Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sposób na zmniejszanie zanieczyszczenia powietrza Przygotował: Antoni Grabowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sposób na zmniejszanie zanieczyszczenia powietrza Przygotował: Antoni Grabowski."— Zapis prezentacji:

1 Sposób na zmniejszanie zanieczyszczenia powietrza Przygotował: Antoni Grabowski

2 Tradycyjne metody ograniczania zanieczyszczeń wykorzystanie naturalnych źródeł energii segregacja odpadówoszczędzanie energii stosowanie aerozoli bez freonu korzystanie z opakowań ekologicznych ochrona lasów ograniczenie ruchu samochodowego, Filtry na kominach fabryk Źródła zanieczyszczeń

3 Dlaczego należy chronić powietrze? Zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego jest uważane za przyczynę około 1,3 miliona zgonów rocznie na całym świecie, zwiększa również ryzyko chorób układu oddechowego i układu krążenia, Ostatnie badania pokazują, że zanieczyszczone powietrze w dużych miastach może skrócić życie ich mieszkańców nawet o 3 lata.

4 Niekonwencjonalny sposób oczyszczania powietrza Rośliny sadzone w postaci zielonych ścian (green wall) absorbują zanieczyszczenia gazowe przez pory i przechwytują pył zawieszony na ich powierzchni. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że zwiększenie roślinności na ulicach może zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza o 30%. W Polsce zielone ściany stają się coraz bardziej popularne, jednak ze względu na niesprzyjający klimat, większość z nich znajdziemy wewnątrz budynków.

5 Zielone ściany zmniejszą zanieczyszczenie powietrza Zanieczyszczenie powietrza mniejsze o 30% Zielone ściany

6 Arus Dania

7 GREEN OVER GREY

8 Jak są zbudowane i jakie dają korzyści? Zielone ściany to konstrukcje pionowe, przymocowane do muru, złożone ze stelażu, panelu z tworzywa na którym umieszczona jest specjalna wielowarstwowa tkanina uniemożliwiająca rozpylanie wody w powietrzu podczas pracy automatycznego systemu nawadniania, dzięki czemu można bezpiecznie stosować materiały i urządzenia wrażliwe na wilgoć. Można je stosować wewnątrz budynków jak i na zewnątrz. Poprzez wbudowany system automatycznego nawadniania rozprowadzany jest również nawóz. Dzięki doświetleniu ścian odpowiednim światłem BIO istnieje możliwość stosowania ich nawet w pomieszczeniach bez dostępu światła dziennego. Już dwa metry kwadratowe zielonej ściany „produkuje” dziennie tlenu na zapotrzebowanie dla jednej osoby. Zastosowanie zielonych ścian korzystnie wpływa na akustykę, obniżając poziom hałasu. Poprawiają wilgotność w pomieszczeniu. W Polsce ze względów klimatycznych budujemy jedynie ściany wewnątrz budynków.

9 Rośliny oczyszczające powietrze w domu to między innymi Azalia – pomaga obniżyć poziom ksylenu, amoniaku i tlenku węgla. Najlepiej umieść ją w kuchni lub łazience, w których substancje te występują najczęściej. Nawiasem mówiąc, dodatkową zaletą tej rośliny jest jej piękny wygląd, szczególnie w okresie kwitnienia. Bluszcz – jest łatwy w pielęgnacji i posiada zdolność pochłaniania substancji toksycznych takich jak formaldehyd, benzen i trójchloroetylen. Doniczkę z bluszczem dobrze jest postawić w biurze, sypialni lub pokoju dziennym. Chryzantemy – rozkładają amoniak, benzen, formaldehyd, tlenek węgla i trójchloroetylen. Możesz umieszczać je w każdym miejscu! Fikus – roślina niemal niezniszczalna, również pochłania amoniak, formaldehyd i ksylen.

10 W jaki sposób rośliny oczyszczają powietrze? Lotne związki organiczne to substancje o małym ciężarze molekularnym, które mogą wnikać do roślin przez ich aparaty szparkowe, gdzie wchodzą w kontakt z wodą wyściełającą ścianki tej komory. Po przejściu w stan ciekły przedostają się do komórek roślin, w których zostają zmetabolizowane lub uwięzione. Substancje szkodliwe mogą również zwyczajnie odkładać się na liściach.

11 W jaki sposób prowadzono badania nad właściwościami oczyszczającymi roślin? Dr Wolverton rozpoczął badania nad zdolnością oczyszczania powietrza przez rośliny z lotnych związków organicznych takich jak między innymi amoniak, benzen, formaldehyd, tlenek węgla, pięciochlorofenol, toluen, trójchloroetylen, ksylen. Wszystkie te szkodliwe substancje znane były już wówczas jako drażniące i potencjalnie rakotwórcze. Zbudował zamknięte pomieszczenie (wielkości mieszkania), doskonale izolowane, w którym umieszczał piętnaście roślin doniczkowych i wprowadzał duże ilości lotnych związków organicznych. W początkowej fazie eksperymentu po wejściu do budynku można było odczuć silne pieczenie oczu oraz problemy z oddychaniem – dwa klasyczne symptomy „syndromu chorych budynków”. Jednak po pewnym czasie dzięki roślinom stężenie lotnych związków organicznych zmniejszało się na tyle, że pozwalało to na przebywanie w pomieszczeniu bez doświadczania nieprzyjemnych dolegliwości.

12 Krajowy program ochrony powietrza Inspekcja Ochrony Środowiska "Wzmocnienie systemu oceny jakości powietrza w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie" w ramach Programu Operacyjnego PL03 "Wzmocnienie monitoringu środowiska oraz działań kontrolnych" dofinansowana ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014. http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/maps/forecast/longterm pozwala śledzić długoterminowe prognozy zanieczyszczenia środowiska http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/maps/forecast/longterm

13 Dziękuję za uwagę. KEEP CALM AND CHROŃ POWIETRZE Źródła: 1.Strona www.national-geographic, Zielone ściany zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, 2. 04.2013www.national-geographic 2.R. Kessler, Enviromental Health Perspectives, Green Walls Could Cut Street- Canyon Air Pollution 3.www.wolvertonenvironmental.comwww.wolvertonenvironmental.com 4.www.dobrewiadomości.net.pl Zadbaj, aby w Twoim domu były rośliny oczyszczające powietrze, 2014r.www.dobrewiadomości.net.pl 5.http://biologiaolsztyn.blogspot.com, S. Czachorowski, Rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze w domuhttp://biologiaolsztyn.blogspot.com


Pobierz ppt "Sposób na zmniejszanie zanieczyszczenia powietrza Przygotował: Antoni Grabowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google