Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BIBLIA Biblia – Pismo Święte, jej księgi uznane są za święte, gdyż pisane zostały pod natchnieniem. Powstawała na przestrzeni 1600 lat.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BIBLIA Biblia – Pismo Święte, jej księgi uznane są za święte, gdyż pisane zostały pod natchnieniem. Powstawała na przestrzeni 1600 lat."— Zapis prezentacji:

1 BIBLIA Biblia – Pismo Święte, jej księgi uznane są za święte, gdyż pisane zostały pod natchnieniem. Powstawała na przestrzeni 1600 lat.

2 JEDEN jest Bóg, który dał nam JEDNĄ księgę – Biblię
Biblia ma DWIE części – Stary i Nowy Testament Stary i Nowy Testament składają się z TRZECH rodzajów pism: ksiąg historycznych, nauczających i prorockich. Pierwsze księgi w Nowym Testamencie to CZTERY Ewangelie, które podkreślają CZTERY fakty dotyczące Jezusa Chrystusa: Jego narodzin, życia, śmierci i zmartwychwstania. Pierwsze PIĘĆ ksiąg w Starym Testamencie zostało napisane przez Mojżesza i opowiada o tym, jak wszystko powstało.

3 Stary Testament składa się z 39 Ksiąg, które zostały napisane w języku hebrajskim i wybrane księgi w języku aramejskim : Księga Ezdrasza i Księga Daniela. Nowy Testament składa się z 27 Ksiąg i został napisany w języku greckim. Podział Biblii

4 Tłumaczenia Biblii * Septuaginta – grecki przekład Pięcioksięgu, powstały dzięki pracy 72 tłumaczy w ciągu 70 dni. * Wulgata – przekład na język łaciński, powstały w 1546 r. dzięki pracy św. Hieronima. * Pierwszą kompletną Biblię w języku polskim wydrukowano w 1561 roku a dwa lata później wydana została Biblia Brzeska zwana Radziwiłowską. W roku 1632 wydane zostało kolejne tłumaczenie zwane Biblią Gdańską.

5 Rozpowszechnieniem i propagowaniem Biblii zajmuje się na świecie 137 Krajowych Towarzystw Biblijnych. Biblię przetłumaczono w całości lub we fragmentach na 2403 języki świata: Afryka języki Azja języki Australia i Oceania języki Ameryka Łacińska i Karaiby języki Europa języki Biblia na świecie

6 Biblia jest jak: Chleb – „Tu natomiast jest chleb, który zstępuje z nieba, aby nie umarł ten, kto go spożywa”. Ew. Jana 6:50 Ogień – „Czy moje słowo nie jest jak ogień? Mówi Pan”. Jeremiasza 23:29 Światło – „Słowo Twoje jest pochodnią nogom moim i światłością ścieżkom moim”. Psalm 119:105 Mleko – „Jako nowonarodzone niemowlęta, zapragnijcie niesfałszowanego duchowego mleka, abyście przez nie wzrastali ku zbawieniu”. I List Piotra 2:2 Miód – „Słodsze niż miód, nawet najwyborniejszy”. Psalm 19:11 Złoto – „Bardziej pożądane niż złoto, nawet najszczersze”. Psalm 19:11 Lustro – „Ale kto wejrzał w doskonały zakon wolności …”. List Jakuba 1: 23-25 Młot – „Czy moje słowo nie jest jak … młot, który kruszy skałę”. Jeremiasza 23:29 Miecz – „I miecz Ducha, którym jest Słowo Boże”. List do Efezjan 6:17 Nasienie – „Odrodzeni nie z nasienia skazitelnego, ale nieskazitelnego, przez Słowo Boże, które żyje i trwa”. I Piotra 1:23

7 Najmniejsza Drukowana Biblia Największa Biblia świata
Najmniejsza znana nam drukowana Biblia ma długość zapałki, czyli 4,5cm, szerokość jej wynosi 3 cm, grubość 2cm. Biblię tę wydrukowano w Anglii i liczy ona 878 stron. Czyta się ją dobrze za pomocą lupy. Waży tylko 20 gramów. Największa Biblia świata Pewien stolarz w Los Angeles pracował pilnie przez 2 lata aby wykonać całą Biblię z drewna. Każda kartka to cieniutka deseczka o wymiarze jednego metra kwadratowego, na której wyryte są litery. Księga ta zawiera 8048 stron i waży 549 kg. Grubość jej wynosi 2,5 metra.

8 Pismo Święte zawiera mniej więcej 3 miliony liter, 31 tysięcy wersetów oraz 1189 rozdziałów. Gdyby chcieć przeczytać Biblię w takim tempie w jakim się normalnie mówi, potrzeba by do tego około 71 godzin. A jeśli by ktoś czytał każdego dnia cztery rozdziały, wtedy doszedłby przez rok do końca Biblii. Ciekawostki

9 Biblia to księga dla całego świata Napisana przez czterdziestu ludzi Tłumaczona przez setki Drukowana przez tysiące Czytana przez miliony Jest także dla Ciebie!

10 Bibliografia * „List do Ciebie” Christliche Schriftenverbreitung * „O Biblii” Jennifer Haaijer i Sam Doherty * „Co powinieneś wiedzieć o Biblii” Peter Atkinson * „Eksplorator Biblii” Carine Mackenzie * „Podróż w głąb Biblii” Silvia Gastaldi i Claire Musatti

11 Prezentacje wykonała Marta Linczak


Pobierz ppt "BIBLIA Biblia – Pismo Święte, jej księgi uznane są za święte, gdyż pisane zostały pod natchnieniem. Powstawała na przestrzeni 1600 lat."

Podobne prezentacje


Reklamy Google