Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sport. Sport Dzięki wysiłkowi dotlenia się mózg, poprawia się kondycja oraz sprawność fizyczna organizmu. Dlatego ważne jest, aby sport uprawiać kilka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sport. Sport Dzięki wysiłkowi dotlenia się mózg, poprawia się kondycja oraz sprawność fizyczna organizmu. Dlatego ważne jest, aby sport uprawiać kilka."— Zapis prezentacji:

1

2 Sport

3 Dzięki wysiłkowi dotlenia się mózg, poprawia się kondycja oraz sprawność fizyczna organizmu. Dlatego ważne jest, aby sport uprawiać kilka razy w tygodniu. Jednakże trzeba robić to z umiarem, gdyż zbyt częsty wysiłek fizyczny może doprowadzić do przetrenowania i wyczerpania organizmu. Należy pamiętać, że sport to nie tylko dyscypliny, lecz także spacery na świeżym powietrzu, jazda na rowerze itp.

4 Piramida zdrowego żywienia

5 Produkty zbożowe są źródłem węglowodanów złożonych, białka roślinnego, witamin z grupy B, a także błonnika. Zawierają również sole mineralne. Powinny występować w każdym posiłku w ciągu dnia.

6 Warzywa i owoce - są bogatym źródłem witamin i flawonoidów, które zapobiegają nowotworom i miażdżycom, soli mineralnych i błonnika. Ponadto potas zawarty w warzywach obniża ciśnienie krwi.

7 Mleko i przetwory mleczne - są źródłem wapnia, wysokowartościowego białka i witamin. Zaleca się spożywanie jogurtów, kefirów i serów twarogowych, natomiast należy ograniczać żółty ser ponieważ zawiera dużo tłuszczów oraz soli.

8 Mięso (czerwone, drób, wędliny, ryby) - jest źródłem żelaza, pełnowartościowego białka i witamin z grupy B. Ponadto ryby zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, które zapobiegają chorobom serca. Mięso powinno być spożywane co najmniej raz dziennie.

9 Woda - jest niezbędnym składnikiem pożywienia ponieważ reguluje temperaturę ciała, transportuje składniki odżywcze oraz bierze udział w reakcjach biochemicznych zachodzących w organizmie.

10 Tłuszcze i słodycze - należy ograniczać ze względu na zawarte w nich związki, które szkodliwie działają na organizm.

11 Używki

12 Należy pamiętać, że spożywanie używek prowadzi do uzależnienia!
Alkohol ma negatywny wpływ na układ nerwowy. Skutkami po jego zażyciu są zaburzenia koncentracji i koordynacji ruchowej. Narkotyki mają negatywny wpływ na układ krążenia (nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego), układ nerwowy (zaburzenia koordynacji i drżenie mięśni), układ oddechowy (nieżyt oskrzeli, utrudnienie wymiany gazowej), wątrobę (wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C) oraz skórę (zakażenie bakteryjne i zmiany grzybicze). Nikotyna ma negatywny wpływ na układ oddechowy. Powoduje m.in. raka płuc. Należy pamiętać, że spożywanie używek prowadzi do uzależnienia!

13 prowadzić aktywny styl życia
Trzymać formę tzn. : zdrowo się odżywiać prowadzić aktywny styl życia żyć bez używek

14 Dziękuje za obejrzenie prezentacji


Pobierz ppt "Sport. Sport Dzięki wysiłkowi dotlenia się mózg, poprawia się kondycja oraz sprawność fizyczna organizmu. Dlatego ważne jest, aby sport uprawiać kilka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google