Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

20 LAT DEMOKRACJI W GMINIE SOBKÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "20 LAT DEMOKRACJI W GMINIE SOBKÓW"— Zapis prezentacji:

1 20 LAT DEMOKRACJI W GMINIE SOBKÓW
Szkoła Podstawowa w Sobkowie

2 Gmina Sobków położona jest w centralnej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie jędrzejowskim. Obszar gminy wynosi 145 km2. Siedzibą gminy jest miejscowość Sobków, leżąca nad rzeką Nidą. Herbem gminy Sobków jest czerwony jeleń, ze złotymi rogami a nad nim na polu czerwonym cztery białe orły Został ustanowiony przez Radę Gminy w Sobkowie w 2001 roku. W skład gminy wchodzi 25 sołectw. Przez teren gminy przebiega droga krajowa nr 7 z Kielc do Krakowa i linia kolejowa łącząca Warszawę i Lublin z Krakowem i Śląskiem.

3 Samorząd Gminny w pigułce:
8 marca 1990 r. – przyjęcie ustawy o samorządzie terytorialnym, zmieniona później na ustawę o samorządzie gminnym. 27 maja 1990 r. – pierwsze wybory do Rady Gminy w Sobkowie liczącej 22 radnych, 6 czerwca 1990 r. – wybór przez Radę Gminy Wójta Gminy i 6-osobowego Zarządu Gminy. 19 czerwca 1994 r. – wybory do Rady Gminy na II kadencję (liczba radnych zmniejszona do 20). 11 października 1998 r. – wybory do Rady Gminy na III kadencję i jednocześnie I wybory do rad powiatów i sejmików wojewódzkich. 5 czerwca 2000 r. – zmiana na stanowisku Wójta Gminy w Sobkowie. 27 października 2002 r. – wybory samorządowe: pierwsze wybory bezpośrednie Wójta Gminy oraz wybór zmniejszonej do 15 radnych Rady Gminy w Sobkowie. 12 listopada 2006 r. – wybory do Rady Gminy na V kadencję oraz zakończone w I turze wybory Wójta Gminy.

4 Włodarze Gminy 5 czerwca 2000 roku na Wójta Gminy wybrano
6 czerwca 1990 roku Rada Gminy wybrała na stanowisko Wójta Krystynę Idzik, która funkcję tę pełniła do czerwca 2000 roku. 5 czerwca 2000 roku na Wójta Gminy wybrano Tadeusza Domińczaka, który funkcję tę sprawuje do dnia dzisiejszego. .

5 W ramach obchodów 20 - lecia Samorządu Gminy odbyliśmy rozmowy z przedstawicielami gminy, a także z mieszkańcami na temat funkcjonowania samorządu. Zorganizowaliśmy akademię, podczas której przypomnieliśmy istotę reformy samorządowej oraz ukazaliśmy zmiany jakie zaszły w „naszej małej ojczyźnie” w ostatnim 20 - leciu. Przeprowadziliśmy również szkolny konkurs wiedzy o samorządzie gminnym. Uroczyste obchody 20-lecia Samorządu Gminy zaplanowane są na dzień 27 maja, w rocznicę I demokratycznych wyborów do samorządów lokalnych.

6 „Jest jeszcze wiele do zrobienia...”
„Reforma samorządowa jest najlepszą, jaką udało się wdrożyć w Polsce po odzyskaniu niezależności 20 lat temu.” „Reforma ta zapewniła mieszkańcom większy wpływu na podejmowanie decyzji lokalnych, oraz ograniczyła rolę władzy centralnej. To mieszkańcy, podczas wyborów samorządowych decydują o tym, kto zarządza.” Okres ten, był dla naszej gminy bardzo pracowity i przyniósł wiele dobrego.” „Realizujemy strategię mającą na celu wszechstronny rozwój gminy...” „Maksymalnie wykorzystujemy środki unijne...” Fragmenty rozmowy z Wójtem Gminy Tadeuszem Domińczakiem

7 Opinie mieszkańców „Dużym osiągnięciem gminy są wodociągi i kanalizacja...”. „Dużo dobrego zrobiono w ostatnich latach...”. „Aż miło spacerować po nowych chodnikach ...” „Mamy nową stację benzynową ...”

8 Opinie mieszkańców c.d „Wielkim oknem na świat są nowoczesne pracownie komputerowe z dostępem do internetu w każdej szkole...” „Przydałby się dom kultury z prawdziwego zdarzenia...” „Mimo małej liczby dzieci w szkołach, placówki te funkcjonują...”

9 Opinie mieszkańców c.d. „Odbudowany Zamek Rycerski, przyciąga wielu turystów...” „Nareszcie w parku dzieci mają się gdzie bawić...” „Wielką atrakcją dla wędkarzy jest nowy zbiornik „Błonie”.

10 Nasza szkoła – zmiany na lepsze

11 Autorzy prezentacji: Uczniowie: Maciej Twardowski Jakub Maniara
Julia Wójcicka Nauczyciele: 1. Renata Kwas 2. Barbara Zając


Pobierz ppt "20 LAT DEMOKRACJI W GMINIE SOBKÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google