Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki Maszewa Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki Maszewa Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej"— Zapis prezentacji:

1 Zabytki Maszewa Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
Spis treści... Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej Baszta Francuska Mury obronne Ratusz Dom Ogrodnika Pomnik Poległych

2 Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
Kościół budowany od 4. ćwierci XII do połowy XV wieku. Jest budowlą gotycką o formach charakterystycznych dla architektury miejskich far Pomorza Zachodniego. Budowę ukończono przed 1358 rokiem, bowiem w tym roku miało miejsce poświęcenie fary. Od 1604 do 1741 r., z powodu złego stanu wieży, nie używano dzwonów kościelnych. W roku 1741 zbudowano nową wieżę, która spaliła się od uderzenia pioruna w roku Wybudowana w latach nowa wieża kościelna przetrwała do naszych czasów. Zwieńczenie pochodzi z 1868 roku. W czasie II wojnie światowej kościół w Maszewie został częściowo uszkodzony, miał też zniszczony w 80%. dach, który naprawiono jeszcze w 1945 r. Po uporządkowaniu kościoła przez pierwszych polskich mieszkańców Maszewa dnia 19.VIII.1945 roku została odprawiona pierwsza Msza św.

3 Baszta Francuska Z XIV-XV w , gzyms wieńczący z 1884 roku, styl gotycki. Kształt przyziemia baszty jest zbliżony do kwadratu, trzon główny ma kształt walca. Ściany baszty zostały wzniesione z surowego kamienia polnego (w przypadku przyziemia) oraz z cegły ceramicznej (powyżej przyziemia). Wejście do baszty znajduje się w elewacji równoległej do murów obronnych.

4 Mury obronne zachowane na całym obwodzie miasta, zbudowane z kamieni granitowych i z cegły. Wzniesione na przełomie XIII i XIV wieku , z nakazu wydanego w Zewnętrzną linię murów chroniły wały ziemne i fosa, pogłębiona w XV wiek . Fosa i wały zostały zlikwidowane w latach zaś w roku 1838 rozebrano przedbramia. W miejscu dawnej fosy i wałów wytyczono w 1854 roku uliczkę obrzeżną. Dzisiejszy wygląd murów przetrwał od roku 1868, kiedy zburzono bramy wewnętrzne oraz część półbaszt z uwagi na budowę nowych dróg.

5 Ratusz znajduje się po północnej stronie kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej, z fasadą w kierunku wschodnim. Obecny ratusz zbudowano w latach na miejscu starszej budowli, prawdopodobnie z okresu średniowiecza. Ostateczny kształt dzisiejszego ratusza to rok 1920 r. (dobudowano wtedy kondygnację strychową). Obecnie siedziba Urzędu Miejskiego.

6 Dom Ogrodnika

7 W 1926 roku, Rada Miejska Maszewa, zbudowała na tym terenie pomnik poświęcony pamięci poległych w I wojnie światowej. Pomnik, w formie ceglanej, nie zadaszonej budowli, założony został na planie prostokąta, zakończonego od strony wschodniej półkoliście. W ścianie zachodniej umieszczono wejście, a w jego sąsiedztwie, we wnętrzu, dwa, przykryte stropami aneksy, wsparte na słupach. W murach, wzniesionych z kilku warstw dekoracyjnie układanej cegły, umieszczono rzędy ażurowych, półkolistych arkadek, a od strony wschodniej motyw miecza teutońskiego. Mury budowli zwieńczono pseudokrenelażem, a u podnóża wzniesiono niski kamienny mur, powtarzający zarys pomnika." Pomnik Poległych

8 DAWNE MASZEWO...

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18 To już koniec....


Pobierz ppt "Zabytki Maszewa Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google