Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ochrona Środowiska Nasza miejscowość nie może być śmietniskiem, co można zrobić z odpadami?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ochrona Środowiska Nasza miejscowość nie może być śmietniskiem, co można zrobić z odpadami?"— Zapis prezentacji:

1 Ochrona Środowiska Nasza miejscowość nie może być śmietniskiem, co można zrobić z odpadami?

2

3 Pojęcia: Odpady- Substancje i przedmioty powstające w związku z bytowaniem lub działalnością gospodarczą człowieka, nieużyteczne i niemające bezpośredniego zastosowania gospodarczego w miejscu lub czasie, w którym powstały. Odpady powstają najczęściej przy wytwarzaniu innych substancji. Surowce wtórne- odpady produkcyjne lub zużyte produkty nadające się do ponownego przerobu. Recykling- wykorzystanie odpadów. Materiały, z których wykonane są zużyte przedmioty wykorzystuje się w całości lub części.

4 Jakie są cele recyklingu?
Recykling oraz ponowne wykorzystanie przeróżnych rzeczy pozwala zaoszczędzić cenne surowce wydobywane z ziemi -jej zasoby. Wiele surowców, z których produkuje się rzeczy powszechnie używane - np. ropa naftowa, z której wytwarza się plastikowe kubki czy metal, używany do produkcji samochodów - to surowce nieodnawialne. Znaczy to, że w ziemi znajdują się ograniczone ilości tych zasobów. Poza tym niektórych z nieodnawialnych surowców, np. węgla i ropy naftowej, używa się jako źródeł energii potrzebnej w produkcji i usługach. Energia nieodzowna do wytwarzania większości produktów, pochodzi z takich paliw jak węgiel. Jednak podczas spalania węgla wydzielają gazy, które zatruwają atmosferę.

5 Klasyfikacja odpadów. Ze względu na użyteczność:
Odpady użytkowe (nadają się do wykorzystania po przetworzeniu) Odpady nieużytkowe (nie można ich powtórnie wykorzystać)

6 Sposoby zmniejszania ilości śmieci:
- SEGREGACJA: Segregacja odpadów polega na oddzieleniu surowców wtórnych od tych, które nie nadają się do recyklingu, czyli powtórnego wykorzystania. Segregujemy papier, metale, szkło i plastik. Przeznaczone są do tego specjalne kontenery, które możemy spotkać na naszych osiedlach. - KOMPOSTOWANIE: Kompostowanie jest kolejnym sposobem na zmniejszenie ilości odpadów. Kompostowaniu podlegają wszystkie szczątki organiczne. - EKOLOGICZNE ZAKUPY Codziennie robisz zakupy. Produkty, które kupujesz są zapakowane w różnego rodzaju pudełka, kartoniki i woreczki, które po przyjściu do domu wyrzucasz, ponieważ nie są ci potrzebne. W ten sposób produkujesz odpady.

7 Możliwości wykorzystania surowców wtórnych i korzyści z tego płynące:
Zwiększenia bazy surowcowej gospodarki narodowej. Obniżenia kapitałochłonności i energochłonności pozyskiwania i przetwórstwa surowców. Zmniejszenia zużycia materiałów oraz kosztów produkcji.

8 Konieczność segregowania odpadów w gospodarstwie domowym.
Segregując śmieci dbamy o naszą planetę. Odpady segregujemy głównie w kilku kategoriach: szkło, papier, plastik często też aluminium. Nie jest to wymysł kogoś, który jest pozbawiony sensu. Weźmy po lupę w pierwszej kolejności papier. Ile mamy w domu zbędnej makulatury? Stare gazety, niepotrzebne dokumenty, zapisane zeszyty itd. Wrzucając je do oznaczonych pojemników lub oddając do punktu skupu makulatury ratujemy drzewa. Makulatura jest przetwarzana na papier, z którego można wyprodukować nowe towary nadające się do użytku. Po takim recyklingu co prawda nie mamy najlepszej jakości dlatego zazwyczaj produkowane są z niego szare koperty czy też papier toaletowy. Niemniej jednak ochraniamy środowisko. Rzecz ma się podobnie w przypadku szkła. Butelki, słoiki są przetapiane i służą nam później ponownie. Tak samo jest z puszkami (aluminium). Aby je wyprodukować trzeba wydobywać surowce z ziemi. Zatem przez ich recykling oszczędzamy zasoby naturalne naszej planety.

9 Specjalne postępowanie ze zużytymi bateriami , świetlówkami i przeterminowanymi lekami:
Baterie, świetlówki i przeterminowane leki, zawierają niebezpieczne dla otoczenia i zdrowia człowieka substancje, dlatego należy oddawać je do odpowiednich firm zajmujących się recyklingiem tych produktów.

10 Galeria:

11

12

13

14

15


Pobierz ppt "Ochrona Środowiska Nasza miejscowość nie może być śmietniskiem, co można zrobić z odpadami?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google