Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dr hab. inż., prof. nadzw. Witold Wiśniowski Dyrektor Instytutu Lotnictwa JAK POBUDZIĆ INNOWACYJNOŚĆ POLSKIEJ NAUKI I GOSPODARKI – DOŚWIADCZENIA INSTYTUTU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dr hab. inż., prof. nadzw. Witold Wiśniowski Dyrektor Instytutu Lotnictwa JAK POBUDZIĆ INNOWACYJNOŚĆ POLSKIEJ NAUKI I GOSPODARKI – DOŚWIADCZENIA INSTYTUTU."— Zapis prezentacji:

1 dr hab. inż., prof. nadzw. Witold Wiśniowski Dyrektor Instytutu Lotnictwa JAK POBUDZIĆ INNOWACYJNOŚĆ POLSKIEJ NAUKI I GOSPODARKI – DOŚWIADCZENIA INSTYTUTU LOTNICTWA Kraków, 5 września 2013 roku

2 Innowacja to nowy produkt lub usługa wprowadzana na rynek. Przyjęcie innowacji oznacza sukces rynkowy.

3 Przymiotnik „nowy” może oznaczać: nowy w skali bezwzględnej, nowy po modernizacji, nowy po czasie zapomnienia lub złej koniunktury, nowy dla przedsiębiorcy, który dołączył do rynku.

4 Biznes w zakresie badań i produkcji lotniczej obejmuje w Polsce 3 obszary: 1. wielkie zakłady, które dołączyły do światowych koncernów (GE, UTC, AW), 2. przemysł samolotów lekkich i ultralekkich, 3. usługi na światowym rynku badań.

5 Wielkie zakłady Inwestorzy zagraniczni wprowadzili swoje produkty i technologie opracowane w ich zagranicznych ośrodkach. Zakłady te stanowią integralną część zagranicznych korporacji.

6 Przemysł samolotów lekkich i ultralekkich Są to małe i średnie przedsiębiorstwa produkujące i w dużym stopniu eksportujące samoloty lekkie oraz ich wyposażenie. W Instytucie Lotnictwa powstała idea europejskiego systemu transportu przy pomocy samolotów lekkich. Komisja Europejska uznała ten transport za równorzędną dziedzinę lotnictwa.

7 Przemysł samolotów lekkich i ultralekkich Instytut Lotnictwa ubiega się o uznanie przemysłu samolotów lekkich za polską „smart specialization”.

8 Przemysł samolotów lekkich i ultralekkich Pobudzanie rozwoju przemysłu samolotów lekkich należy wiązać z powstawaniem klastrów, np. klastra „Technologiczne wsparcie innowacyjnych projektów lotniczych”, którego zadaniem jest wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zagadnień technicznych, testów i prób, badania rynku, poszukiwania wkładu własnego koniecznego dla pozyskania dotacji oraz poszukiwanie klientów i partnerów zagranicznych.

9 Usługi na światowym rynku badań, to: olbrzymi popyt na usługi badawcze i naukowe na rynku światowym, możliwość rozwoju krajowych ośrodków badawczych na wielką skalę, możliwość zatrudnienia setek młodych inżynierów, którzy tak zaawansowane badania mogliby wykonywać tylko na emigracji.

10 Usługi na światowym rynku badań Ten kierunek rozwoju biznesu pozwolił na stworzenie w Instytucie Lotnictwa ponad 1500 nowych miejsc pracy oraz uzyskiwanie z eksportu myśli technicznej około 200 mln zł rocznie.

11 Usługi na światowym rynku badań Ubiegamy się również o uznanie świadczenia usług na światowym rynku badań za polską „smart specialization”.

12 Usługi na światowym rynku badań Pobudzenie dalszego i szerszego rozwoju tej specjalizacji wymaga sponsorowania przez państwo rozbudowy infrastruktury badawczej.

13 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Dr hab. inż., prof. nadzw. Witold Wiśniowski Dyrektor Instytutu Lotnictwa JAK POBUDZIĆ INNOWACYJNOŚĆ POLSKIEJ NAUKI I GOSPODARKI – DOŚWIADCZENIA INSTYTUTU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google