Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Badania w naszej gminie zostały wykonane w dniach od 15 do 22 grudnia przez grupę uczniów naszego gimnazjum. Ale na początek co to w ogóle jest śmieć,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Badania w naszej gminie zostały wykonane w dniach od 15 do 22 grudnia przez grupę uczniów naszego gimnazjum. Ale na początek co to w ogóle jest śmieć,"— Zapis prezentacji:

1

2 Badania w naszej gminie zostały wykonane w dniach od 15 do 22 grudnia przez grupę uczniów naszego gimnazjum. Ale na początek co to w ogóle jest śmieć, jak go dzielimy i w jaki sposób możemy zmniejszyć jego zużycie.

3 Śmieci są to inaczej odpady – to wszystkie przedmioty oraz substancje stałe, również te nie będące ściekami substancje ciekłe, powstałe w wyniku działalności przemysłowej, gospodarczej lub bytowania człowieka i nieprzydatne w miejscu lub czasie, w którym powstały.

4 Śmieci dzieli się w zależności od źródła ich powstawania. Klasyfikacja odpadów wg rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. dzieli je na 20 grup (nawet 27 grup). W naszych badaniach uczestniczył podział śmieci na 5 grup: Makulatura Szkło Plastik Metal Odpady organiczne

5 Z moich badań wynika że: Zużycie śmieci na jednego domownika w moim domu wynosi (w kg): W jednym dniu W ciągu roku

6 Dzięki wcześniejszym wynikom obliczyliśmy ilość produkowanych odpadów na dzień w poszczególnych miejscowościach: Raba Wyżna Sieniawa Rokiciny Podhalańskie Harkabuz Podsarnie Bukowina Osiedle A także w całej gminie i w samym gimnazjum: Gmina Raba Wyżna Gimnazjum

7 powrót następny

8 powrót następny

9 powrót następny

10 powrót następny

11 powrót następny

12 powrót następny

13 powrót następny

14 powrót

15 Porównanie ze średnią zużycia w UE W Unii Europejskiej przypada średnio 360kg – 620kg na osobę na rok. W naszej 10 osobowej grupie badawczej 2 osoby miały mniejsze zużycie niż w Unii, 2 osoby miały takie same, a pozostałe 6 osób miało większe niż średnie zużycie w Europie.

16 Największe zużycie śmieci, bo ponad 50% całej gminy występuje w Rabie Wyżnej, następnie w Sieniawie 21% i w Rokicinach Podhalański 17%. Najmniejszymi producentami śmieci na terenie gminy Raba Wyżna jest, od najniższego: Bukowina Osiedle 2%, Harkabuz 6%, Podsarnie 9%. Niestety nie udało się nam zdobyć wyników z miejscowości Bielanka. Nasze zużycie śmieci w domach w 60% przekracza średnią Unijną. wykres

17 Procentowe zużycie śmieci w poszczególnych miejscowościach gminy Raba Wyżna powrót

18 Sposoby zmniejszania liczby odpadów: Segregacja (oddzielanie surowców wtórnych od tych, które nie nadają się do recyklingu, czyli powtórnego wykorzystania) Recykling Kompostowanie (kompostowaniu podlegają wszystkie szczątki organiczne) Ekologiczne zakupy (np. kiedy tylko możesz, nie kupuj żywności pakowanej; kupuj produkty większe objętościowo)

19 www.wikipedia.pl www.wiadomosci.wp.pl www.zm.org.pl www.eduseek.interklasa.pl

20 Powrót do początku


Pobierz ppt "Badania w naszej gminie zostały wykonane w dniach od 15 do 22 grudnia przez grupę uczniów naszego gimnazjum. Ale na początek co to w ogóle jest śmieć,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google