Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RECYKLING Recykling to inaczej odzyskiwanie niektórych surowców - takich jak tworzywa sztuczne, złom metalowy, szkło i papier - przetwarzanie ich i powtórne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RECYKLING Recykling to inaczej odzyskiwanie niektórych surowców - takich jak tworzywa sztuczne, złom metalowy, szkło i papier - przetwarzanie ich i powtórne."— Zapis prezentacji:

1 RECYKLING Recykling to inaczej odzyskiwanie niektórych surowców - takich jak tworzywa sztuczne, złom metalowy, szkło i papier - przetwarzanie ich i powtórne (albo wielokrotne) wykorzystywanie. Dzięki recyklingowi chronimy środowisko naturalne, zmniejszając ilość odpadów i ograniczając zużycie nowych surowców naturalnych. Recykling znany jest już prawie 2000 lat.

2 PODZIAŁ ODPADÓW PAPIER I MAKULATURA OPAKOWANIA METALOWE, ALUMINIOWE
SZKŁO PLASTIK (TWORZYWA SZTUCZNE)

3 CZAS ROZKŁADU PRZYKŁADOWYCH PRODUKTÓW
- materiał bawełniany miesięcy, - chusteczki papierowe - 3 miesiące, - skórka owocu - 6 miesięcy, - materiał wełniany lat, - niedopałek papierosa lat, - guma do żucia - 5 lat, - odzież skórzana lat, - puszka aluminiowa lat - woreczek z tworzywa szucznego lat, - butelka szklana lat

4 SEGREGACJA Na prawie każdym osiedlu pojawiły się specjalne kontenery do zbierania surowców nadających się do powtórnego przetworzenia, jednak niewiele osób z nich korzysta a Ci, którzy korzystają, do końca nie wiedzą, jakie odpady można do nich wrzucać. Podstawowy zestaw takich pojemników to: niebieski – przeznaczony do zbiórki papieru, zielony – przeznaczony do zbiórki szkła oraz żółty – przeznaczony do zbierania plastiku.

5 PAPIER gazety i czasopisma katalogi i prospekty
papier szkolny i biurowy książki w miękkich okładkach (lub bez) torebki papierowe papier pakowy pudełka kartonowe i tekturowe tektura

6 DRZEWA ŻYJĄ!

7 Powtórne wykorzystanie 1 tony papieru pozwala zaoszczędzić:
aż 1476 litrów ropy, 26,5 tys. litrów wody, 7 m3 miejsca na składowisku 4,2 tys. kWh energii (czyli tyle, ile jest potrzebne do ogrzania przeciętnego mieszkania przez pół roku). zużycie energii mniejsze o 75%, zanieczyszczenie powietrza - o 74%, ilość ścieków przemysłowych mniejszą o 35%!

8 PLASTIK butelki po napojach (najlepiej zgniecione)
butelki po płynach do mycia plastikowe zakrętki plastikowe torebki, worki, reklamówki plastikowe koszyczki po owocach

9 SZKŁO BEZBARWNE SZKŁO KOLOROWE
butelki i  szklane po napojach i żywności butelki po napojach alkoholowych szklane opakowania po kosmetykach SZKŁO KOLOROWE butelki i słoiki szklane po napojach i żywności butelki po napojach alkoholowych szklane opakowania po kosmetykach

10 METAL I ALUMINIUM Kolor pojemnika: - czerwony - aluminium - szary - inne opakowania metalowe Pojemnik służy do zbiórki opakowań metalowych i aluminiowych (puszki, pudełka, pojemniki po aerozolach, folie itp.)

11 Ochrona zasobów naturalnych - zastosowanie surowców wtórnych zmniejszy zastosowanie surowców pierwotnych i niedobór zapasów bogactw naturalnych. Ochrona środowiska - wydobywanie surowców i przetwarzanie ich na dobra konsumpcyjne jest nieustannie związane z obciążeniem i niszczeniem środowiska; oznacza to, że ochrona zasobów naturalnych jest jednocześnie ochroną środowiska. Oszczędność energii - surowce wtórne są nośnikami energii, ich wykorzystanie prowadzi do ochrony energii tak długo, jak nakład energii na ich odzyskanie jest mniejszy od energii, którą w sobie zawierają i którą da się dzięki nim uzyskać. Oszczędzanie energii jest zatem także ochroną środowiska. CELE RECYKLINGU

12 RECYKLING W POLSCE

13 W naszej szkole Od wiosny 2009 roku segregujemy odpady.
Zbieramy plastikowe nakrętki. Zbieramy odpady niebezpieczne, baterie. W każdej klasie należy powołac koordynatora ds. recyklingu. Dyżurni po każdej lekcji odnoszą odpady segregowalne gł. papier do pojemnika na I piętrze.

14 PAPIER STARE KLASÓWKI PODARTE KARTKI ZAPISANE CZĘŚCIOWO KARTELUSZKI
PAPIER ŚNIADANIOWY OPAKOWANIA PAPIEROWE PUDEŁKA KARTONOWE BRYSTOL ŚCINKI PAPIERU BIAŁEGO I KOLOROWEGO

15 SZKŁO SZKLANE BUTELKI PO NAPOJACH ROZBITE SZYBY WSZELKI ZŁOM SZKLANY

16 PLASTIK PLASTIKOWE BUTELKI PO NAPOJACH
POŁAMANE LINIJKI I EKIERKI PLASTIKOWE TORBY PLASTIKOWE, REKLAMÓWKI OSOBNO: PLASTIKOWE NAKRĘTKI (SALA NR 4)

17 KODEKS ETYCZNY WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA

18 O S Z C Z Ę D Z A J W O D Ę ! ! ! ZAKRĘCAJ KRAN PODCZAS MYCIA ZĘBÓW
UŻYWAJ RACZEJ NATRYSKU, NIE WANNY MYJ NACZYNIA W KOMORZE ZLEWU, A NIE POD BIEŻĄCĄ WODĄ ZBIERAJ DESZCZÓWKĘ DO PODLEWANIA OGRÓDKA USZCZELNIAJ SPŁUCZKI, KRANY UŻYWAJ PROGRAMU OSZCZĘDNOŚCIOWEGO W PRALCE, ZMYWARCE WŁĄCZAJ PRALKĘ LUB ZMYWARKĘ PO JEJ ZAPEŁNIENIU

19 O S Z C Z Ę D Z A J P A P I E R ! ZBIERAJ MAKULATURĘ
ZAPISUJ, DRUKUJ KARTKI Z OBU STRON WYKORZYSTUJ CZYSTE PAPIEROWE OPAKOWANIA NA NOTATKI DOMOWE ZAPISUJ ZESZYTY DO KOŃCA

20 OSZCZĘDZAJ ŚRODOWISKO !!!
NA ZAKUPY NOŚ TORBY TKANINOWE WIELOKROTNEGO UŻYTKU SPRZĄTAJ PO SOBIE (NP. NA PIKNIKU) W DOMU SEGREGUJ ODPADY (MOŻE NA POCZĄTEK TYLKO PAPIER, POTEM INNE?) SZANUJ PRZYRODĘ – ROŚLINY, ZWIERZĘTA

21 PRO MEMORIAM… PAMIĘTAJ, ŻE JESTEŚ CZĘŚCIĄ ŚRODOWISKA, W KTÓRYM ŻYJESZ I Z KTÓREGO CZERPIESZ! ŚRODOWISKA NIE ODZIEDZICZYŁEŚ PO RODZICACH, LECZ NA TROCHĘ POŻYCZYŁEŚ JE OD WŁASNYCH DZIECI.


Pobierz ppt "RECYKLING Recykling to inaczej odzyskiwanie niektórych surowców - takich jak tworzywa sztuczne, złom metalowy, szkło i papier - przetwarzanie ich i powtórne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google