Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzięki wysiłkowi dotlenia się mózg, poprawia się kondycja oraz sprawność fizyczna organizmu. Dlatego ważne jest, aby sport uprawiać kilka razy w tygodniu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzięki wysiłkowi dotlenia się mózg, poprawia się kondycja oraz sprawność fizyczna organizmu. Dlatego ważne jest, aby sport uprawiać kilka razy w tygodniu."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Dzięki wysiłkowi dotlenia się mózg, poprawia się kondycja oraz sprawność fizyczna organizmu. Dlatego ważne jest, aby sport uprawiać kilka razy w tygodniu. Jednakże trzeba robić to z umiarem, gdyż zbyt częsty wysiłek fizyczny może doprowadzić do przetrenowania i wyczerpania organizmu. Należy pamiętać, że sport to nie tylko dyscypliny, lecz także spacery na świeżym powietrzu, jazda na rowerze itp.

4

5 Produkty zbożowe są źródłem węglowodanów złożonych, białka roślinnego, witamin z grupy B, a także błonnika. Zawierają również sole mineralne. Powinny występować w każdym posiłku w ciągu dnia.

6 Warzywa i owoce - są bogatym źródłem witamin i flawonoidów, które zapobiegają nowotworom i miażdżycom, soli mineralnych i błonnika. Ponadto potas zawarty w warzywach obniża ciśnienie krwi.

7 Mleko i przetwory mleczne - są źródłem wapnia, wysokowartościowego białka i witamin. Zaleca się spożywanie jogurtów, kefirów i serów twarogowych, natomiast należy ograniczać żółty ser ponieważ zawiera dużo tłuszczów oraz soli.

8 Mięso (czerwone, drób, wędliny, ryby) - jest źródłem żelaza, pełnowartościowego białka i witamin z grupy B. Ponadto ryby zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, które zapobiegają chorobom serca. Mięso powinno być spożywane co najmniej raz dziennie.

9 Woda - jest niezbędnym składnikiem pożywienia ponieważ reguluje temperaturę ciała, transportuje składniki odżywcze oraz bierze udział w reakcjach biochemicznych zachodzących w organizmie.

10 Tłuszcze i słodycze - należy ograniczać ze względu na zawarte w nich związki, które szkodliwie działają na organizm.

11

12 Alkohol ma negatywny wpływ na układ nerwowy. Skutkami po jego zażyciu są zaburzenia koncentracji i koordynacji ruchowej. Narkotyki mają negatywny wpływ na układ krążenia (nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niedokrwienie mięśnia sercowego), układ nerwowy (zaburzenia koordynacji i drżenie mięśni), układ oddechowy (nieżyt oskrzeli, utrudnienie wymiany gazowej), wątrobę (wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C) oraz skórę (zakażenie bakteryjne i zmiany grzybicze). Nikotyna ma negatywny wpływ na układ oddechowy. Powoduje m.in. raka płuc. Należy pamiętać, że spożywanie używek prowadzi do uzależnienia!

13 Trzymać formę tzn. : - zdrowo się odżywiać - prowadzić aktywny styl życia - żyć bez używek

14 Dziękuje za obejrzenie prezentacji


Pobierz ppt "Dzięki wysiłkowi dotlenia się mózg, poprawia się kondycja oraz sprawność fizyczna organizmu. Dlatego ważne jest, aby sport uprawiać kilka razy w tygodniu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google