Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WAŁBRZYCH MOJE MIASTO (DAWNO DAWNO TEMU…). KILKA SŁÓW O MIEŚCIE Wałbrzych położony jest nad rzeką Pełcznicą w Górach Wałbrzyskich, w województwie dolnośląskim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WAŁBRZYCH MOJE MIASTO (DAWNO DAWNO TEMU…). KILKA SŁÓW O MIEŚCIE Wałbrzych położony jest nad rzeką Pełcznicą w Górach Wałbrzyskich, w województwie dolnośląskim."— Zapis prezentacji:

1 WAŁBRZYCH MOJE MIASTO (DAWNO DAWNO TEMU…)

2 KILKA SŁÓW O MIEŚCIE Wałbrzych położony jest nad rzeką Pełcznicą w Górach Wałbrzyskich, w województwie dolnośląskim. Jest to największe miasto w Polsce na prawach powiatu.

3 Wałbrzych istniał już w 1305 roku, prawa miejskie uzyskał po roku 1400. Największy rozkwit miasto przeżywało w XIX wieku, wraz z rozwojem przemysłu - głównie górnictwa, przemysłu tekstylnego, produkcji porcelany i koksownictwa.

4 CENTRUM WAŁBRZYCHA Wałbrzych to do niedawna duży ośrodek przemysłowy, centrum administracyjne województwa wałbrzyskiego oraz ośrodek górnictwa, obecnie gmina miejska o funkcjach przemysłowo-handlowo- usługowych z rozwijającymi się funkcjami ośrodka turystycznego, stolica powiatu wałbrzyskiego.

5

6 DZIELNICE WAŁBRZYCHA oczami historii

7 BIAŁY KAMIEŃ Biały Kamień – (z niem. Weisstein i Weißstein, łac. Albus Lapis) dawna posiadłość Schaffgotchów i Piastów świdnickich, wzmiankowana po praz pierwszy w 1305r. W 1648 kupili ją Czettricowie, później do 1953 miasto i samodzielna gmina. Obecnie osiedle w granicach Wałbrzycha, graniczące z miastami Boguszów-Gorce i Szczawno-Zdrój, dzielnicami (niegdyś również osobnymi miejscowościami): Sobięcin (Hermsdorf), Stary Zdrój (Altwasser), Konradów (Konradsthal) i Nowe Miasto (Neustadt/Neu Stadt - sąsiadowała do 1953).

8 W roku 1939 Biały Kamień liczył ponad 17.000 mieszkańców. Wzdłuż głównej ulicy przebiegały tory tramwajów, które łaczyły Biały Kamień z centrum Wałbrzycha. Kopalnia węgla kamiennego została wymieniona po raz pierwszy w 1561 roku. Niemal do dnia dzisiejszego odgrywała ona ogromne znaczenie.

9 Biały kamień w latach 30-tych. Podczas gdy inne dzielnice zostały przyłączone do Wałbrzycha, Konradów wcielono do Białego Kamienia.

10 BIAŁY KAMIEŃ

11

12 UL. ANDERSA

13 UL. ANDERSA – TZW. MIJANKA

14 KINO ZORZA

15 KOPALNIA

16 PANORAMA BIAŁEGO KAMIENIA

17 BIAŁY KAMIEŃ – UL. PIASTA

18 SANATORIUM POD CHEŁMCEM

19 PIASKOWA GÓRA - Dzielnica ta swoją nazwę zawdzięcza złożom piasku szklarskiego, który jest wykorzystywany w hutnictwie szkła. Początkowo wchodziła w skład Szczawna- Zdroju i stanowiła jego zaplecze gospodarskie. Najstarsza część dzielnicy skupiona jest na osi obecnych ulic Wrocławskiej, kardynała S. Wyszyńskiego i H. Wieniawskiego (jest to tak zwana SPG, tj. Stara Piaskowa Góra). –Przed wojną powstało tu kilka zakładów przemysłowych, w tym huta szkła, która obecnie zaprzestała swojej działalności, a także funkcjonujące do dzisiaj: Zakłady Urządzeń Technicznych WAMAG i Dolnośląska Fabryka Lin i Drutów LINMET. Przez ulicę Wrocławską została poprowadzona linia tramwajowa z centrum Wałbrzycha na Szczawienko, zwane również Dolnym Szczawnem. –Wraz z ogromnym rozwojem Wałbrzycha po zakończeniu II wojny światowej Piaskowa Góra w latach 60. została wyłączona z granic administracyjnych Szczawna-Zdroju i włączona do Wałbrzycha. Wybudowano tutaj gigantyczne osiedle mieszkaniowe przewidziane na ok. 30 tysięcy mieszkańców. –Doskonała, górzysta rzeźba terenu pozwoliła na wkomponowanie w terenie zarówno wysokich budynków z tzw. wielkiej płyty, jak i jednorodzinnej zabudowy szeregowej. Znajdują się tutaj szpital specjalistyczny, dwie przychodnie lekarskie, szkoły podstawowe, trzy gimnazja (publiczne, społeczne i sportowe), licea oraz Instytut Języków Obcych (do Roku akademickiego 2007/2008) i Instytut Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu (do Roku akademickiego 2007/2008).

20 Kościół na Piaskowej Górze

21 ul.Wrocławska

22 LUBIECHÓW Lubiechów (niem. Liebichau) - dawna wieś, obecnie osiedle w granicach Wałbrzycha na jego pn.-wsch. obrzeżu. Ciągnie się na długości ok. 2,5 km, na wysokości ok. 340 – 390 m n.p.m. W Lubiechowie znajduje się zabytkowa palmiarnia z początków XX w.

23 Szczawienko Szczawienko (niem: Niedersalzbrunn) północna dzielnica Wałbrzycha, przy wyjeździe do Świebodzic. Położona na części działu wodnego potoku Szczawnik i rzeki Pełcznica oraz na południowej części przełomu Pełcznicy. Mieści się tu stacja kolejowa Wałbrzych - Szczawienko

24 Dwie wieże

25 Stacja „1910”

26 ul. Wrocławska

27 Palmiarnia powstała przed I Wojną Światową, dzięki swojej konstrukcji sprowadzono tu egzotyczne rośliny. Ogrodnicy Palmiarni byli także odpowiedzialni za kwiaty w ogrodach Zamku Książ. O PALMIARNI SŁÓW KILKA

28 SOBIĘCIN Sobięcin prezentuje sam w sobie unikalną zabudowę przemysłową, która może robić wrażenie, obecnie jednak stare poniemieckie kamienice od lat przez nikogo nie restaurowane znajdują się zazwyczaj w nie najlepszym stanie.

29

30

31 STARY ZDRÓJ Stary Zdrój – (niem. Altwasser), wieś powstała przy dawnym trakcie prowadzącym z Mieroszowa do Świebodzic, w miejscu gdzie znajduje się rozwidlenie w kierunku Kłodzka. Dawne uzdrowisko, obecnie dzielnica Wałbrzycha. Wcześniej nosiła nazwę: Aqua Antiqua 1357, Alden Wasser 1372, Alt Waser 1730, Altwasser 1945. Pierwsze wzmianki o wsi Stary Zdrój pochodzą z 1357. Dokument klasztoru w Krzeszowie nazwał tę miejscowość po łacinie Aqua Antiqua czyli Stara Woda. Należała ona prawdopodobnie do dóbr dworskich książąt Świdnickich.

32

33

34

35 ul. 11 listopada

36 ul. Armii Krajowej

37

38 Porcelana na Starym Zdroju

39 Ptasia Kopa

40 ul. Żeromskiego

41 ZAMEK KSIĄŻ Jest jednym z elementów Szlaku Zamków Piastowskich. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Niewielka część zespołu pałacowego jest udostępniona dla zwiedzających, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski.

42 ZAMEK KSIĄŻ

43

44 KONIEC


Pobierz ppt "WAŁBRZYCH MOJE MIASTO (DAWNO DAWNO TEMU…). KILKA SŁÓW O MIEŚCIE Wałbrzych położony jest nad rzeką Pełcznicą w Górach Wałbrzyskich, w województwie dolnośląskim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google