Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wisława Szymborska BIOGRAFIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wisława Szymborska BIOGRAFIA."— Zapis prezentacji:

1 Wisława Szymborska BIOGRAFIA

2 Wisława Szymborska Urodzona 2 lipca 1923 w Bninie koło Poznania. Jej ojciec, Wincenty, był zarządcą dóbr zakopiańskich hrabiego Zamoyskiego, jej matką była Anna Maria Szymborska z d. Rottermnund. Wisława mieszkała początkowo w Toruniu, później w Krakowie, gdzie uczęszczała do szkoły powszechnej i gimnazjum.

3

4 Zdobycie Nagrody Nobla
Szymborska uchodzi za jedną z najwybitniejszych obok Herberta i Miłosza polskich poetów. Szczególna wartość jej poezji została podkreślona przez przyznanie poetce w 1996 r. Nagrody Nobla.

5

6 Jak pisała? Charakterystyczny dla wierszy poetki jest swoisty kontrast – z jednej strony skupienie uwagi na szczególe, na jakimś elemencie rzeczywistości, a z drugiej – podkreślenie jego wymiaru ogólnoludzkiego i filozoficznego.

7

8 Wisława Szymborska debiutowała na łamach „Dziennika Polskiego” wierszem Szukam słowa w Rozwinęła i utrwaliła oryginalną poetykę. Jej twórczość prezentuje mistrzostwo artystyczne nawiązujące do doświadczeń poezji XX w. oraz tradycji humanistycznej.

9

10 Cytaty wypowiedzi i wierszy
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono” „Człowiek, który nie poczuł smaku swoich łez, nie jest prawdziwym człowiekiem” „Żyjemy dłużej, ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami”

11

12 Zdumienie Czemu w zanadto jednej osobie? Tej a nie innej? I co tu robię? W dzień co jest wtorkiem? W domu nie gnieździe? W skórze nie łusce? Z twarzą nie liściem? Dlaczego tylko raz osobiście? Właśnie na ziemi? Przy małej gwieździe? Po tylu erach nieobecności? Za wszystkie czasy i wszystkie glony? Za jamochłony i nieboskłony? Akurat teraz? Do krwi i kości? Sama u siebie z sobą? Czemu nie obok ani sto mil stąd, nie wczoraj, ani sto lat temu siedzę i patrzę w ciemny kąt - tak jak z wzniesionym nagle łbem patrzy warczące zwane psem?

13

14 Działalność Wisława Szymborska prowadziła warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim W 1957 Szymborska nawiązała kontakty z paryską „Kulturą” i Jerzym Giedroyciem. W 1964 znalazła się wśród sygnatariuszy sfałszowanego przez władze protestu potępiającego Radio Wolna Europa. Do 1966 była członkiem PZPR. W 1975 podpisała protestacyjny list, w którym czołowi polscy intelektualiści protestowali przeciwko zmianom w konstytucji, wprowadzającym zapis o kierowniczej roli PZPR i wiecznym sojuszu z ZSRR.

15

16 W listopadzie 2011 Wisława Szymborska przeszła poważną operację
W listopadzie 2011 Wisława Szymborska przeszła poważną operację. Zmarła 1 lutego 2012 w swoim domu w Krakowie. Pogrzeb poetki odbył się 9 lutego Zgodnie z życzeniem noblistki została pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

17

18 Wisława Szymborska była jedną z najwybitniejszych polskich poetek
Wisława Szymborska była jedną z najwybitniejszych polskich poetek. Niech na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

19

20 DZIĘKUJEMY ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI
ELŻBIETA KURTYCZ ELŻBIETA HECZKO KACPER KURCIUS PIOTR BIELUSIAK ARKADIUSZ GŁĄB GRZEGORZ LISZOWSKI SEBASTIAN TWORUSZKA


Pobierz ppt "Wisława Szymborska BIOGRAFIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google