Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jarogniew Drwęski Autor Paulina Krasoń.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jarogniew Drwęski Autor Paulina Krasoń."— Zapis prezentacji:

1 Jarogniew Drwęski Autor Paulina Krasoń

2 Jarogniew Drwęski urodził się 6 grudnia 1875 roku w Glinnie koło Poznania. Pochodził ze szlacheckiej rodziny ziemiańskiej . Był synem Kazimierza Rocha Sebastiana Drwęskiego i Klaudii Nepomuceny . Miał sześcioro rodzeństwa - Tomasza, Izabellę, Janinę, Prota i Witolda. Zdał maturę w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, gdzie zadebiutował jako literat i działacz polityczny. Studiował prawo i ekonomię polityczną na uniwersytecie w Berlinie. Praktykę sądowniczą odbył w Poznaniu. Posiadał kancelarię adwokacką . Zyskał opinię bardzo dobrego obrońcy.

3 Był miłośnikiem sztuk pięknych , interesował się literaturą i teatrem
Był miłośnikiem sztuk pięknych , interesował się literaturą i teatrem. Pisał artykuły o tematyce patriotycznej do polskiej prasy. Związany z ruchem śpiewaczym założył Związek Kół Śpiewaczych. Działał aktywnie w sporcie - był organizatorem Klubu Wioślarskiego „04” , Bractwa Strzeleckiego i Aeroklubu Polskiego w Poznaniu. Dwukrotnie był członkiem Rady Miejskiej Poznania. W 1919 roku został pierwszym prezydentem międzywojennego Poznania jak i pierwszym polskim prezydentem miasta.

4 Dzięki jego staraniom uruchomiona została Opera Poznańska, miasto przejęło Bibliotekę Raczyńskich i Teatr Polski, ruszyły Targi Krajowe, które dały początek funkcjonującym do dziś Międzynarodowym Targom Poznańskim. Utworzył Główny Urząd Żywnościowy i przyczynił się do powstania Związku Miast Polskich. Działania jego doprowadziły do zmniejszenia bezrobocia, rozwoju gospodarczego i rozbudowy Poznania.

5 W kościele św. Marcina w Poznaniu ożenił się z Izabellą Bogumiłą Amrogowiczówną. Doczekali się trojga dzieci – Antoniego, Jerzego i Jarogniewa. Zmarł w Poznaniu 14 listopada roku. Pochowany został na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Ku jego pamięci założono w Poznaniu Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich.

6 Jarogniew Drwęski - wielki patriota, prawnik, ekonomista, działacz narodowy i społeczny.
Wspominany przez wnuczkę Ewę Drwęską jako człowiek wspaniały, bardzo energiczny, zdolny, z wyobraźnią i towarzyski, lubiący rozmawiać z ludźmi i poznawać ich. Przybrał sobie motto „ tracić siebie dla drugich, to odnajdywać samego siebie ”. PATRON NASZEJ SZKOŁY

7 JAROGNIEW DRWĘSKI IZABELA DRWĘSKA DZIECI

8 GIMNAZJUM DO KTÓREGO UCZĘSZCZAŁ JAROGNIEW DRWĘSKI
GRÓB JAROGNIEWA DRWĘSKIEGO


Pobierz ppt "Jarogniew Drwęski Autor Paulina Krasoń."

Podobne prezentacje


Reklamy Google