Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Teoria gry organizacyjnej Każdy człowiek wciąż jest uczestnikiem wielu różnych gier. Teoria gier zajmuje się wyborami podejmowanymi przez ludzi w warunkach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Teoria gry organizacyjnej Każdy człowiek wciąż jest uczestnikiem wielu różnych gier. Teoria gier zajmuje się wyborami podejmowanymi przez ludzi w warunkach."— Zapis prezentacji:

1 Teoria gry organizacyjnej Każdy człowiek wciąż jest uczestnikiem wielu różnych gier. Teoria gier zajmuje się wyborami podejmowanymi przez ludzi w warunkach niepewności. Gra to substytut realnych działań, które toczą się w określonych warunkach. Dostarcza wielu cennych informacji o sposobie zachowania się człowieka, o dokonywanych przez niego wyborach.

2 W koncepcji tej słowa „gra” używa się po to, by podkreślić, że uczestnicy (aktorzy) współpracują ze sobą, a jednocześnie rywalizują. Ich interesy są częściowo zbieżne, a częściowo rozbieżne. Ich współpraca może przynieść korzyści obu stronom, ale o ostateczny podział korzyści strony muszą rywalizować.

3 Teoria gry organizacyjnej opracowania przez M. Croziera i E. Friedberga. Wywodzi się z obserwacji rywalizacji gier sportowych, rywalizacji jednostek o przywództwo w grupie, konfliktów interesów, zasad prowadzenia wojen. Teoria gier powstała z uogólnienia wszystkich tych sytuacji i wprowadzenia pewnych wspólnych pojęć takich jak :

4  gra – to ogólna nazwa sytuacji konfliktowej bez względu na przedmiot konfliktu,  gracze – to podmioty konfliktu,  strategia – to celowy plan gry opisujący jakie decyzje będzie podejmował gracz w różnych sytuacjach uwzględniając jego preferencje,  wpłaty – końcowe konsekwencje dla wszystkich uczestników gry.

5 Teoria gier, to wizja organizacji jako obszaru ciągłej walki miedzy ludźmi. W każdej organizacji, niezależnie od jej rozmiarów, rodzaju ciągle dochodzi bowiem do „rozgrywek” dlatego, że każdy człowiek, jej członek – gracz - jest względnie autonomicznym aktorem zdolnym do realizacji własnych interesów, najczęściej rozbieżnych z interesami organizacji, zdolnym do kalkulacji i manipulacji, podejmującym działania kreacyjne i adaptacyjne, uwzględniającym w swoich działaniach istniejące okoliczności i posunięcia swoich partnerów. Organizacje nie są ponadto całościami w pełni uporządkowanymi. Ich domeną są stosunki władzy, przetargi i kalkulacje.

6 Specyficznym rodzajem gry jest proces zarządzania, który charakteryzuje się tym, że :  jest to gra o sumie niezerowej, wygrana jednego nie musi oznaczać przegranej innego gracza;  istnieje możliwość wyboru rodzaju gry, choć z drugiej strony proces zarządzania charakteryzuje względny przymus uczestnictwa w grze ;

7  uczestnictwo w grze wiąże się z możliwością otrzymania gratyfikacji,  proces zarządzania można uznać za system gry sterowanej, co oznacza, że powinien zapewnić jej ciągłość, przeciwdziałać zakłóceniom, zapewnić przestrzeganie reguł gry, a także troszczyć się o dostarczenie materialnych możliwości ich realizacji,

8  sterujący grą bierze w niej udział na innych zasadach, niż pozostali uczestnicy; może bowiem zmieniać jej reguły, bądź zasoby umożliwiające grę,  gra ma układ hierarchiczny, co oznacza, że uczestniczący w grze czerpie gratyfikacje z dwóch źródeł: uczestnictwa w grze oraz z osiągnięć w sterowaniu nią.

9 W praktyce teorię gier po raz pierwszy wykorzystano do planowania zbrojeń jądrowych po II wojnie światowej. Następnie była wykorzystywana do rozwiązywania problemów ekonomicznych przez J. Newmana i O. Morgernsterna. Obecnie wykorzystuje się ją do kształtowania różnego rodzaju zdarzeń gospodarczych, np. do kalkulowania konkurencyjnych cen.

10 Do literatury polskiej koncepcję gry organizacyjnej wprowadzili: A. K. Koźmiński i A. Zawiślak.

11 Zalety i wady teorii gier  ułatwia rozumienie mechanizmów rządzących zachowaniami ludzi w organizacjach  dostarcza wiedzy na temat budowy organizacji  stwarza zupełnie nową perspektywę badawczą  nie powinno się jej traktować jak ogólnej teorii, która jest w stanie sformułować prawa rządzące funkcjonowaniem organizacji  nie formułuje uniwersalnych zasad, które mogą mieć zastosowanie we wszystkich organizacjach


Pobierz ppt "Teoria gry organizacyjnej Każdy człowiek wciąż jest uczestnikiem wielu różnych gier. Teoria gier zajmuje się wyborami podejmowanymi przez ludzi w warunkach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google