Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dobczyce Moją prezentację chciałabym poświecić Miastu Dobczyce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dobczyce Moją prezentację chciałabym poświecić Miastu Dobczyce."— Zapis prezentacji:

1 Dobczyce Moją prezentację chciałabym poświecić Miastu Dobczyce.

2 Dobczyce Miasto Dobczyce zaliczane jest do najstarszych osad położonych nad rzeką Rabą. Miasto Dobczyce łączy się z legendą o piastowskim rycerzu Dobku.

3 Zamek Dobczycki Najciekawszym z miejsc w Dobczycach są ruiny średniowiecznego zamku z XIII. Położony na wzgórzu nad rzeką Rabą.

4 Zabytki Nieopodal zamku w Starym Mieście znajduje się Skansen budownictwa ludowego z okolic Dobczyc i Myślenic, będący częścią Muzeum Regionalnego.W tworzonym w latach skansenie znajdują się trzy zabytkowe budynki drewniane: kurnik, karczma i spichlerz zbożowy. Kurnik- na parterze piętrowego kurnika (sernika) wystawione są sprzęty gospodarskie: socha, brony, drewniane łopaty, pługi żelazne, żarna, roszarnia, ul dwudziałowy, wialnia, grabie, cepy, siewniki ręczne i sąsieki na zboże. Wozownia - tuż obok kurnika stoi wozownia, a w niej dworskie sanie używane w czasie kuligów, duża wialnia i ogromna beczka dębowa z korbami do robienia masła na 50 litrów śmietany

5 Kościół pw. Św. Jana W Starym Mieście na wzgórzu położony jest Kościół św. Jana Chrzciciela. Kościół, który widzimy, jest kolejną budowlą sakralną stojącą na tym samym miejscu. Pierwszy kościół mógł być wystawiony już w początkach XIII wieku. W XVI wieku starosta dobczycki Sebastian Lubomirski ufundował kamienną świątynię, którą zamknięto około 1790 roku z powodu złego stanu technicznego budowli. Wznoszenie nowego kościoła, w stylu klasycystycznym, rozpoczęto w 1828 roku wykorzystując do budowy kamienie uzyskane z rozbiórki pobliskich murów zamkowych.

6 Dzwonnica Ten gotycki dzwon o średnicy 105 cm, odlany w czasach Kazimierza Jagiellończyka jako jedyny przetrwał czasy II Wojny Światowej. Na kołnierzu ma napis w języku niemieckim: "Kto odlał ten dzwon - dobrej myśli jest on - bo Bóg da mu zbawienie - więc nie troszczy się o mienie - Dzwon ten został ulany - na cześć św. Jana oddany". Płaszcz dzwonu ozdobiony jest trzema plakietkami: Chrystusa, Najświętszej Panny Marii i św. Jana Chrzciciela.

7 Mury miejskie Zachowane fragmenty około 60 m murów obronnych miasta z XIV wieku wraz z bramą wjazdową.

8 Kościół Parafialny Przy Rynku znajduje się Kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

9 Pieta Ołtarz główny stanowi harmonijne połączenie historii współczesności. Umieszczona w nim Pieta pochodzi z XV- XVI w., ze szkoły Wita Stwosza.

10 Źródła informacji Korzystanie ze strony www.dobczyce.pl.
Książki o Dobczycach. Ilustracje ze strony


Pobierz ppt "Dobczyce Moją prezentację chciałabym poświecić Miastu Dobczyce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google