Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Inspekcja Transportu Drogowego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Inspekcja Transportu Drogowego"— Zapis prezentacji:

1 Inspekcja Transportu Drogowego
Marian Dzoban Maksym Kuzmenko

2 Co to jest? Inspekcja Transportu Drogowego (w skrócie ITD) - jest wyspecjalizowaną, umundurowaną i uzbrojoną formacją kontrolną powołaną na mocy ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.

3 Do podstawowych zadań Inspekcji należy między innymi kontrola i zapewnienie przestrzegania następujących przepisów prawnych: -ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym; -przepisów międzynarodowych w zakresie przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi; -przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami.

4 Cel działalności Inspekcji
poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym; przeciwdziałanie degradacji dróg; oddziaływanie na przedsiębiorców w celu przestrzegania przez nich prawa; przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym; eliminowanie patologicznych zjawisk w transporcie drogowym.

5

6 Historia Inspekcja Transportu Drogowegozostała powołana ustawą z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Podstawową przesłanką jej utworzenia była konieczność zapewnienia uczciwej konkurencji w transporcie drogowym oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska, co stanowiło jeden z wymogów akcesyjnych Unii Europejskiej.

7 Polska Inspekcja organizowana była w ramach projektu współpracy bliźniaczej (tzw. twinning project) PHARE PL "Przygotowanie podstaw prawnych i utworzenie Inspekcji Transportu Drogowego", za pośrednictwem którego, w tworzeniu struktury i podstawy prawnej funkcjonowania formacji udział wzięli eksperci - przedstawiciele Francji i Niemiec.

8 Jak rozpoznać Inspektora
Ubiór inspektora w bluzie służbowej

9 Ubiór inspektora w koszuli z krótkim rękawem

10  Zadania Inspekcji Transportu Drogowego określone w niniejszym rozdziale wykonują następujące organy:
1) Główny Inspektor Transportu Drogowego; 2) wojewoda działający za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora transportu drogowego, zwanego dalej „wojewódzkim inspektorem”, jako kierownika wojewódzkiej inspekcji transportu drogowego wchodzącej w skład wojewódzkiej administracji zespolonej.

11


Pobierz ppt "Inspekcja Transportu Drogowego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google