Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasze rady na odpady Członkowie zespołu Daniel Jędrzejczak Patryk Kowalski Kuba Wiśniewski Opiekun projektu: Pani Ewelina Kantorska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasze rady na odpady Członkowie zespołu Daniel Jędrzejczak Patryk Kowalski Kuba Wiśniewski Opiekun projektu: Pani Ewelina Kantorska."— Zapis prezentacji:

1 Nasze rady na odpady Członkowie zespołu Daniel Jędrzejczak Patryk Kowalski Kuba Wiśniewski Opiekun projektu: Pani Ewelina Kantorska

2 Zadaniem naszego zespołu było znalezienie sposobów na pozbywanie się odpadów.

3 Czy ludzie szanują środowisko
Odpady są jednym z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce i na świecie. W Polsce obecnie wytwarza się 135 milionów ton odpadów. W tym 124 milionów ton to odpady przemysłowe a 11 milionów ton odpadów to odpady komunalne.

4 Dzikie wysypiska śmieci
Śmiecie składowane są na składowiskach odpadów. Wiele z nich ma charakter dzikich wysypisk śmieci, które powstają w lasach, na łąkach czy przydrożnych rowach. Takie niewłaściwe składowanie odpadów stwarza duże zagrożenie dla środowiska – skażenie powietrza, zanieczyszczenie wód, a także gleb zlokalizowanych wokół składowisk.

5 Spalanie odpadów Niestety w Polsce ludzie pozbywają się odpadów wyrzucając je za okno jadącego samochodu lub wypalają we własnych gospodarstwach. Jest to sposób najbardziej szkodliwa dla środowiska i żywych organizmów, które w tym środowisku występują. Poza marnotrawstwem surowca są jeszcze inne powody, by nie stosować tej metody. Podczas spalania plastiku, w emitowanych spalinach, powstaje bardzo dużo toksycznych produktów spalania. Zawarte w spalanych odpadach metale ciężkie, nie znikają, lecz pozostają w popiołach.

6 NASZE RADY NA ODPADY

7 I Segreguj odpady! Metoda ta usprawniająca utylizację oraz odzysk odpadów. Polega na wyrzucaniu odpadów do odpowiednich pojemników pod względem rodzaju śmieci.

8 Klasyfikacja odpadów Metal Plastik Szkło Papier

9 Przy segregacji pamiętaj:
• Zgniataj plastikowe butelki przed wyrzuceniem. Odkręcaj nakrętki. • Zbieraj makulaturę, a paczki ze starym papierem wrzuć do odpowiednich pojemników. • Segreguj śmieci nawet wówczas, gdy w Twojej najbliższej okolicy nie ma specjalnych pojemników do segregacji

10 Plusy segregacji odpadów
Ochrona środowiska Ochrona surowców i energii Utrzymanie porządku Dużą zaletą segregacji jest możliwość poddania odpadów recyklingowi.

11 II Recykling Recykling to powtórne wykorzystanie substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym, w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu takim jak pierwotny lub innym.

12 Znak Recyklingu Znak recyklingu (trzy strzałki) oznacza, że to opakowanie nadaje się do ponownego wykorzystania aby powstał z niego nowy produkt. Ten znak pojawia się na opakowaniach papierowych, z tworzyw sztucznych, szklanych i z aluminium.

13 Na co przetwarza się papier
- na papier toaletowy - gazety książki tektura Czy wiesz, że wyprodukowanie jednej tony papieru to ścięcie siedemnastu drzew? Jedna tona makulatury oszczędzi piętnaście z nich. Zbierając makulaturę pozwalasz rosnąć drzewom i chronisz lasy.

14 Na co przetwarza się metal
- puszki - metalowe części do użytku codziennego np: widelce , noże - sprężyny - części do pojazdów

15 Na co przetwarza się szkło
Szkło jest takim materiałem, który może być przetwarzany w całości, nieskończoną ilość razy. Powstają więc nowe : - szklanki  - wazony - kieliszki - porcelany - słoiki 

16 Na co przetwarza się plastik
- plastikowe torebki - zabawki - naczynia - butelki - meble

17 III Kompostowanie Kompostowanie to inaczej organiczny recykling. Polega na unieszkodliwianiu i zagospodarowaniu odpadów poprzez rozkład materii organicznej przez mikroorganizmy (bakterie tlenowe, mrówki, nicienie). Kompostowanie można przeprowadzać zarówno na własnym podwórku jak i w specjalnych zakładach.

18 W procesie kompostowania otrzymuje się nawóz naturalny o wysokich parametrach, kompostowanie ma zatem swoje zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie. Kompostowanie prowadzi do pięcio- lub nawet siedmiokrotnego zmniejszenia składowanych odpadów.

19 IV Zastanów się w co pakujesz?
Nie kupuj towarów opakowanych w nowoczesne opakowania typu "reklamówki", czy torebki foliowe. Na biwaku, czy tak ostatnio modnym grillu, nie stosuj naczyń i sztućców jednorazowego użytku. Są one wykonane najczęściej z plastiku, którego produkcja opiera się na wykorzystaniu cennych, nieodwracalnych zasobów przyrody, jak węgiel, czy ropa naftowa.

20 Ciekawostki Czy wiesz, że:
• Prawie bilion torebek jednorazowych produkuje się co roku na świecie. Pozostaje po nich 18 mln ton odpadów. • Jedna torebka foliowa powstaje w ciągu jednej sekundy używana jest średnio 25 minut, a rozkłada się od 100 do 120 lat. • Polskie odpady zgromadzone w jednym miejscu stworzyłyby górę o długości 1 km i dwukrotnej wysokości Mount Everestu Jeżeli każdy z nas wyrzuci na śmietnik tylko jeden słoik to na wysypisko w całej Polsce trafi rocznie t szkła.

21 Anglicy wyliczyli, że wyrzucane w ciągu roku butelki PET, ustawione jedna na drugiej utworzyły by wieżę o wysokości 28mln km, co stanowi 73-krotną odległość Ziemi od Księżyca. Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku około 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania . Około 2mln ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie na skutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów. W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.

22 Jak długo rozkładają się odpady ?

23 Śmieci to nie żarty, drodzy Przyjaciele!
Popatrzcie dookoła, jest tu ich zbyt wiele: Śmiecę ja i śmiecisz Ty. Nic Cię nie martwi? Nie jesteś zły? Więc dobrą radę dla wszystkich mamy: Jeśli planetę Ziemię kochamy, Starajmy się czystość wprowadzać w życie, Piękniejszym będzie Świat nasz o świcie...

24 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "Nasze rady na odpady Członkowie zespołu Daniel Jędrzejczak Patryk Kowalski Kuba Wiśniewski Opiekun projektu: Pani Ewelina Kantorska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google