Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uzależnienie silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uzależnienie silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji."— Zapis prezentacji:

1

2 Uzależnienie silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji.

3

4 osoba nie musi w tym wypadku przebywać w Internecie, wystarczy, że spędza czas przy komputerze. Nie jest dla niej ważne to, co przy nim robi.

5 Długotrwałe przesiadywanie przy komputerze powoduje także zmęczenie oraz zaniedbywanie obowiązków szkolnych i domowych. Wreszcie prowadzi do popadnięcia w uzależnienie, a w konsekwencji powoduje szkody zdrowotne, utrudnia rozwój intelektualny, osłabia siłę woli i osobowość, a także wrażliwość moralną oraz więzi rodzinne.

6 polega na pobycie w Internecie. Jest ono bardzo podobne do uzależnienia od komputera, lecz polega na przebywaniu w sieci. Osoby takie są cały czas zalogowane do sieci i obserwują, co się tam dzieje.

7 Coraz częściej Internet oraz poczta elektroniczna, a także czaty i grupy dyskusyjne stają się dla dzieci i nastolatków miejscem kontaktów z sektami, z dealerami narkotyków czy z różnego rodzaju oszustami.

8 Brak koncentracji, nadpobudliwość i zaburzenia lękowe to tylko niektóre z możliwych skutków nadużywania wirtualnej rozrywki.

9 Brak koncentracji, nadpobudliwość i zaburzenia lękowe to tylko niektóre z możliwych skutków nadużywania gier. Angażowanie się w powszechnie dostępne na rynku brutalne gry bardzo często zwiększa u gracza tolerancję na agresywne i społecznie nieakceptowane zachowania, a kolejne wycieczki do wirtualnej głębi coraz skuteczniej odciągają go od prawdziwego życia.

10 Sam proces uzależniania się od gier można zaś zamknąć w trzech fazach. Pierwsza z nich cechuje się dużą racjonalnością w wykorzystywaniu komputera – gracz doskonale potrafi zapanować nad czasem, który spędza przed monitorem. Następnie następuje proces stopniowego uzależniania, kiedy to gracz spędza w wirtualnym świecie coraz to więcej czasu, tracąc jednocześnie inne zainteresowania. Ostatnia faza – określana często jako faza destrukcji – stanowi moment kulminacyjny uzależnienia. Osoba uzależniona staje się wręcz więźniem gry komputerowej, spędzając wiele godzin przed komputerem i ograniczając do minimum czas przeznaczony na sen, naukę, pracę i inne obowiązki. Robi to, mimo że na tym etapie bardzo często dostrzega, wynikające z jego uzależnienia, problemy, takie jak zaburzenia koncentracji czy spowodowana narastającą nadpobudliwością bezsenność. Uzależnienie od gier – trzy fazy

11 Dzieci i młodzież przywiązują wielką wagę do posiadania telefonu komórkowego rzadko się z nim rozstają choćby na chwilę

12 Osoby uzależnione od telefonu komórkowego odcinają się stopniowo od świata zewnętrznego i spędzają więcej czasu samotnie. Próbując złagodzić poczucie samotności(do której sami się doprowadzili), spędzają całe godziny korzystając z telefonu.

13 codzienne, kilkugodzinne patrzenie w ekran pogarsza znacznie wydolność naszego organizmu, przez co staje się on słabszy i bardziej podatny na niebezpieczne, przewlekłe choroby.

14 Oglądanie telewizji jest, skutkiem telewizyjnego uzależnienia. Nieruchome siedzenie przed telewizorem jest nienaturalne dla dziecka, które ma potrzebę nieustannego ruchu, dlatego charakterystyczne znieruchomienie jest stanem sztucznym wywołanym przez psychiczne uzależnienie. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do dzieci i młodzieży, gdzie potrzeba fizycznego ruchu jest silnie odczuwalna, podobnie jak potrzeba kontaktów towarzyskich i rodzinnych. Oglądanie telewizji jest, skutkiem telewizyjnego uzależnienia. Nieruchome siedzenie przed telewizorem jest nienaturalne dla dziecka, które ma potrzebę nieustannego ruchu, dlatego charakterystyczne znieruchomienie jest stanem sztucznym wywołanym przez psychiczne uzależnienie. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do dzieci i młodzieży, gdzie potrzeba fizycznego ruchu jest silnie odczuwalna, podobnie jak potrzeba kontaktów towarzyskich i rodzinnych. ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

15 Jedzenie słodyczy to najprostszy sposób na rozładowanie złych emocji i poprawienie nastroju. Batonem lub ciastkiem najłatwiej zagłuszać złość. Słodycze kojarzą nam się z czymś przyjemnym niemal od urodzenia, bywają nagrodą albo pocieszeniem. Mimo to nadmierne spożywanie słodyczy może doprowadzić do złego samopoczucia i chorób.

16 Na skutki jedzenia słodyczy nie trzeba długo czekać. Próchnica, nadwaga, cukrzyca to tylko niektóre z niebezpieczeństw, które czyhają na osoby uzależnione od czekolady i innych słodkości.

17 Uzależnienie od alkoholu jest chorobą. I jak każdą inną trzeba ją leczyć.

18 Picie alkoholu przez młodzież, nawet w ilościach nieszkodliwych dla dorosłych, może poważnie zaburzyć ich życie i procesy rozwojowe. Spożywanie alkoholu zaburza zdolność do uczenia się, zapamiętywania i logicznego rozumowania, jest źródłem trudności w nauce i przeszkadza w dalszej edukacji i karierze zawodowej. Powtarzające się sytuacje upojenia alkoholowego hamują rozwój emocjonalny i opóźniają dojrzewanie - młody człowiek nastawia się tylko na doraźne i natychmiastowe przyjemności, nie uczy się dojrzałych i skutecznych sposobów radzenia ze stresem i rozwiązywania problemów życiowych. Im wcześniej nastolatek zaczyna regularnie pić alkohol tym bardziej obniża motywację do osiągania celów życiowych i realizacji wartości.

19 Palenie papierosów jest niebezpiecznym uzależnieniem, niosącym za sobą wiele negatywnych skutków. Sięgając po papierosa, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy wpaść w nałóg. Palenie papierosów jest niebezpiecznym uzależnieniem, niosącym za sobą wiele negatywnych skutków. Sięgając po papierosa, nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko możemy wpaść w nałóg.

20 Niezaprzeczalnym jest fakt, że palenie powoduje bardzo poważne choroby. Są to nowotwory płuc i krtani. Nikotyna i substancje smoliste zatruwają cały organizm, powodują niedotlenienie serca, miażdżycę naczyń i prowadzą do zawału serca. Po drugie, naukowcy dowiedli, że każdy papieros skraca życie palaczowi o kilka minut !!!!!

21 Badania naukowe dowodzą, że nałóg palenia papierosów jest bardzo niebezpieczny, zagraża zdrowiu i życiu człowieka. Wielu palaczy zapada na poważne choroby, znaczna ich część przedwcześnie umiera. Mając na uwadze dobro nas wszystkich, powinniśmy na każdym kroku szerzyć zasady zdrowego trybu życia, a papierosom mówić " NIE".!

22

23 Napoje energetyczne są szkodliwe, szczególnie jeśli je pijemy zbyt często ! Napoje energetyczne są szkodliwe, szczególnie jeśli je pijemy zbyt często ! Wystarczy jedna puszka napoju energetyzującego, by pojawiły się niepokojące zmiany świadczące o zaburzonym rytmie serca.


Pobierz ppt "Uzależnienie silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google