Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Parowanie Kinga Buczkowska Karolina Bełdowska kl. III B nauczyciel nadzorujący: Ewa Karpacz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Parowanie Kinga Buczkowska Karolina Bełdowska kl. III B nauczyciel nadzorujący: Ewa Karpacz."— Zapis prezentacji:

1 Parowanie Kinga Buczkowska Karolina Bełdowska kl. III B nauczyciel nadzorujący: Ewa Karpacz

2 Prezentacja pt. „Parowanie” została przydzielona nam na Kole Fizycznym. Była ona podzielona na kilka etapów. Każdy musiał zebrać najważniejsze wiadomości dotyczące tematu i materiały.

3  Parowanie - proces zmiany stanu skupienia, przechodzenia z fazy ciekłej danej substancji w fazę gazową zachodzący z reguły na powierzchni cieczy.

4 Kiedy zachodzi parowanie?  Parowanie zachodzi wtedy, gdy cząsteczka ma dostatecznie wysoką energię kinetyczną, by wykonać pracę przeciwko siłom przyciągania między cząsteczkami cieczy.

5

6 Parowniki  Parowniki są to urządzenia wykorzystujące zasady parowania w oczyszczaniu wody wykorzystywanej w różnych procesach gospodarczych, ścieków oraz odpadów zawierających wodę.

7 Doświadczenie 1 Cel: Znikająca woda Użyte przyrządy:  Szklanka  Woda  Mazak

8 Obserwacje: Po wlaniu gorącej wody do szklanki zaznaczyliśmy wysokość wody mazakiem i odstawiliśmy na parę godzin. Po paru godzinach widać, że objętość wody zmniejszyła się, ponieważ woda wyparowała.

9 Wnioski:  Pod wpływem upływu czasu i temperatury woda paruje. Parowanie wody występuje w każdej temperaturze powyżej 0 0 C.

10 Doświadczenie 2: Cel: Skraplanie wody Użyte przyrządy:  Szklanka  Gorąca woda  Talerzyk

11 Obserwacje: Po wlaniu gorącej wody do szklanki, przykryliśmy ją talerzykiem i odstawiliśmy na pewien czas. Po zdjęciu talerzyka zauważyliśmy kropelki wody na talerzu, które były parą.

12 Wnioski: Woda skrapla się w temperaturze dodatniej.

13 Doświadczenie 3: Cel: Sprawdzenie jak szybko woda ze szklanki odparuje, gdy będziemy działać na nią suszarką. Użyte przyrządy:  Szklanka  Woda  Suszarka

14 Obserwacje:  Gdy działaliśmy suszarką na wodę, ona wyglądała tak jakby miała wrzeć, jednakże po sprawdzeniu jej temperatury wcale tak nie było.

15 Wnioski: Woda ze szklanki pod wpływem suszarki odparuje szybciej niż pozostawiona w pokoju.

16 Doświadczenie 4: Cel: Od czego zależy szybkość parowania. Użyte przyrządy:  Mokre ubrania

17 Ubrania po wypraniu: 1. zdjęcie są to wywieszone mokre ubrania na podwórku, 2. zdjęcie- w domu 12

18 Obserwacje: Pranie szybciej wysycha na podwórku. Wnioski: Pranie wysycha szybciej na podwórku, co związane jest z większym ruchem powietrza.

19 Od czego zależy szybkość parowania?  Szybkość procesu parowania zależy od temperatury oraz ciśnienia parcjalnego pary nad cieczą. Gdy ciśnienie pary jest równe ciśnieniu pary nasyconej w danej temperaturze, to parowanie nie zachodzi. Stan też określa się jako równowagę między parowaniem a skraplaniem. Obniżenie ciśnienia oraz napływ gazu o mniejszym stężeniu pary, zwiększa szybkość parowania. Gdy ciśnienie pary nasyconej zrówna się z ciśnieniem otoczenia, wówczas proces parowania - zwany wówczas wrzeniem - zaczyna zachodzić również w całej objętości cieczy.

20 Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "Parowanie Kinga Buczkowska Karolina Bełdowska kl. III B nauczyciel nadzorujący: Ewa Karpacz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google