Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROSJA Россия. Rosja Rosja to największe państwo na świecie, położone w Europie Wschodniej i północnej Azji. Graniczy na zachodzie z Finlandia, Norwegia,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROSJA Россия. Rosja Rosja to największe państwo na świecie, położone w Europie Wschodniej i północnej Azji. Graniczy na zachodzie z Finlandia, Norwegia,"— Zapis prezentacji:

1 ROSJA Россия

2 Rosja Rosja to największe państwo na świecie, położone w Europie Wschodniej i północnej Azji. Graniczy na zachodzie z Finlandia, Norwegia, Estonia, Łotwa, Białorusią, a poprzez obwód kaliningradzki z Polska, na południu z Ukraina, Gruzja, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Mongolia, Chinami i Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, natomiast przez Cieśninę Beringa z USA, a przez Cieśninę La Perouse'a i Kunaszir - z Japonia. Posiada dostęp do następujących Mórz: na północy - Barentsa, Wschodniosyberyjskiego, na wschodzie - Ochockiego, Japońskiego. Na zachodzie - Bałtyckiego oraz na południowym wschodzie - Czarnego i Kaspijskiego. Powierzchnia 17 mln 75,4 tys. km 2.

3 Informacje statystyczne Nazwa oficjalna: Rosyjska Federacja albo Rosja. Data odzyskania niepodległości: 24 sierpnia 1991 (od Związku Radzieckiego). Ustrój: republika federalna. Powierzchnia: 17 075 400 km kw. Ludność: 148 673 000 mieszkańców. Stolica: Moskwa. (w latach 1712 - 1918 - Sankt Petersburg (do 1914 roku Petrograd)). Najwyższy szczyt: Elbrust (5642 m). Język urzędowy rosyjski, w użyciu również języki różnych grup narodowościowych. Jednostka monetarna 1 rubel = 100 kopiejek.

4 Prezydent Prezydent Rosji - Władimir PutinPutin Władimir, prezydent Rosyjskiej Federacji, urodził się 7 października 1952 roku w Leningradzie.Z wykształcenia prawnik, w 1975 roku - ukończył prawo na uniwersytecie w Leningradzie.Od 1975 roku w KGB, gdzie był specjalista od krajów niemieckojęzycznych.W latach 1976 - 1989 pracował w charakterze oficera wywiadu KGB w Dreżnie w Niemczech.W latach 1990 - 1994 - dyrektor urzędu spraw wewnętrznych Sankt Petersburga.Od 1994 do 1996 roku - mer Sankt Petersburga.W 1995 roku kierował sztabem wyborczym bloku Nasz Dom-Rosja. W latach 1996-1988 pełnił szereg funkcji w Administracji Prezydenta Borysa Jelcyna.Od 1998 do 1999 roku - dyrektor Federacyjnej Służby Bezpieczeństwa - następczyni KGB i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.W marcu 1999 roku - mianowany ministrem Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. Od 16 VIII 1999 premier Rosyjskiej Federacji. 31 XII 1999 objął tymczasowo funkcję prezydenta Rosji po rezygnacji Borysa Jelcyna.26 III 2000 został wybrany w pierwszej turze na prezydenta Rosji uzyskując 52,94% głosów.

5 Premier Dmitrij Anatoljewicz Miedwiediew – rosyjski polityk, prawnik, działacz państwowy. Wicepremier Rosji od 14 listopada 2005 do 7 maja 2008. Od 7 maja 2008 do 7 maja 2012 prezydent Federacji Rosyjskiej. Od 8 maja 2012 premier Rosji.

6 Symbolika państwowa ~ Flaga ~Godło

7 Hymn Россия – священная наша держава, Россия – любимая наша страна. Могучая воля, великая слава — Твоё достоянье на все времена! Славься, Отечество наше свободное, Братских народов союз вековой, Предками данная мудрость народная! Славься, страна! Мы гордимся тобой! От южных морей до полярного края Раскинулись наши леса и поля. Одна ты на свете! Одна ты такая — Хранимая Богом родная земля! Широкий простор для мечты и для жизни Грядущие нам открывают года. Нам силу даёт наша верность Отчизне. Так было, так есть и так будет всегда! Rosja - nasze święte mocarstwo, Rosja - ukochany nasz kraj. Potężna wola, wielka sława - Twoje dobro po wsze czasy! Chwała Ci, nasza wolna Ojczyzno, Prastary związku bratnich narodów, Ludowa mądrości dana przez przodków! Chwała ci, Ojczyzno! Jesteśmy z ciebie dumni! Od południowych mórz do polarnej krainy Rozciągnęły się nasze lasy i pola. Jedna ty jesteś na świecie! Jedyna w swoim rodzaju!- Chroniona przez Boga ojczysta ziemia! Chwała Ci, nasza wolna Ojczyzno... Rozległa przestrzeń dla marzeń i dla życia Odkrywa dla nas nadchodzące lata. Sił dodaje nam nasza wierność Ojczyźnie. Tak było, tak jest i tak będzie zawsze! Chwała Ci, nasza wolna Ojczyzno...

8 Stolica Rosji - Moskwa Moskwa - stolica Rosji. Położona w zachodniej części kraju, nad rzeką Moskwą. Jedno z największych miast świata - 8570 tys. mieszkańców (1994), zespół miejski 9003 tys. mieszkańców (1991). Największy ośrodek kulturalny - naukowy, a zarazem centrum polityczne i ekonomiczne Rosji. Do licznych atrakcji Moskwy nalezą: Kreml, Plac Czerwony z cerkwią Wasyla Blogoslawionego, "Bialy Dom", wieża Ostankino, Arbat - miejsce artystów i malarzy, jak również galerie, muzea, pałace katedry, cerkwie i klasztory. Moskwa to tętniące życiem miasto kontrastów, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością, a cywilizacja Zachodu z pozostałościami poprzedniej epoki. Największy ośrodek przemysłowy, handlowo-finansowy, polityczny i kulturalno-naukowy państwa. Dobrze rozwinięty przemysł maszynowy (produkcja maszyn dla przemysłu włókienniczego i chemicznego, obrabiarek), chemiczny (zakłady farmaceutyczne, produkcja tworzyw sztucznych), środków transportu (produkcja samochodów) oraz włókienniczy (wełna i bawełna). Duże zakłady przemysłu elektrotechnicznego, precyzyjnego, elektronicznego, poligraficznego i odzieżowego. Ważną gałęzią jest przemysł spożywczy.

9 Największy w kraju węzeł komunikacji kolejowej i wielki węzeł drogowy. 3 porty śródlądowe (przy Kanale im. Moskwy - połączenie z wszystkimi morzami oblewającymi europejską część Rosji oraz z Morzem Kaspijskim). 4 porty lotnicze o znaczeniu międzynarodowym. Znany ośrodek turystyczny. Liczne szkoły wyższe (w tym uniwersytety), akademie nauk i in. placówki naukowo-badawcze.Ci z Was, którzy znają to miasto sprzed paru, czy tez parunastu lat, nie poznają stolicy nowej Rosji. Moskwa zachwyci Was feerią barw i świateł, bogactwem i przepychem sklepów, eleganckimi lokalami i nocnymi klubami. Na wszystkich, którzy lubią zwiedzać i poznawać czekają niezliczone muzea i wystawy, słowem tu koncentruje się życie kulturalne i naukowe Rosji, tu eksponują swoje prace najwięksi artyści i twórcy tego potężnego kraju.

10

11 Sankt-Peterburg Sankt-Peterburg, Petersburg, 1914-1924 Piotrogrod, Pietrograd, 1924-1991 Leningrad, miasto i wielki port w północnej Rosji, przy ujociu Newy, nad Zatoka Fińska. 4,9 mln mieszkancow (1994).Założony 1703 przez Piotra I Wielkiego. Od 1712 do 1918 roku stolica Rosji. W 1917 roku rozgrywały się w Sankt Petersburgu wydarzenia rewolucji lutowej i październikowej. Podczas II wojny światowej od września 1941 roku do stycznia 1944 roku trwała niemiecka blokada miasta, podczas której zmarło z głodu ok. 630 tys. mieszkańców.Drugi (po Moskwie) ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy.Przemysł maszynowy, stoczniowy, metalurgiczny, elektrotechniczny, elektroniczny, chemiczny, włókienniczy, drzewny, materiałów budowlanych, spożywczy. Węzeł kolejowy i drogowy.Wielki port morski i rzeczny połączony z Morzami: Białym, Azowskim, Kaspijskim i Czarnym. Międzynarodowy port lotniczy.41 wyższych uczelni, 47 muzeów (m.in.: Ermitaż, Muzeum Rosyjskie), Teatr Opery i Baletu im. S.M. Kirowa, filharmonia.

12 ELBRUS ELBRUS, Oszhomaho, (5643m n.p.m.) to najwyższy szczyt Kaukazu i najwyższy szczyt Rosji. Położony jest w centralnej części łańcucha Wielkiego Kaukazu, 11 km na północ od głownej grani, która stanowi aktualnie granicę z Gruzją. Góra jest wygasłym stożkiem wulkanicznym zbudowanym głównie z andezytu, posiada dwa wierzchołki (wyższy zachodni 5643m n.p.m. i niższy wschodni 5621m n.p.m.) stąd jego nazwa oznaczająca "Piersi dziewicy". Elbrus jest silnie zlodowacony - znajduje się tu ponad 50 lodowców o łącznej powierzchni ok. 144 km 2. Nazywany bywa Małą Antarktydą.

13 Góra jest technicznie łatwa, dlatego też bywa lekceważona. Choć próżno szukać na Elbrusie ścian skalnych, przepaści, eksponowanych podejść to jednak na turystów wysokogórskich czekają tu inne niebezpieczeństwa. Ponieważ Elbrus "przerasta" okoliczne szczyty prawie o 2 km charakteryzuje się wyjątkowo zmienną pogodą, bardzo silnymi wiatrami i niskimi temperaturami. Rozległość góry w połaczeniu z wszechotaczającą bielą powoduje duże trudności w orientacji. Główna droga wejściowa (z Azau, przez schroniska Barrels i Priut) jest wytrasowana tak, iż omija strefy ze szczelinami, ale w innych miejscach są one całkiem liczne. Z uwagi na brak możliwaości gromadzenia się śniegu na Elbrusie niemal nie obserwuje się lawin. Górę można zdobyć pieszo lub na nartach (zdobyto ją również konno!).

14 KONIEC ŹRÓDŁA: -wikipedia.pl -google grafika PRACĘ WYKONAŁA: WIKTORIA CHRZANOWSKA KLASA : III B


Pobierz ppt "ROSJA Россия. Rosja Rosja to największe państwo na świecie, położone w Europie Wschodniej i północnej Azji. Graniczy na zachodzie z Finlandia, Norwegia,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google