Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DZIAŁY FILOZOFII Antropologia filozoficzna. Co to takiego w ogóle jest antropologia ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DZIAŁY FILOZOFII Antropologia filozoficzna. Co to takiego w ogóle jest antropologia ?"— Zapis prezentacji:

1 DZIAŁY FILOZOFII Antropologia filozoficzna

2 Co to takiego w ogóle jest antropologia ?

3 ANTROPOLOGIA (gr. [ánthropos] — człowiek, [logos] — dyskurs, nauka) -dziedzina nauki na pograniczu nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych. Zajmuje się badaniem człowieka jako jednostki w społeczeństwie w kontekście historycznej zmienności, biorąc pod uwagę warunki socjalno-ekonomiczne i kulturowe; poszukuje zrozumienia roli kultury i struktur władzy w życiu człowieka. - Ma dwa podstawowe nurty: antropologię fizyczną zajmującą się zmiennością biologiczną i fizjologiczną człowieka; antropologię kulturową (antropologia społeczna) zajmującą się człowiekiem w społeczności (zbliżony do socjologii)

4 Antropologia filozoficzna (filozofia człowieka) – dział filozofii zajmujący się kwestiami natury człowieka, jego bytem osobowym, działalnością, wyjaśnieniem jego miejsca we wszechświecie, przyrodzie i społeczeństwie.

5 Przede wszystkim koncentruje się na jego istotnych właściwościach, czyli na tzw. naturze ludzkiej, oraz stara się określić miejsce, jakie zajmuje on w świecie przyrodniczym, jak także w świecie społeczno-kulturowym. Ponadto porusza zagadnienia sensu i celu życia ludzkiego, szczęścia, cierpienia, śmierci, stosunku jednostki do zbiorowości.

6 Odpowiada na pytania : Czy człowiek ma w sobie element boski, specyficznie ludzki, zwierzęcy ? Czy istnieje dusza ? Czym jest ? Jakie są relacje między ludźmi ? Czy istnieje i jaka jest natura ludzka ?

7 Kiedy się narodziła ? Antropologia filozoficzna jako osobna dyscyplina pojawiła się dość późno, bo około 1900 roku, lecz zagadnienia dotyczące człowieka podejmowano od początków myśli ludzkiej. Analizy z zakresu antropologii wyró ż ni ć mo ż na w ramach ka ż dej my ś li czy systemu filozoficznego.

8 Koniec Wyk. Katarzyna Kosik kl. 1d


Pobierz ppt "DZIAŁY FILOZOFII Antropologia filozoficzna. Co to takiego w ogóle jest antropologia ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google