Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZEGLĄD PRASY 13 lutego 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZEGLĄD PRASY 13 lutego 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik."— Zapis prezentacji:

1 PRZEGLĄD PRASY 13 lutego 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik prasowy tel. (41) 342-17-54 Zeskanuj kod QR i przeczytaj przegląd prasy w Serwisie Biura Prasowego

2 PORTAL „ONET.PL” Za 32 mln zł zbudowana zostanie droga Staszów-Osiek Za 32 mln zł do jesieni 2014 r. firma Trakt z Górek Szczukowskich przebuduje blisko 20 km drogi wojewódzkiej 765 na odcinku Staszów-Osiek. W poniedziałek została podpisana umowa na wykonanie tej inwestycji. Droga wojewódzka 765 jest przedłużeniem trasy krajowej nr 78 Chałupki-Chmielnik, umożliwia ruch tranzytowy przez region świętokrzyski ze Śląska na Podkarpacie. Pod koniec 2012 r. ukończony został remont trasy na odcinku Chmielnik – Staszów. - Remont kolejnego odcinka tej samej trasy, Staszów-Osiek, umożliwi bezpieczniejszy i lepszy dojazd do mostu na Wiśle w Połańcu, największej inwestycji drogowej realizowanej obecnie w regionie. Zakończenie obydwu inwestycji planujemy na jesień 2014 r. - powiedział dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski. Dzięki modernizacji drogi wojewódzkiej nr 765 i nowej inwestycji mostowej, za blisko 200 mln zł trasa Kielce-Rzeszów zostanie skrócona o ok. 25 km. Przebudowa drogi nr 765 między Staszowem a Osiekiem rozpocznie się wiosną. Inwestycja w większości ma przygotowaną dokumentację, która przewiduje poszerzenie trasy, zbudowanie zatok autobusowych i wiaduktu nad trasą kolejową. Wykonawca musi opracować jedynie dokumentację dwukilometrowej obwodnicy Osieka, która będzie wybudowana w przyszłym roku. Remont drogi wojewódzkiej nr 765 jest możliwy dzięki oszczędnościom na przetargu na budowę mostu na Wiśle w Połańcu i jest dofinansowana z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej".

3 PORTAL „E-VIVE.PL” Od marca pasażerowie mogą mieć problemy. Gminy zwlekają z decyzjami Połowa świętokrzyskich gmin nie podjęła jeszcze stosownych uchwał dotyczących publicznego transportu zbiorowego. W związku z tym po 1 marca brak dokumentów może doprowadzić do problemów z wydawaniem zezwoleń dla przewoźników. - Zarówno marszałek województwa, jak i prezydent miasta i starosta powiatu wydają pozwolenia na wykonywanie przewozów regularnych w publicznym transporcie drogowym. Od 1 marca wchodzą w życie pewne uregulowania zawarte w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym. Stan przygotowania do tych zmian oceniamy jako niekompletny, szczególnie po stronie gmin. Mając świadomość, że może to spowodować problemy zarówno dla pasażerów, przedsiębiorców a także organizatorów chcemy przekazać te informacje samorządowcom i pasażerom – powiedział podczas konferencji członek Zarządu Województwa, Jan Maćkowiak. - Zgodnie z artykułem 18 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym przystanki oraz dworce autobusowe są w gestii gmin. To znaczy, że gminy powinny podjąć uchwały po pierwsze, by prawidłowo i jednolicie określić nazwy przystanków oraz ich lokalizacje, po drugie, by uregulować sprawy z opłatami i utrzymaniem przystanków – dodał Jan Maćkowiak. Zgodnie z przepisami przystanki muszą mieć jednakową nazwę w rozkładach wszystkich przewoźników. Jeżeli gminy nie wywiążą się z ustawowego obowiązku uniemożliwią wykonywanie transportu publicznego na własnym terenie. Ustawa zakłada, że opłata za zatrzymanie na przystanku wyniesie do 5 groszy, za postój na dworcu nie przekroczy złotówki. Gminy będą pobierać opłaty od przewoźników, w zamian zadbają o stan przystanków. W sytuacji, gdy gmina nie podejmie stosownej uchwały, pieniądze za korzystanie z przystanków trafią do powiatu a obowiązkiem gminy będzie zadbanie o stan przystanków. - Dotychczas stosownych uchwał nie podjęły gminy: Baćkowice, Bogoria, Dwikozy, Kije, Lipnik, Łagów. Łoniów, Łopuszno, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Nowa Słupia, Nowy Korczyn, Obrazów, Oleśnica, Pawłów, Pierzchnica, Radoszyce, Sadowie, Samborzec, Szydłów, Wilczyce, Wodzisław, Wojciechowice, Zagnańsk, Złota, Bodzentyn, Starachowice, Włoszczowa, Chmielnik, Chęciny, Zawichost, Osiek i Stąporków – poinformował Cezary Błach zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury. Nowa ustawa o publicznym transporcie zbiorowym obowiązuje od marca zeszłego roku. Zmiany w ustawie wchodzą w życie 1 marca tego roku. Nowe regulacje wchodzą sukcesywnie, w pełni przepisy dotyczące jednoznacznej ewidencji przystanków zaczną obowiązywać w styczniu 2017 roku.

4 PORTAL „E-VIVE.PL” Znamy laureatów nagród „Świętokrzyska Victoria” „Świętokrzyską Victorią” w kategorii „przedsiębiorczość” wyróżniono firmę Dorbud. Nagroda marszałka w kategorii „samorządność” przyznana została gminie Połaniec. Z nominowanych w kategorii „osobowość” nagrodzono Irenę Szczepańską – prezes koła Światowego Związku Batalionów Chłopskich w Opatowie. W poszczególnych kategoriach było po pięciu nominowanych. W kategorii „osobowość” znalazły się: Grażyna Jarosz, prezes Zarządu Fundacji Vive Serce Dzieciom, Wacław Mozer - prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Jacek Rogala – dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Irena Szczepańska – prezes koła Światowego Związku Batalionów Chłopskich w Opatowie, do której powędrowała statuetka. W kategorii „samorządność” konkurentami zwycięskiej gminy Połaniec były: Chęciny, Morawica, Solec-Zdrój i Strawczyn. Z kolei w kategorii „przedsiębiorczość” wytypowano firmy: Defro, Dorbud, Grupa Edukacyjna S.A., MAN BUS ze Starachowic i Uzdrowisko Busko-Zdrój. Konkurs wygrała firma Dorbud. Gościem honorowym uroczystej gali w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach był Marszałek Senatu - Bogdan Borusiewicz. Nagrody marszałka przyznano po raz piąty. Mają na celu uhonorowanie najbardziej aktywnych osób, przedsiębiorstw oraz samorządów.

5 SERWIS INTERNETOWY RADIA „KIELCE” Wręczono Świętokrzyskie Victorie Irena Szczepańska, firma Dorbud oraz miasto i gmina Połaniec laureatami Świętokrzyskiej Victorii 2012, nagrody przyznawanej przez samorząd województwa. W kategorii Osobowość wyróżniona została Irena Szczepańska, emerytowana nauczycielka języka polskiego z Opatowa, żołnierz Batalionów Chłopskich, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. Laureatka do dziś spotyka się z młodzieżą, upowszechniając wiedzę, dotyczącą historii regionu. Prowadzi też własną audycję w Radiu Opatów. Nagrodą była zaskoczona. W kategorii Przedsiębiorczość nagrodę za budowanie mocnej marki naszego regionu oraz tworzenie miejsc pracy Świętokrzyską Victorię przyznano firmie Dorbud. Członkini zarządu firmy Dorota Tworek mówi, że źródłem sukcesu jest praca i pełne poświęcenie się realizacji wyznaczonego celu. W kategorii Samorządność wyróżniono gminę Połaniec. Kapituła doceniła przede wszystkim tworzenie proinwestycyjnego klimatu. Burmistrz miasta i gminy Jacek Tarnowski podkreśla, że Świętokrzyska Victoria jest nagrodą dla wszystkich mieszkańców, wspierających działania władz. Nagrody samorządu województwa wręczono po raz piąty.

6

7

8

9

10


Pobierz ppt "PRZEGLĄD PRASY 13 lutego 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google