Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szlakiem Słupskich Zabytków.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szlakiem Słupskich Zabytków."— Zapis prezentacji:

1 Szlakiem Słupskich Zabytków

2 Lista słupskich zabytków:
1) Ratusz 2) Zamek Książąt Pomorskich 3) Spichlerz Richtera 4) Baszta Czarownic 5) Kościół św. Jacka 6) Kościół Mariacki 7) Kaplica św. Jerzego 8) Starostwo powiatowe 9) Zespół murów miejskich

3 Ratusz Plac Zwycięstwa 3, Słupsk
Neogotycki monument z 1901 r., siedziba władz miasta. Wieżę ratuszową udostępniono do zwiedzania w 2003 roku. Na wieży znajduje się galeria portretów burmistrzów i prezydentów.

4 Zamek Książąt Pomorskich
ul. Dominikańska 5 - 9, Słupsk Wybudowany w 1507 r. za panowania Bogusława X. W latach przebudowany na styl renesansowy

5 Spichlerz Richtera Rynek Rybacki, ul. Dominikańska 5-9, Słupsk
zbudowany w II poł. XVIII w., dawniej stał przy ul. Kopernika. Zrekonstruowany w latach Obecnie herbaciarnia. W okresie letnim odbywa się przed nim Jarmark Gryfitów.

6 Baszta czarownic ul. F. Nullo 13, Słupsk Galeria "Baszta Czarownic" powstała w 1976 roku. Galeria mieści się w średniowiecznej baszcie, która kiedyś była więzieniem dla kobiet posądzonych o czary. W galerii organizowane są wystawy malarstwa, fotografii, małych form rzeźbiarskich, grafiki, rysunku i instalacji przestrzennych.

7 Kościół św. Jacka Dominikańska 2, Słupsk
Gotycki, jednonawowy kościół z XIV w. Znajdują się w nim płyty nagrobne księcia Ernesta Bogusława de Croy i jego matki księżnej Anny de Croy, oraz renesansowy ołtarz, polichromowana ambona i barokowe organy.

8 Kościół Mariacki ul. Nowobramska, Słupsk
Gotycki, trójnawowy, wybudowany w II poł. XIV w. obiekt, rozbudowany w r Częściowo zniszczony w czasie II Wojny Światowej, odbudowany w 1948 r. W 2003 r. na wieży kościelnej zrekonstruowano hełm z iglicą.

9 Kaplica św. Jerzego plac bł. B. Kostkowskiego, Słupsk
I-II poł. XV w. przed 1492 r. m. Pomorski rejestr zabytków Nr z dnia r. Wybudowana w stylu gotyckim na pocz. XV w, pierwotnie stała przy szpitalu św. Jerzego, który znajdował się przy dzisiejszej ul. Juliana Tuwima. W latach przeniesiona na obecne miejsce.

10 Starostwo powiatowe Szarych Szeregów 14, 76-200 Słupsk
Jeden z ładniejszych budynków Słupska z około 1903 r. Gmach ten był siedzibą Powiatowej Rady Narodowej, a po utworzeniu województwa słupskiego siedzibą Urzędu Wojewódzkiego i Wojewódzkiej Rady Narodowej. Obecnie mieści się tu Starostwo Powiatowe a także Zarząd Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi".

11 Zespół murów miejskich
Mur obronny przy ul. Władysława Jagiełły wzniesiono we wcześniejszej fazie budowy, tj. w latach

12 KONIEC Marcin Wilkosz IV c


Pobierz ppt "Szlakiem Słupskich Zabytków."

Podobne prezentacje


Reklamy Google