Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej:"— Zapis prezentacji:

1 Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej:
Herb Krakowa Herb Częstochowy

2 Bobolice:   Ruiny zamku w Bobolicach. Jest to miejscowość, która leży niedaleko Częstochowy. Ta miejscowość leży na ,,Jurze Krakowsko-Częstochowskiej”. Niedaleko Bobolic jest wieś o nazwie Mirów, gdzie też są ruiny zamku.

3 Olsztyn:     Nie wiadomo kto i kiedy zbudował tu pierwszy zamek. Na pewno jest jednym z najstarszych na Jurze. Zamek murowany postawił Kazimierz Wielki. Albo kazał zburzyć poprzedni zamek, albo przebudował go od podstaw. W 1349 r. budowa musiała być już ukończona, ponieważ wzmiankowany jest wtedy "burgrabia de Olsztyn".

4 Mirów: Mirów nie jest zbyt dużą wsią na ,,Jurze Krakowsko-Częstochowskiej”. Niedaleko Mirowa są Bobolice. Trudno jest ustalić kiedy zamek został wzniesiony. Dawniej uważano, że powstał za czasów Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. w miejscu drewniano-ziemnego grodu i zajmował obszar około 270 m2. 

5 Kraków: Kraków, jest to jedno z największych miast Polski(była stolica naszego kraju). Wawel to jedna z głównych atrakcji Krakowa. Wzgórze Wawel wraz ze stojącymi na nim zabudowaniami, w tym: katedrą, dawnym zamkiem królewskim, domami dostojników państwowych i kościelnych, murami obronnymi itd., prawie przez 7 wieków stanowiło siedzibę książąt i królów polskich.

6 Kraków, ciąg dalszy: Nagromadzone są tam niezliczone zabytki architektury i sztuki, pamiątki narodowe itp. Wawel wznosi się na wys. 238 m n.p.m. i ok. 25 m nad poziom płynącej u jego stóp Wisły. Zbudowany jest z wapiennych skał jurajskich, mocno skrasowiałych, pełnych grot i szczelin. Nazwa Wawel wywodzi się prawdopodobnie od dawnego określenia „Wawel", czyli „Wąwóz„ (w XVI w. całkowicie zasypany).

7 Autorzy: Sebastian Stachurski Tomasz Matuszczyk Krystian Włochowicz


Pobierz ppt "Zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google