Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jestem stąd Antolka. Moja wieś na mapie Antolka znajduje się na terenie gminy Książ Wielki, w powiecie miechowskim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jestem stąd Antolka. Moja wieś na mapie Antolka znajduje się na terenie gminy Książ Wielki, w powiecie miechowskim."— Zapis prezentacji:

1 Jestem stąd Antolka

2 Moja wieś na mapie Antolka znajduje się na terenie gminy Książ Wielki, w powiecie miechowskim.

3 Gdzie leży? Antolka leży w gminie Książ Wielki, w powiecie miechowskim.

4 Tu się uczymy Szkoła Podstawowa w Antolce istnieje już ponad 80 lat. Ukończyło ją wielu uczniów i uczyło się w niej wielu naszych nauczycieli.

5 Zajęcia pozalekcyjne W naszej szkole odbywają się zajęcia dodatkowe finansowane przez Unię Europejską w ramach projektu „Dajmy sobie szansę”

6 Nasza świątynia Wielu ludzi dołożyło wielu starań, aby ten kościół powstał. Pierwszym księdzem, który wznosił kościół, był ś.p. ks. Walenty Herczyk.

7 Zabytek naszej wsi Karczma w Antolce powstała w XIX w. Kiedyś mieściła się w niej szkoła. Obecnie to restauracja.

8 Pamięta wojnę To najstarszy dom jaki jest w Antolce. Pamięta on czasy wojny. Znajduje się w środkowej części naszej wsi.

9 O naszym Książu warto wiedzieć W Książu Wielkim mieści się siedziba naszej gminy. To właśnie w Książu mieszkał malarz Stefan Żechowski.

10 Nasz sławny malarz. Stefan Żechowski to sławny malarz. Zasłynął on z malowania aktów. Jest on patronem gimnazjum, które mieści się w Książu Wielkim.

11 Gimnazjum W Naszej gminie, w Książu Wielkim mieści się gimnazjum, do którego uczęszczają uczniowie naszej gminy. Przy budynku gimnazjum mieści się też kompleks obiektów sportowych „Orlik 2012”.

12 Zameczek Zamek na Mirowie. Wybudowany w latach 1585- 1595 przypuszczalnie według planów i przy nadzorze królewskiego architekta Santi Gucciego. Budowę rozpoczął Piotr Myszkowski herbu Jastrzębiec. Po jego śmierci dalsze prace prowadził jego bratanek Piotr, starosta chęciński. Miała to być siedziba rodowa Myszkowskich.

13 Zabytek Jednym z zabytków w Książu Wielkim jest stara kaplica.

14 Parafia Książ Wielki Pierwsze zapiski o istnieniu parafii i kościoła pochodzą z 1326 r. Jan Długosz pisze, o ksiąskim kościele, że już w drugiej połowie XV w. był murowany.

15 Miejscowości w gminie Książ Wielki Gmina liczy 22 miejscowości: Antolka, Boczkowice, Cisie, Cisia Wola, Częstoszowice, Giebułtów, Głogowiany Stara Wieś, Wrzosy, Konaszówka, Krzeszówka, Kolonia Książ Mały, Książ Mały, Łazy, Małoszów, Mianocice, Moczydło, Rzędowice, Tochołów, Trzonów, Wielka Wieś, Zarszyn oraz sam Książ Wielki.

16 Sport W naszej gminie działa klub „SKS Jastrzębiec”, który odnosi liczne sukcesy sportowe.

17 Gmina Wójtem naszej gminy jest pan Marek Szopa.

18 Powiat Miechowski Powiat miechowski jest jednym z powiatów woj. Małopolskiego. Jego siedziba mieści się w Miechowie.

19 Powiat Nasza gmina leży w powiecie miechowskim, który znajduje się w północnej części województwa małopolskiego.

20 Herb powiatu Herbem naszego powiatu jest orzeł biały na czerwonym tle. Trzyma on w szponach dwie szable. Głowę ma zwróconą w prawo.

21 Bazylika Bazylika miechowska rozsławia nasz powiat. Ma bardzo ciekawą historię. Wiąże się z nią wiele legend.

22 Dzieła sztuki Sztukę malarską można podziwiać w Galerii „U Jaksy”. To właśnie tutaj co roku uczniowie klas młodszych z naszej szkoły przyjeżdżają podziwiać wystawy.

23 Policja O nasze bezpieczeństwo dbają funkcjonariusze policji.

24 Szpital Patronką szpitala w Miechowie jest św. Anna.

25 Straż Strażacy codziennie narażają swoje życie, walcząc z ogniem.

26 Rekreacja Po ciężkim dniu pracy można nacieszyć oko zielenią w parku miejskim.

27 Podsumowanie Moja okolica jest terenem rolniczym. Są w niej również zabytki i ośrodki kultury. Myślę, że nie zamieniłbym jej na żadną inną.

28 Województwo Małopolskie Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. Województwo zajmuje powierzchnię 15 108 km² i jest jednym z mniejszych regionów Polski. Pod względem liczby mieszkańców województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. województwPolski

29 Park Narodowy W naszym województwie leży Ojcowski Park Narodowy. Przyjeżdżają do niego licznie wycieczki podziwiać piękną przyrodę.

30 Warto wiedzieć Stolicą naszego województwa jest miasto Kraków. To dawna siedziba królów polskich. To tutaj jest wiele zabytków takich jak Wawel czy kościół Mariacki.


Pobierz ppt "Jestem stąd Antolka. Moja wieś na mapie Antolka znajduje się na terenie gminy Książ Wielki, w powiecie miechowskim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google