Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Religie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Religie."— Zapis prezentacji:

1 Religie

2 Olimp Olimp- masyw górski. W starożytnej Grecji wierzono, że zamieszkuje go dwanaście bogiń i bogów.

3 Bogowie Olimpu Zeus- król wszystkich bogów. Jego atrybut to piorun.
Hera- żona Zeusa. Opiekunka małżeństw. Jej atrybut to paw.

4 Potomstwo Zeusa Atena- bogini wojny i mądrości, patronka Aten.
Apollo- bóg światła słonecznego, muzyki, wróżb i przepowiedni.

5 Helena- królowa Sparty. Wykluła się z jaja.
Hefajstos- bóg kowali i rzemieślników. Wykuwał pioruny dla Zeusa.

6 Bracia Zeusa Posejdon- władca mórz. Jego atrybut to trójząb.
Hades- władca podziemi. Posiadał trzygłowego psa.

7 Los człowieka po śmierci
Pola elizejskie- trafiali tam ludzie z małymi grzechami. Tartar- trafiali tam ludzie z dużymi przewinieniami.

8 Czczenie greckich bogów
budowanie marmurowych świątyni składanie ofiary ze zwierząt organizowanie procesji ku ich czci organizowanie igrzysk np. olimpijskich

9 Judaizm Pierwsza religia monoteistyczna , która została zapoczątkowana przez Abrahama. Jej wyznawców nazywano Żydami. Wierzyli oni w jednego Boga Jahwe, którego imię oznacza ,,Jestem, który jestem”. Abraham

10 Święte księgi Żydów Biblia- opisuje początki Judaizmu, powstawała prze ok lat. Talmud-druga obok Biblii księga Judaizmu.

11 Menora- to 7-ramienny świecznik żydowski, który jest ich symbolem i godłem.
Tradycyjny wygląd Żyda.

12 Pobożny Żyd powinien: studiować pisma religijne
modlić się trzy razy dziennie pościć odpoczywać w szabat jeść koszerne pokarmy przestrzegać biblijnych zasad sprawiedliwości, miłości bliźniego

13 Jerozolima to święte miejsce trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

14 Chrześcijaństwo Kolejna religia monoteistyczna, której założycielem był Jezus Chrystus, Syn Boży. Nauczał, uzdrawiał i głosił, że pragnie uzupełnić żydowskie Prawo.

15 Chrześcijanie spotykali się w synagogach
Chrześcijanie spotykali się w synagogach. W późniejszych czasach religia ta bardzo się rozprzestrzeniła. Zaczęto odmawiać modlitwy i łamać chleb w prywatnych domach. Wyznawcy Jezusa nie uznawali boskiego kultu cesarzy i nie brali udziału w nabożeństwach ku czci rzymskich bogów, przez co byli prześladowani przez Imperium Rzymskie. W 313 roku cesarz Konstantyn Wielki zezwolił na swobodne wyznawanie chrześcijaństwa, wydając tzw. edykt mediolański, a w 381 roku cesarz Teodozjusz Wielki ogłosił je religią panującą, co zakończyło prześladowania.

16 Marcin Luter Niemiecki zakonnik. W 1517 zbuntował się przeciwko sprzedaży odpustów. Zapoczątkowało to reformację, która spowodowała rozłam w Kościele katolickim i powstanie niezależnych od niego Kościołów protestanckich. Marcin Luter dał początek Kościołowi luterańskiemu.

17 Islam Religia monoteistyczna, która powstała w VII wieku n.e. Zapoczątkował ją prorok Mahomet, który nauczał o Bogu Allachu. Najważniejszym miastem była Mekka na Półwyspie Arabskim, gdzie znajdowała się świątynia Al-Kaba. Świątynia Al-Kaba

18 Pięć filarów Islamu Wyznawanie wiary- Nie ma bóstwa oprócz Boga jedynego (Allacha), a Mahomet jest jego prorokiem. Modlitwa- odprawiana pięć razy dziennie z twarzą zwróconą w stronę Mekki. Jałmużna- określoną część swoich dochodów muzułmanin ma obowiązek oddać biednym. Post- w ciągu dziewiątego miesiąc roku muzułmańskiego, muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca. Pielgrzymka do Mekki- muzułmanin musi ją odbyć co najmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna.

19 Muzułmanie swoją modlitwę odbywali klęcząc na specjalnym dywanie nie zwracając uwagi na miejsce i osoby wokół nich. Kobiety muzułmanki muszą nosić tradycyjny strój, który odsłania im tylko oczy, a reszta ciała jest zakryta.

20 Dziękujemy za uwagę  Wykonały: Weronika Kwiecień Katarzyna Dąbrowska


Pobierz ppt "Religie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google