Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aborcja - czym jest i dokąd prowadzi? Daniel Karpiński klasa 2e nr 13.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aborcja - czym jest i dokąd prowadzi? Daniel Karpiński klasa 2e nr 13."— Zapis prezentacji:

1 Aborcja - czym jest i dokąd prowadzi? Daniel Karpiński klasa 2e nr 13

2 Free Template from www.brainybetty.com2 Aborcja (łac. abortio – poronienie) – usunięcie ciąży. Termin medyczny i potoczny, który stosuje się w przypadku zamierzonego, przedwczesnego zakończenia ciąży w wyniku interwencji zewnętrznej, np. działań lekarskich. W efekcie dochodzi do śmierci zarodka lub płodu. Wybór metody zależy m.in. od stopnia zaawansowania ciąży i obejmuje metodę farmakologiczną lub chirurgiczną (najczęściej próżniowe odessanie zawartości jamy macicy). Obie metody są efektywne, lecz posiadają wady i zalety – wybór należy do kobiety. Wykonywanie aborcji jest regulowane prawnie. Aborcja legalna, czyli wykonana w zgodzie z obowiązującymi w danym państwie ustawami i przez dyplomowanego lekarza. Aborcja nielegalna, czyli wykonana przez osobę nieuprawnioną lub niezgodnie z regulacjami prawnymi. Ustawodawstwo w tym zakresie różni się od siebie w różnych krajach.

3 Free Template from www.brainybetty.com3 Aborcja według kościoła Dekalog: V. Przykazanie: "Nie zabijaj". Katechizm Kościoła Katolickiego: "2270 Życie ludzkie od chwili poczęcia winno być szanowane i chronione w sposób absolutny. Już od pierwszej chwili swego istnienia istota ludzka powinna mieć przyznane prawa osoby wśród nich nienaruszalne prawo każdej niewinnej istoty do życia (...) 2271 Kościół od początku twierdził, że jest złem moralnym każde spowodowane przerwanie ciąży. (...) Bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel lub środek, jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym."

4 Free Template from www.brainybetty.com4 Każdego roku podziemne państwo kobiet zyskuje ponad 100 tysięcy nowych obywatelek. Wśród usuwających ciążę obywatelek podziemnego państwa dominuje poczucie osamotnienia. – Kobiety boją się rozmawiać na ten temat, bo po pierwsze aborcja jest przestępstwem zagrożonym więzieniem, a po drugie społecznym tabu – mówi. – A skoro w ogóle się o tym nie mówi, to poddająca się aborcji kobieta ma poczucie, że jest bardzo wyjątkowym przypadkiem, że to tylko jej się przydarzyło. To bardzo mylne odczucie. Ustawa z 1993 roku praktycznie sprowadziła aborcję do podziemia, więc brak jest oficjalnych danych, lecz według najostrożniejszych szacunków każdego roku dokonuje jej w Polsce ponad 100 000 kobiet. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny określa tę liczbę na 130 000 do 180 000. Najodważniejsze szacunki mówią nawet o 200 000. Oficjalnie i w świetle prawa w 2008 roku w Polsce przeprowadzono 499 aborcji. Co jednak w porównaniu z nieoficjalnymi danymi jest liczbą bardzo małą.

5 Free Template from www.brainybetty.com5 Do osamotnienia w doświadczeniu aborcji dochodzi także olbrzymie poczucie winy. Przeciwnicy aborcji wytaczają wobec poddających się temu zabiegowi kobiet najcięższe działa, stawiając jej w jednym szeregu ze hitlerowskimi zbrodniarzami i nazywając współpracownicami szatana. Kobietom trudno też szukać zrozumienia w kościele. Kościół ostrzega i zarówno naucza, że promotorem aborcji i eutanazji jest szatan. „Diabeł nieustannie szuka współpracowników swego dzieła zniszczenia”. Kobiety mieszkające w Polsce dokonujące się tego czynu według zdania tutejszego społeczeństwa są grzesznicami, jednakże trzeba zwrócić uwagę na to że gdyby te same kobiety dokonały tego w Wielkiej Brytanii to tamtejsze społeczeństwo nie widziałoby w nich wine. Na myśl nasuwa się pytanie czy to znaczy że wszyscy wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii nie widzący w tym nic złego i pójdą do Pieła? Albo czy wszyscy starożytni Grecy i Rzymianie poszli do piekła, bo dopuszczali aborcję? Faktycznie, greccy filozofowie dopuszczali przerywanie ciąży, a prawo rzymskie pozostawiało decyzję o przeprowadzeniu aborcji głowie rodziny. Co więcej, przez pierwsze tysiąc lat istnienia wiary katolickiej każda kobieta mogłaby poddać się aborcji bez żadnych konsekwencji ze strony władz kościelnych: dopiero w 1140 roku boloński prawnik Gracjan skonstruował pierwszy kodeks prawa kanonicznego, w którym aborcja jest określona jako zabójstwo, ale tylko wtedy, gdy płód jest uformowany. To wciąż daleka droga do obecnej sytuacji, w której kościół nie tylko zakazuje aborcji od momentu poczęcia, ale także antykoncepcji.


Pobierz ppt "Aborcja - czym jest i dokąd prowadzi? Daniel Karpiński klasa 2e nr 13."

Podobne prezentacje


Reklamy Google