Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek,"— Zapis prezentacji:

1 „Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek,
jak każdy przypadek”. 

2 Pisanie życiorysu Co trzeba? Trzeba napisać podanie, a do podania dołączyć życiorys. Bez względu na długość życia życiorys powinien być krótki. Obowiązuje zwięzłość i selekcja faktów. Zamiana krajobrazów na adresy i chwiejnych wspomnień w nieruchome daty. Z wszystkich miłości starczy ślubna, a z dzieci tylko urodzone. Ważniejsze, kto cię zna, niż kogo znasz. Podróże tylko jeśli zagraniczne. Przynależność do czego, ale nie dlaczego. Odznaczenia bez za co. Pisz tak, jakbyś z sobą nigdy nie rozmawiał i omijał z daleka. Pomiń milczeniem psy, koty i ptaki, pamiątkowe rupiecie, przyjaciół i sny. Raczej cena niż wartość i tytuł niż treść. Raczej już numer butów, niż dokąd on idzie, ten za kogo uchodzisz. Do tego fotografia z odsłoniętym uchem. Liczy się jego kształt, nie to, co słychać. Co słychać? Łomot maszyn, które mielą papier.

3 w Krakowie, gdzie w latach 1945-48 studiowała literaturę polską
Wisława Szymborska  urodziła się 2 lipca 1923r w Bninie (obecnie Kórnik) koło Poznania. Jej ojciec, Wincent, był zarządcą dóbr zakopiańskich hrabiego Zamoyskiego, jej matką była Anna Maria Szymborska z d. Rottermnund. Wisława mieszkała początkowo w Toruniu, później w Krakowie, gdzie uczęszczała do szkoły powszechnej i gimnazjum. Od 1931 r. mieszkała w Krakowie, gdzie w latach studiowała literaturę polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

4 W 1948 roku Szymborska wyszła za mąż za Adama Włodka, poetę, z którym sześć lat później się rozwiodła. Od 1953 roku prowadziła stałą rubrykę „Lektury nadobowiązkowe” publikowane w „Życiu literackim”. Była również członkinią zespołu redagującego miesięcznik „Pismo”.

5 w krakowskim tygodniku „Życie Literackie”, gdzie seria jej esejów
Szymborska zadebiutowała w roku 1945 wierszem „Szukam słowa”, opublikowanego w dodatku literackim – „Dziennik Polski". Podczas pracowała jako redaktor i publicysta poezji w krakowskim tygodniku „Życie Literackie”, gdzie seria jej esejów „Lektury nadobowiazkowe" zostały wydane w formie książki cztery razy.

6 „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. 

7 Początki poetyckie Szymborskiej to głównie wiersze na cześć ustroju socjalistycznego. W debiutanckim tomiku „Dlatego żyjemy” (1952) zawarła m.in. utwory o tak znamiennych tytułach jak „Młodzieży budującej Nową Hutę” czy „Lenin”. 

8 Jej wiersze były tłumaczone
(i opublikowane w formie książki), w języku angielskim, niemieckim, hebrajskim, szwedzki, włoski, duński, węgierski, czeski, słowacki, serbsko-chorwacki, rumuński, język bułgarski i innych. One również zostały opublikowane w wielu zagranicznych antologiach poezji polskiej.

9 się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych
„Żaden dzień  się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy”. 

10 Dorobek poetycki Szymborskiej, ilościowo skromny - opublikowała ok
Dorobek poetycki Szymborskiej, ilościowo skromny - opublikowała ok. 350 wierszy – od trzeciego, popaździernikowego tomu "Wołania do Yeti" (1957) do pośmiertnie wydanego "Wystarczy" (2012), zawsze znajdował uznanie krytyki i czytelników.

11 Wisława Szymborska jest Goethe Nagrody Nobla (1991) oraz Nagrody Herdera (1995). Ma dyplom honorowego doktora listów Uniwersytetu Poznańskiego(1995). Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996) W 1996 roku otrzymała tytuł „człowieka roku” przyznawany przez tygodnik „Wprost” oraz nagrodę PEN Club. Odznaczona Orderem Orła Białego (2011)

12 Nagroda Nobla w dziedzinie literatury
w 1996r. przyznano Wisławy Szymborskiej za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ujawnić się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości

13 „Nie znam roli, którą gram. Wiem tylko, że jest moja
niewymienna”. 

14 Prócz wierszy publikowała felietony o książkach (w “Życiu literackim”, w “Piśmie”, “Odrze”, od 1993 w dodatku literackim “Gazety Wyborczej”), wydała w czterech tomach wspomniane już “Lektury nadobowiązkowe”. W 2000 roku ukazał się jeszcze zbiór „porad” – “Poczta literacka, czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem”. Tłumaczyła też poezję, głównie francuską.

15 Wisława Szymborska zmarła 01 lutego 2012r. w Krakowie

16 dokąd pamięcią się im płaci”.
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”. 


Pobierz ppt "„Jestem jaka jestem. Niepojęty przypadek,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google