Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Narkotyki są niezwykle szkodliwe. Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Narkotyki są niezwykle szkodliwe. Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli."— Zapis prezentacji:

1

2 Narkotyki są niezwykle szkodliwe. Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli niszczy cały organizm. Wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów, lecz także mogą zmieniać psychikę człowieka. Trochę o narkotykach

3 Trochę o dopalaczach Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Jedni uważają je za rodzaj narkotyków, które tym tylko różnią się od tych „prawdziwych” narkotyków, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Inni określają je jako substancje psychoaktywne, a jeszcze inni (sprzedawcy) mówią na nie „produkty kolekcjonerskie”.

4 Powiedz STOP!

5 Gdy nie było dopalaczy… Lekarze mówią, że gdy nie było dopalaczy, to łatwo było rozpoznać, co osoba brała i jakie stosować środki leczenia. Było to możliwe, ponieważ był mały zakres narkotyków zażywanych przez społeczność. A teraz pojawił się duży problem, gdy tak naprawdę osoba, która zażywa dopalacz, nie wie, jaki jest jego skład. Więc co taki lekarz może zrobić, gdy nie wie, czy dopalacz był palony, spożywany, a może wciągany.

6 Każdy wie co jest substancją psychoaktywną w papierosach, prawda? Jest to nikotyna. Lecz gdyby spytać się kogoś, co jest substancją psychoaktywną w marihuanie. I tu pojawiłby się problem z odpowiedzią. Wzór chemiczny tetrahydrokannabinolu Co wynika z naszej niewiedzy? Jest nią tetrahydrokannabinol (w skrócie THC). Ta substancja działa psychoaktywnie, gdy łączy się z receptorami komórek nerwowych. Rzadko kto to wie, ale jest to wiedza bardzo potrzebna.

7 Osoby pod wpływem narkotyków potrafią stwarzać zagrożenie dla innych ludzi W 2014 roku, w Kamieniu Pomorskim zdarzył się tragiczny wypadek, gdzie młody człowiek pod wpływem narkotyków i alkoholu staranował grupę ludzi idących chodnikiem. W wyniku czego zginęło 6 osób, w tym 1 dziecko.

8 Dopalacze prowadzą do śmierci! Dopalacze wywołują szereg skutków ubocznych dla naszego organizmu, które mogą przyczynić się do poważnych chorób, a także śmierci. Nie ulega wątpliwości, iż są one tak samo niebezpieczne jak nielegalne narkotyki. Osoba uzależnia się od dopalaczy bardzo szybko, wymaga specjalistycznego leczenie oraz wsparcia, akceptacji ze strony rodziny.

9 Objawy zatrucia dopalaczami  zaburzenia świadomości  bóle głowy  zaburzenia orientacji  bełkotliwa mowa  omdlenia  kołatanie serca  spadki ciśnienia tętniczego krwi  wymioty  wahania nastroju (na zmianę depresja i euforia)

10 Na obrazkach widać osoby w podobnym stanie zdrowia, tylko, że jedna zatruła się nieumyślnie muchomorem, a druga celowo dopalaczami. Istnieje również druga różnica. W przypadku zatrucia muchomorem wiadomo, jakie środki leczenia muszą zostać podjęte, a przy zatruciu dopalaczami ciężko to stwierdzić. Muchomor sromotnikowy Dopalacze

11 Zrezygnuj z używek Używki mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Liczne badania udowodniły, że osoby, które sięgają po papierosy, alkohol, dopalacze czy narkotyki, są bardziej narażone na rozwój chorób nowotworowych układu oddechowego, krążenia, nerwowego, trawiennego i moczowego, niż osoby od nich stroniące. Poza tym papierosy m.in. zwiększają ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, a także mogą przyczyniać się do impotencji u mężczyzn i zaburzeń płodności u kobiet. Z kolei regularne sięganie po alkohol może skutkować rozwojem chorób wątroby i znacznie osłabić odporność organizmu. Znajdź czas na odpoczynek Prawidłowo doba powinna składać się z 8 godzin pracy, 8 godzin snu i 8 godzin na wypoczynek oraz pozostałe czynności. Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest odpowiednia ilość snu, podczas którego organizm regeneruje się, a mózg odpoczywa. Zachwianie tej równowagi może być przyczyną ogromnego stresu, a w konsekwencji przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Naukowcy potwierdzają, że przepracowanie zwiększa ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, w związku z tym trzeba dbać o odpowiednią ilość, a także jakość snu.

12 Opanuj stres Naucz się radzić sobie z długotrwałym stresem, ponieważ jego skutki mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Przewlekły stres nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca i inne choroby cywilizacyjne. Stres znacząco osłabia zdrowie psychiczne, dlatego życie w ciągłym napięciu może doprowadzić m.in. do zaburzeń pamięci i koncentracji, a nawet do rozwoju depresji. W jego zwalczaniu pomoże pozytywne myślenie. Dzięki temu zmniejszysz poziom lęku i zmęczenia psychicznego.

13 Aktywność fizyczna Regularne uprawianie ćwiczeń – spacery, jazda na rowerze, rolki, bieganie. Podczas ćwiczeń fizycznych krew szybciej płynie w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu tkanki są lepiej ukrwione oraz dotlenione. Ponadto wydzielają się hormony szczęścia – endorfiny, serotonina, które poprawiają nastrój. Jeżeli ktoś nie ma czasu na regularne uprawianie ćwiczeń, powinien zwiększyć swoją aktywność, podczas urlopu. Zamiast wylegiwania się cały dzień na plaży warto wybrać się w góry.

14 Nie daj się wciągnąć w takie używki. Bez tego też można żyć. Zdrowy styl życia jest teraz trendy.

15 Źródła: http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/dopalacze- objawy-zatrucia-i-skutki-uboczne-zazywania-dopalaczy_37554.html https://portal.abczdrowie.pl/skutki-zazywania-narkotykow http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/zdrowie-i- uroda/artykuly/art/8760713,dopalacze-odpalaja-bombe-zegarowa- jakie-objawy-wywoluja-i-jakie-moga-byc-skutki-ich- stosowania,id,t.html https://portal.abczdrowie.pl/skutki-zazywania-narkotykow http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/dopalacze- objawy-zatrucia-i-skutki-uboczne-zazywania-dopalaczy_37554.html


Pobierz ppt "Narkotyki są niezwykle szkodliwe. Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli."

Podobne prezentacje


Reklamy Google