Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jestem jaka jestem. Niepoj ę ty przypadek, jak ka ż dy przypadek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jestem jaka jestem. Niepoj ę ty przypadek, jak ka ż dy przypadek."— Zapis prezentacji:

1 Jestem jaka jestem. Niepoj ę ty przypadek, jak ka ż dy przypadek.

2 Pisanie życiorysu Co trzeba? Trzeba napisać podanie, a do podania dołączyć życiorys. Bez względu na długość życia życiorys powinien być krótki. Obowiązuje zwięzłość i selekcja faktów. Zamiana krajobrazów na adresy i chwiejnych wspomnień w nieruchome daty. Z wszystkich miłości starczy ślubna, a z dzieci tylko urodzone. Ważniejsze, kto cię zna, niż kogo znasz. Podróże tylko jeśli zagraniczne. Przynależność do czego, ale nie dlaczego. Odznaczenia bez za co. Pisz tak, jakbyś z sobą nigdy nie rozmawiał i omijał z daleka. Pomiń milczeniem psy, koty i ptaki, pamiątkowe rupiecie, przyjaciół i sny. Raczej cena niż wartość i tytuł niż treść. Raczej już numer butów, niż dokąd on idzie, ten za kogo uchodzisz. Do tego fotografia z odsłoniętym uchem. Liczy się jego kształt, nie to, co słychać. Co słychać? Łomot maszyn, które mielą papier. 1923 - 2012

3 Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923r. w Bninie (obecnie Kórnik) koło Poznania. Jej ojciec, Wincent, był zarządcą dóbr zakopiańskich hrabiego Zamoyskiego, jej matką była Anna Maria Szymborska z d. Rottermnund. Wisława mieszkała początkowo w Toruniu, później w Krakowie, gdzie uczęszczała do szkoły powszechnej i gimnazjum. Od 1931 r. mieszkała w Krakowie, gdzie w latach 1945-48 studiowała literaturę polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

4 W 1948 roku Szymborska wyszła za mąż za Adama Włodka, poetę, z którym sześć lat później się rozwiodła. Od 1953 roku prowadziła stałą rubrykę Lektury nadobowiązkowe publikowane w Życiu literackim. Była również członkinią zespołu redagującego miesięcznik Pismo.

5 Szymborska zadebiutowała w roku 1945 wierszem Szukam słowa, opublikowanego w dodatku literackim – Dziennik Polski". Podczas 1953-81 pracowała jako redaktor i publicysta poezji w krakowskim tygodniku Życie Literackie, gdzie seria jej esejów Lektury nadobowiazkowe" zostały wydane w formie książki cztery razy.

6 Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

7 Początki poetyckie Szymborskiej to głównie wiersze na cześć ustroju socjalistycznego. W debiutanckim tomiku Dlatego żyjemy (1952) zawarła m.in. utwory o tak znamiennych tytułach jak Młodzieży budującej Nową Hutę czy Lenin.

8 Jej wiersze były tłumaczone (i opublikowane w formie książki), w języku angielskim, niemieckim, hebrajskim, szwedzki, włoski, duński, węgierski, czeski, słowacki, serbsko-chorwacki, rumuński, język bułgarski i innych. One również zostały opublikowane w wielu zagranicznych antologiach poezji polskiej.

9 Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy.

10 Dorobek poetycki Szymborskiej, ilościowo skromny - opublikowała ok. 350 wierszy – od trzeciego, popaździernikowego tomu "Wołania do Yeti" (1957) do pośmiertnie wydanego "Wystarczy" (2012), zawsze znajdował uznanie krytyki i czytelników.

11 Wisława Szymborska jest Goethe Nagrody Nobla (1991) oraz Nagrody Herdera (1995). Ma dyplom honorowego doktora listów Uniwersytetu Poznańskiego(1995). Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996) W 1996 roku otrzymała tytuł człowieka roku przyznawany przez tygodnik Wprost oraz nagrodę PEN Club. Odznaczona Orderem Orła Białego (2011)

12 Nagroda Nobla w dziedzinie literatury w 1996r. przyznano Wisławy Szymborskiej za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ujawnić się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości

13 Nie znam roli, którą gram. Wiem tylko, że jest moja niewymienna.

14 Prócz wierszy publikowała felietony o książkach (w Życiu literackim, w Piśmie, Odrze, od 1993 w dodatku literackim Gazety Wyborczej), wydała w czterech tomach wspomniane już Lektury nadobowiązkowe. W 2000 roku ukazał się jeszcze zbiór porad – Poczta literacka, czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem. Tłumaczyła też poezję, głównie francuską.

15 Wisława Szymborska zmarła 01 lutego 2012r. w Krakowie

16


Pobierz ppt "Jestem jaka jestem. Niepoj ę ty przypadek, jak ka ż dy przypadek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google