Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z AKŁADANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Procedury Opracowała: Marta Stec.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z AKŁADANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Procedury Opracowała: Marta Stec."— Zapis prezentacji:

1 Z AKŁADANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Procedury Opracowała: Marta Stec

2 P ROCEDURY ZAKŁADANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ REJESTRACJA W URZĘDZIE MIASTA LUB GMINY UZYSKANIE NUMERU NIP ZAŁOŻENIE KONTA W BANKU UZYSKANIE NUMERU REGON ZGŁOSZENIE DZIAŁALNOŚCI DO ZUS ZGŁOSZENIE DO PIH, PIP SANEPID

3 REJESTRACJA W URZĘDZIE MIASTA LUB GMINY Rejestracja przedsiębiorstwa prywatnego odbywa się w Urzędzie Miasta lub Gminy. Przedsiębiorca musi wypełnić wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji Działalności i Informacji o Działalności Gospodarczej - CEIDG 1. Wniosek można wypełnić w wersji papierowej lub elektronicznej.

4 UZYSKANIE NUMERU NIP W Urzędzie Skarbowym uzyskuje się numer NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej. Jeśli przedsiębiorca ma już nadany taki numer, będzie on równocześnie numerem NIP firmy.

5 ZAŁOŻENIE KONTA W BANKU Przedsiębiorca musi założyć konto bankowe dla firmy w dowolnie wybranym banku. Konto pozwoli na rozliczenia firmy z kontrahentami, czyli partnerami handlowymi oraz z Urzędem Skarbowym. Na koncie będą gromadzone zyski.

6 UZYSKANIE NUMERU REGON Numer regon jest uzyskiwany w urzędzie ststystycznym. Jest to 9 –o cyfrowy numer opisujący rodzaj prowadzonej działalności, miejsce itp.

7 ZGŁOSZENIE DZIAŁALNOŚCI DO ZUS W ciągu 7 dni przedsiębiorca zobowiązany jest zgłosić się do ubezpieczenia rentowego, emerytalnego oraz wypadkowego. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest uzależnione od naszej woli i jest dobrowolne.

8 ZGŁOSZENIE DO PIH, PIP, SANEPID W przypadku niektórych rodzajów działalności lub zatrudniania pracowników należy dokonać zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Handlu czy Sanepid-u.

9 UWAGA We wniosku CEIDG – 1 uzupełniamy części dotyczące uzyskania NIP, REGON, zgłoszenia do ZUS. Nie musimy więc samodzielnie udawać się do Urzędu statystycznego i Skarbowego, bo wnioski zostaną tam przesłane. Musimy jednak zgłosić się do ZUS.

10 DZIĘKUJĘ ZA UWAGTĘ!


Pobierz ppt "Z AKŁADANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ Procedury Opracowała: Marta Stec."

Podobne prezentacje


Reklamy Google