Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stanisław Ratyński.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stanisław Ratyński."— Zapis prezentacji:

1 Stanisław Ratyński

2 „Wszystkiego nie wyśpiewam, Bo jest to niemożliwe
I o to się nie gniewam. Minionego czasu szukam, Ale już we wspomnieniach. Czy warto? Jednak pukam...”

3 Biografia Stanisław Ratyński urodził się w roku 1929 we wsi Karolewo położonej na pograniczu mazowiecko-podlaskim. W czasie wojny ojciec i bracia poety należeli do Armii Krajowej, on sam zaś podczas powstania warszawskiego był łącznikiem. Aby ustrzec się represji Ratyński wraz z matką musieli uciekać – zamieszkali w Elblągu. Tam też przyszły poeta ukończył szkołę średnią oraz studium ekonomiki transportu morskiego. Od 1964 roku do emerytury (1990) pracował jako szef Żeglugi Gdańskiej w Elblągu. Do Nowego Dworu Gd. przeprowadził się w trzy lata przed odejściem na emeryturę (1987), mieszka tu do dziś.

4 Spotkanie z poetą Dnia 4 czerwca 2013 r. odbyło się wcześniej umówione spotkanie ze Stanisławem Ratyńskim. Poetę odwiedziliśmy w jego własnym domu w Nowym Dworze Gdańskim. Wywiad przeprowadzały 4 osoby.

5 Podczas rozmowy mieliśmy możliwość zapoznania się z prywatnymi dokumentami pana Ratyńskiego min.: listami od wielbicieli oraz podziękowaniami w tym najważniejszym od samego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

6 Pan Stanisław Ratyński odpowiedział nam również na kilka bardzo ważnych pytań dotyczących początków jego twórczości, trudnościach oraz wyrzeczeniach jakie musiał przejść stając sie poetą.

7 Wywiad Od czego się zaczęło to wszystko, co było powodem że zaczął pan pisać wiersze ? „To jest jak z miłością, tylko różnica jest taka, że tu się bierze pióro i pisze. Co było powodem ? Nie wiem. Jest taki bakcyl w człowieku i później zaczyna owocować, także nie ma na to recepty. Czasami jest tak, że napisze wiersz siedząc w restauracji przy stoliku na serwetce, a czasami trzeba czekać miesiąc, dwa, trzy …”

8 Wywiad Jaki był Pana pierwszy wiersz ?
„Mój pierwszy wiersz był dedykowany ojcu i nosi tytuł „Przed burzą”. Gdy ojciec zmarł podczas okupacji ten wiersz rozpoczął moje pisanie, tym wierszem zadebiutowałem …”

9 Wywiad A nie myślał pan kiedyś żeby zamiast tomików poezji napisać jakąś książkę czy opowiadanie ? „Czy ja wiem ? Szczerze mówiąc, ja wierze w poezję, także tylko jej jestem oddany i nigdy nie myślałem nad tym aby napisać jakiś większy utwór …”

10 Wywiad Dlaczego gdy pańskie prace były publikowane w gazecie podpisywał się pan wówczas pseudonimem? „Były dwie przyczyny, pierwsza jest taka, ze należałem do AK, a Urząd Bezpieczeństwa robił czystki pośród takich ludzi jak ja. Drugim powodem było to że od roku 1947 zacząłem publikować swoje prace w gazecie i wiadomo trzeba było podpisywać się pseudonimem i uważać …”

11 Debiut Stanisław Ratyński debiutował w roku 1947 na łamach wrocławskiego tygodnika „Odrodzenie”. Do tej pory za sprawą kieleckiej Oficyny Wydawniczej STON 2 ukazało się pięć tomików Ratyńskiego.

12 Twórczość TOMIKI A jednak miłość (2007), Iść słoneczną drogą (2007),
Sercem dla serca (2008),  Wszystkiego nie wyśpiewam(2009)  Bukiet wierszy (2010).

13 Żródła

14 Wykonawcy Karolina Urbanowicz Michalina Czub Dżesika Kowalska
Paweł Górski


Pobierz ppt "Stanisław Ratyński."

Podobne prezentacje


Reklamy Google