Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szlakiem Kazimierza Wielkiego na Lubelszczyźnie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szlakiem Kazimierza Wielkiego na Lubelszczyźnie"— Zapis prezentacji:

1 Szlakiem Kazimierza Wielkiego na Lubelszczyźnie

2 Kazimierz Wielki Opowiem wam teraz o królu Kazimierzu zwanym Wielkim, który od roku jest patronem naszej szkoły. Urodził się on w 30 kwietnia 1310r. Koronowany został w 1333r. Był uprzejmy i uczciwy, łatwo dopuszczał do siebie ludzi każdego stanu, rodu i wieku.

3 „Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”
Kazimierz Wielki przyczynił się do wybudowania 33 zamków i licznych murów miejskich. Naukowcy oceniają poczynania króla Kazimierza za największy zrealizowany zamysł strategiczny w naszej historii.

4 Z czasów Kazimierza Wielkiego
Janko z Czarnkowa w swojej kronice wymienił szereg wzniesionych przez króla grodów i zamków, a wśród nich w Lublinie i Wąwolnicy. Jan Długosz dorzucił zaś do tego Kazimierz nad Wisłą.

5 Lublin za czasów Kazimierza Wielkiego
Król Kazimierz przyczynił się do wzniesienia murów obronnych, które na długie lata zabezpieczyć miały niezakłócony, pomyślny rozwój miasta. Miało to miejsce zaraz po roku 1341, to jest po najeździe Tatarów, którzy splądrowali i spalili znaczną część miasta.

6 Mury obronne miasta Kamienne fundamenty murów zachowały się na skraju wzgórza zamkowego od północy.

7 Zamek Lubelski W XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego wzniesiono murowany zamek otoczony murem obronnym z bramą od zachodu.

8 Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie
Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim jest jednym z najcenniejszych zabytków. Gotycka budowla została wzniesiona za czasów Kazimierza Wielkiego na wzgórzu i wkomponowana w linię murów obronnych zamku. Kaplica odgrywała przez kolejne stulecia znaczącą rolę w dziejach Lublina.

9 Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie

10 Brama Grodzka Brama Grodzka jest jednym z pierwszych murowanych elementów obwarowań miasta wybudowanych w 1342 r. za panowania Kazimierza Wielkiego. Brama Grodzka zwana była także Bramą Żydowską, ponieważ była przejściem pomiędzy Starym Miastem, a dzielnicą Żydowską.

11 Kościół oo. Dominikanów
Obecny kościół oo. Dominikanów został zbudowany w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego w 1342 r.

12 Brama Krakowska Brama Krakowska to czternastowieczna brama strzegąca dostępu do Starego Miasta w Lublinie. Jest historycznym symbolem naszego grodu. Została zbudowana w stylu gotyckim a w XVII w. nadano jej rys barokowy.

13 Kościół farny w Kazimierzu Dolnym
Czternastowieczny kościół farny jest cennym zabytkiem ufundowanym przez samego Kazimierza Wielkiego około 1325 roku. Ze wzgórza, na którym jest położony, rozciąga się malowniczy widok. Kościół farny obecny, renesansowy kształt zyskał po przebudowie w XVI wieku.

14 Zamek i Baszta w Kazimierzu Dolnym
Zamek w Kazimierzu Dolnym powstał między XII-XIV wiekiem, jako zespół fortyfikacji obronnych. Baszta (Zamek Górny), zwana też wieżą Łokietka z XIII wieku, mieści się na samym szczycie wzniesienia. Zamek Dolny został wzniesiony dla Kazimierza Wielkiego w latach 40. XIV wieku.

15 Zamek w Bochotnicy Zamek w Bochotnicy powstał przypuszczalnie ok r., po słynnym najeździe Tatarów na Lubelszczyznę. Król Kazimierz Wielki starał się otoczyć centrum kraju łańcuchami zamków obronnych. Ruiny zamku w Bochotnicy (popularnie zwanego Zamkiem Esterki) położone są na lewym, stromym i zalesionym zboczu doliny Bystrej.

16 Wąwolnica Przed 1370 r. wieś uzyskała prawa miejskie, stając się miastem królewskim. Wybudowano zamek (wieżę królewską), kaplicę królewską pw. św. Wojciecha i mur obronny. Czasy panowania króla Kazimierza Wielkiego to okres świetności Wąwolnicy.

17 Krasnystaw Całkowicie zniszczony krasnostawski zamek stał nad rzeką Wieprz. W 1356 r. Kazimierz Wielki nakazał budowę zamku otoczonego fosą nad samym Wieprzem, w odległości ok. 700 m na południe od dawnego grodu ruskiego. Aby zapewnić zamkowi wystarczającą ilość wody, wykopano też duży staw. Od niego podobno powstała później nazwa Krasnystaw.

18 Netografia


Pobierz ppt "Szlakiem Kazimierza Wielkiego na Lubelszczyźnie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google