Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maria Dąbrowska z domu Szumska urodzona 6 października 1889r. w Russowie koło Kalisza zmarła 19 maja 1965r. w Warszawie. Polska powieściopisarka, jedna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maria Dąbrowska z domu Szumska urodzona 6 października 1889r. w Russowie koło Kalisza zmarła 19 maja 1965r. w Warszawie. Polska powieściopisarka, jedna."— Zapis prezentacji:

1

2 Maria Dąbrowska z domu Szumska urodzona 6 października 1889r. w Russowie koło Kalisza zmarła 19 maja 1965r. w Warszawie. Polska powieściopisarka, jedna z ważniejszych w XX wieku, eseistka, dramatopisarka, tłumaczka literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej.

3 Maria Dąbrowska

4 Pokój z okresu dzieciństwa Marii Dąbrowskiej Dom Marii Dąbrowskiej w Russowie

5 Biblioteczka z książkami Marii Dąbrowskiej Sekretarzyk w pokoju Marii Dąbrowskiej

6 Pochodziła ze szlacheckiej rodziny spod Kalisza, studiowała nauki przyrodnicze, ekonomię oraz socjologię na uniwersytecie w Belgii oraz Szwajcarii. Związana była z ruchami niepodległościowymi, wyszła za mąż za Mariana Dąbrowskiego, poznanego za granicą. Po śmierci męża na długo związała się z Stanisławem Stempowskim,

7 Maria Dąbrowska (z lewej) podczas Ogólno niemieckiego Spotkania Poetów i Pisarzy w Eisenach (1955). W 1957r. Uniwersytet Warszawski przyznał Marii Dąbrowskiej tytuł doktora honoris causa.

8 Na miejscu jej dawnego mieszkania w Warszawie utworzono muzeum Marii Dąbrowskiej, które jest oddziałem Muzeum Literatury. Zaprzyjaźniła się silnie z pisarka Anną Kowalską, poznaną podczas wojny. Początkowo poświęciła się publicystyką, potem przeszła do literatury pięknej.

9 Maria Dąbrowska przy pracy w swoim mieszkaniu

10 Arcydziełem Marii Dąbrowskiej jest tetralogia powieściowa Noce i dnie (1932-1934), w skład której wchodzą cztery części: I Bogumił i Barbara 1932, II Wieczne zmartwienie, 1932, III. Miłość 1933, IV. Wiatr w oczy 1934). Po wojnie pisała opowiadania, np. Marcin Kozera, Gałąź czeremchy, Znaki życia, Gwiazda zaranna. Inne utwory powojenne ukazały się w wersji książkowej pośmiertnie

11

12 Maria Dąbrowska w swoich utworach nawiązywała do miejsc skąd pochodziła. Pojawiają się miejscowości takie jak Kalisz, Lisków, Turek w których toczy się akcja jej powieści.

13 Dąbrowska była również uzdolniona plastycznie, pozostawiła po sobie malowane obrazy : akwarele, pejzaże i martwe natury. Obraz namalowany przez Marię Dąbrowską

14 Grób Dąbrowskiej w Alei Zasłużonych na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie Maria Dąbrowska zmarła w Warszawie 19.05.1965r.

15 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji. Mamy nadzieję, że przybliżyłyśmy państwu postać Marii Dąbrowskiej. Prezentacje wykonały: Agnieszka Klimek Izabela Przybylak Kinga Stefaniak


Pobierz ppt "Maria Dąbrowska z domu Szumska urodzona 6 października 1889r. w Russowie koło Kalisza zmarła 19 maja 1965r. w Warszawie. Polska powieściopisarka, jedna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google