Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BIOGRAFIA. Urodzona 2 lipca 1923 w Bninie koło Poznania. Jej ojciec, Wincenty, był zarządcą dóbr zakopiańskich hrabiego Zamoyskiego, jej matką była Anna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BIOGRAFIA. Urodzona 2 lipca 1923 w Bninie koło Poznania. Jej ojciec, Wincenty, był zarządcą dóbr zakopiańskich hrabiego Zamoyskiego, jej matką była Anna."— Zapis prezentacji:

1 BIOGRAFIA

2 Urodzona 2 lipca 1923 w Bninie koło Poznania. Jej ojciec, Wincenty, był zarządcą dóbr zakopiańskich hrabiego Zamoyskiego, jej matką była Anna Maria Szymborska z d. Rottermnund. Wisława mieszkała początkowo w Toruniu, później w Krakowie, gdzie uczęszczała do szkoły powszechnej i gimnazjum.

3

4 Szymborska uchodzi za jedną z najwybitniejszych obok Herberta i Miłosza polskich poetów. Szczególna wartość jej poezji została podkreślona przez przyznanie poetce w 1996 r. Nagrody Nobla.

5

6 Charakterystyczny dla wierszy poetki jest swoisty kontrast – z jednej strony skupienie uwagi na szczególe, na jakimś elemencie rzeczywistości, a z drugiej – podkreślenie jego wymiaru ogólnoludzkiego i filozoficznego.

7

8 Wisława Szymborska debiutowała na łamach Dziennika Polskiego wierszem Szukam słowa w Rozwinęła i utrwaliła oryginalną poetykę. Jej twórczość prezentuje mistrzostwo artystyczne nawiązujące do doświadczeń poezji XX w. oraz tradycji humanistycznej.

9

10 o Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła o Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono o Człowiek, który nie poczuł smaku swoich łez, nie jest prawdziwym człowiekiem o Żyjemy dłużej, ale mniej dokładnie i krótszymi zdaniami

11

12 Zdumienie Czemu w zanadto jednej osobie? Tej a nie innej? I co tu robię? W dzień co jest wtorkiem? W domu nie gnieździe? W skórze nie łusce? Z twarzą nie liściem? Dlaczego tylko raz osobiście? Właśnie na ziemi? Przy małej gwieździe? Po tylu erach nieobecności? Za wszystkie czasy i wszystkie glony? Za jamochłony i nieboskłony? Akurat teraz? Do krwi i kości? Sama u siebie z sobą? Czemu nie obok ani sto mil stąd, nie wczoraj, ani sto lat temu siedzę i patrzę w ciemny kąt - tak jak z wzniesionym nagle łbem patrzy warczące zwane psem?

13

14 o Wisława Szymborska prowadziła warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim W 1957 Szymborska nawiązała kontakty z paryską Kulturą i Jerzym Giedroyciem. o W 1964 znalazła się wśród sygnatariuszy sfałszowanego przez władze protestu potępiającego Radio Wolna Europa. o Do 1966 była członkiem PZPR. o W 1975 podpisała protestacyjny list, o w którym czołowi polscy intelektualiści protestowali przeciwko zmianom w konstytucji, wprowadzającym zapis o kierowniczej roli PZPR i wiecznym sojuszu z ZSRR.

15

16 W listopadzie 2011 Wisława Szymborska przeszła poważną operację. Zmarła 1 lutego 2012 w swoim domu w Krakowie. Pogrzeb poetki odbył się 9 lutego Zgodnie z życzeniem noblistki została pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

17

18 Wisława Szymborska była jedną z najwybitniejszych polskich poetek. Niech na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

19

20 DZIĘKUJEMY ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI ELŻBIETA KURTYCZ ELŻBIETA HECZKO KACPER KURCIUS PIOTR BIELUSIAK ARKADIUSZ GŁĄB GRZEGORZ LISZOWSKI SEBASTIAN TWORUSZKA


Pobierz ppt "BIOGRAFIA. Urodzona 2 lipca 1923 w Bninie koło Poznania. Jej ojciec, Wincenty, był zarządcą dóbr zakopiańskich hrabiego Zamoyskiego, jej matką była Anna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google