Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co zrobić, aby być bezpiecznym?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co zrobić, aby być bezpiecznym?"— Zapis prezentacji:

1 Co zrobić, aby być bezpiecznym?
W szkole, w domu i na ulicy

2 Nie chwalmy się posiadaniem rzeczy wartościowych!
Nie chwalmy się pieniędzmi i rzeczami wartościowymi – takimi jak telefony komórkowe, tablety, konsole do gier, odtwarzacze mp3 itd... Nie udzielajmy informacji na temat majętności naszych rodziców.

3 Nie udzielajmy informacji na temat naszego miejsca zamieszkania!
Nie udzielajmy informacji na temat naszego miejsca zamieszkania. Nie nośmy kluczy w widocznym miejscu. Nie zapraszajmy nowo poznanych osób do siebie. Starajmy się nie wracać samotnie do domu.

4 Nie wchodźmy w konflikty!
Zachowajmy ostrożność wobec młodzieży, która jest znana z agresywnego zachowania. Starajmy się mówić spokojnie i nie reagować na zaczepki. Jeśli jesteśmy szykanowani przez kolegów lub koleżanki musimy zgłosić to osobom dorosłym.

5 Jeśli zostaniemy napadnięci – poinformujmy policję!
Jeśli zostaniemy napadnięci powinniśmy o tym fakcie poinformować policję. Każda godzina zwłoki utrudnia odszukanie sprawcy. Jeżeli ktoś żąda od nas wartościowej rzeczy lepiej zrobimy gdy ją oddamy i zawiadomimy organy ścigania.

6 Jeżeli mamy wątpliwości – idźmy do rzecznika praw ucznia!
Pamiętajmy, że nie jesteśmy w szkole za karę, a nauczyciele nie są naszymi wrogami. Jeśli jednak czujemy się przez nauczyciela krzywdzeni, lub obrażani możemy skontaktować się z: wychowawcą, rzecznikiem praw ucznia, pedagogiem i psychologiem.

7 Gdy w domu dzieje się źle, nie możemy milczeć!
Pamiętajmy, że gdy doświadczamy przemocy domowej łamane jest prawo. W takiej sytuacji nie warto milczeć. Gdy wstydzimy się porozmawiać „w cztery oczy” możemy zadzwonić na niebieską linię i porozmawiać ze specjalistą o problemie.

8 Powiedzmy „nie” nikotynie!
Badania wykazały, że osoby, które w młodym wieku zapaliły chociaż jednego papierosa częściej stają się nałogowymi palaczami w późniejszym wieku. Substancje smoliste zawarte w papierosie prowadzą do chorób płuc m.in. raka. Naukowcy udowodnili, że podczas „spalania” olejku w e-papierosie zachodzą niebezpieczne reakcje chemiczne.

9 Narkotyki? Nie, dziękuję!
Znudzeni młodzi ludzie często sięgają po substancje odurzające. Zaczynają się kłopoty w szkole, huśtawki nastrojów, kłamstwa i kłopoty z koncentracją. Już pierwsza dawka narkotyku powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Nadmierne spożywanie powoduje uzależnienie psychiczne, a następnie fizyczne.

10 Dziękuję za uwagę! Prezentację wykonała Zuzanna Idźkowska, uczennica Gimnazjum nr 2 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Piastowie.


Pobierz ppt "Co zrobić, aby być bezpiecznym?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google