www.ps4zelow.wikom.pl/strona 11.htm dostęp: 16.03.2015

5 Wykształcenie poety Rodzice starannie dbali o wykształcenie syna. Rodzice starannie dbali o wykształcenie syna. Poeta ukończył Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie, a następnie, po przyjeździe do Warszawy – Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Poeta ukończył Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie, a następnie, po przyjeździe do Warszawy – Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów został adwokatem, specjalizując się w prawie autorskim. Po ukończeniu studiów został adwokatem, specjalizując się w prawie autorskim.

6 Brzechwa jako żołnierz Jednocześnie z zapisaniem się na studia poeta wstąpił do 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Jednocześnie z zapisaniem się na studia poeta wstąpił do 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Jako ochotnik uczestniczył w latach 1920- 1921 w wojnie polsko-bolszewickiej, za co go odznaczono. Jako ochotnik uczestniczył w latach 1920- 1921 w wojnie polsko-bolszewickiej, za co go odznaczono.

7 W trakcie studiów tworzył teksty satyryczne, piosenki i skecze. Współpracował z kabaretami „Qui Pro Quo”, „Czarny Kot”, „Morskie Oko”. Posługiwał się pseudonimami Szer-Szeń W trakcie studiów tworzył teksty satyryczne, piosenki i skecze. Współpracował z kabaretami „Qui Pro Quo”, „Czarny Kot”, „Morskie Oko”. Posługiwał się pseudonimami Szer-Szeń i Inspicjent Brzeszczot. i Inspicjent Brzeszczot.

8 Jan Brzechwa: Większość swoich utworów poświęcił dzieciom i młodzieży. Większość swoich utworów poświęcił dzieciom i młodzieży. Nazywano go profesorem serdecznego śmiechu. Nazywano go profesorem serdecznego śmiechu.

9 Życie prywatne poety W 1926 r. Jan Brzechwa ożenił się po raz pierwszy, z Marią Sunderland, wnuczką siostry ojca. W sierpniu 1928 przyszła na świat ich córka Krystyna. W 1926 r. Jan Brzechwa ożenił się po raz pierwszy, z Marią Sunderland, wnuczką siostry ojca. W sierpniu 1928 przyszła na świat ich córka Krystyna. Drugą żoną poety była Karolina Lentowa z domu Meyer. Drugą żoną poety była Karolina Lentowa z domu Meyer.

10 Życie zawodowe poety 1924-1939 pracował jako prawnik w Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS. 1924-1939 pracował jako prawnik w Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS. Po drugiej wojnie światowej kontynuował pracę w zawodzie. Był m.in. radcą prawnym w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Po drugiej wojnie światowej kontynuował pracę w zawodzie. Był m.in. radcą prawnym w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Tworzył bajki i wiersze dla dzieci, satyryczne teksty dla dorosłych. Tworzył bajki i wiersze dla dzieci, satyryczne teksty dla dorosłych. Był także tłumaczem literatury rosyjskiej. Był także tłumaczem literatury rosyjskiej.

11 Poeta zmarł 2 lipca 1966 roku http://www.polskaniezwykla.pl/web/galler y/photo,280893.htmlhttp://www.polskaniezwykla.pl/web/galler y/photo,280893.html dostęp: 18.03.2015

12 Jan Brzechwa został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. http://autorzy365.pl/wybitni-pisarze-i-poeci-na- zawsze-w-naszej-pamieci_a356http://autorzy365.pl/wybitni-pisarze-i-poeci-na- zawsze-w-naszej-pamieci_a356 dostęp:18.03.2015

13 Informacje czerpaliśmy z: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Brzechwa http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Brzechwa http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Brzechwa http://culture.pl/pl/tworca/jan-brzechwa http://culture.pl/pl/tworca/jan-brzechwa http://culture.pl/pl/tworca/jan-brzechwa http://sciaga.pl/tekst/100825-101- biografia_jana_brzechwy http://sciaga.pl/tekst/100825-101- biografia_jana_brzechwy http://sciaga.pl/tekst/100825-101- biografia_jana_brzechwy http://sciaga.pl/tekst/100825-101- biografia_jana_brzechwy


Pobierz ppt "Świat według Brzechwy Informacje o życiu poety. Jan Brzechwa – polski poeta pochodzenia żydowskiego Naprawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman. Pseudonim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google