Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

IDEALNA WAGA Ile powinien ważyć człowiek? Nie ma na to pytanie jednej, gotowej odpowiedzi. Są za to przeróżne wzorce i internetowe kalkulatory, podające.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "IDEALNA WAGA Ile powinien ważyć człowiek? Nie ma na to pytanie jednej, gotowej odpowiedzi. Są za to przeróżne wzorce i internetowe kalkulatory, podające."— Zapis prezentacji:

1 IDEALNA WAGA Ile powinien ważyć człowiek? Nie ma na to pytanie jednej, gotowej odpowiedzi. Są za to przeróżne wzorce i internetowe kalkulatory, podające rozwiązanie na tacy. Tymczasem, żeby przekonać się, ile powinieneś tak naprawdę ważyć, wcale nie musisz stosować żadnych dziwnych wynalazków. Przygotowała mgr Katarzyna Kupis

2 BMI

3 BMI BODY MASS INDEX

4 BMI BODY MASS INDEX WSKAŹNIK MASY CIAŁA

5 MASA BMI = ( WZROST ) ² < 18,5 – niedowagę
18,5–24,99 – wartość prawidłową ≥ 25,0 – nadwagę b) Poszerzona klasyfikacja < 16,0 – wygłodzenie 16,0–16,99 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę lub anoreksję 17,0–18,49 – niedowagę 25,0–29,99 – nadwagę 30,0–34,99 – I stopień otyłości 35,0–39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna) ≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

6 BMI - wykres

7 NIEDOWAGA : BULIMIA ANOREKSJA

8 BULIMIA Bulimia (żarłoczność psychiczna) – zaburzenie odżywiania charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne. Do najczęstszych zachowań należą: wywoływanie wymiotów, głodówki, użycie diuretyków, środków przeczyszczających, wykonywanie lewatyw, nadmierne ćwiczenia fizyczne.

9

10 ANOREKSJA Jadłowstręt psychiczny – zaburzenie odżywiania polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą. Obraz własnego ciała jest zaburzony; występują objawy dysmorfofobii. Lęk przybiera postać uporczywej idei nadwartościowej, w związku z czym pacjent wyznacza sobie niski limit wagi.

11

12 NADWAGA : CUKRZYCA OTYŁOŚĆ

13 CUKRZYCA Cukrzyca – grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

14

15 OTYŁOŚĆ Otyłość – nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłości towarzyszy nadwaga, czyli nadmierna masa ciała.

16 Choroby i objawy związane z otyłością
Cukrzyca typu 2 Choroby układu ruchu Nadciśnienie tętnicze zawał serca i mózgu wylew zatorowość zwyrodnienia kręgosłupa choroby nerek miażdżyca kamica żółciowa większe tendencje do nowotworów rozstępy

17

18 Co to są siatki centylowe
Co to są siatki centylowe? To wykresy opracowane na podstawie ogólnopolskich danych statystycznych. Pomogą Ci dowiedzieć się, czy rozwijasz się prawidłowo w porównaniu z innymi.

19 KONIEC


Pobierz ppt "IDEALNA WAGA Ile powinien ważyć człowiek? Nie ma na to pytanie jednej, gotowej odpowiedzi. Są za to przeróżne wzorce i internetowe kalkulatory, podające."

Podobne prezentacje


Reklamy Google