Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patryk Taraszkiewicz Tomasz Dąbski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patryk Taraszkiewicz Tomasz Dąbski"— Zapis prezentacji:

1 Patryk Taraszkiewicz Tomasz Dąbski
Kraków Patryk Taraszkiewicz Tomasz Dąbski

2 Rynek Główny Jest największym placem Krakowa, a także jednym z największych rynków w Europie. Ma kształt kwadratu o boku wynoszącym około 200 m.

3 Sukiennice Budowla powstała w XIV wieku.
Jej nazwa pochodzi od kramów sukiennych, które ciągnęły się przez środek rynku. Później pokryto je wspólnym dachem, a z czasem postawiono w tym miejscu budynek. Dzisiaj można tu kupić pamiątki.

4 kościół Mariacki Jeden z największych i najważniejszych kościołów Krakowa. Został ufundowany w 1222 roku. Słynie z rzeźbionego ołtarza wykonanego przez Wita Stwosza oraz hejnału, który z jego wieży rozbrzmiewa co godzinę na cztery strony świata.

5 Ołtarz Wita Stwosza W ołtarzu jest ponad 200 figur.
Wyrzeźbione są z litych kloców lipowych. Cała konstrukcja wykonana jest w drewnie dębowym, natomiast tło w modrzewiu. Dzieło Stwosza ma 13 metrów wysokości i 11 szerokości.

6 Brama Floriańska Brama Floriańska była jedną z ośmiu bram obronnych.
Tutaj też zaczynała się Droga Królewska na Wawel. Na elewacji od strony Starego Miasta widać barokową rzeźbę patrona bramy – św. Floriana.

7 Barbakan Najcenniejszy zabytek zachowanego fragmentu fortyfikacji miejskich Krakowa. Zbudowano go w latach Jest basztą wyjątkowo dużej średnicy (24,4 m) z licznymi strzelnicami. Pierwotnie otoczony był fosą.

8 Pomnik Adama Mickiewicza
Znajduje się na Rynku Głównym. Przez krakowian zwany jest potocznie Adasiem. Na cokole pomnika znajduje się dedykacja: ,,Adamowi Mickiewiczowi Naród”

9 Pomnik Mikołaja Kopernika
Powstał w 1899 r. 8 czerwca 1900 r. został uroczyście odsłonięty na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1953 r. pomnik został przeniesiony na Planty , gdzie stoi do dziś.

10 Muzeum Narodowe Muzeum powołane uchwałą Rady Miasta Krakowa 7 października 1879, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Jest najstarszym muzeum narodowym w Polsce.

11 Biblioteka Jagiellońska
Główna biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanowi jedną z największych z bibliotek w Polsce.

12 Zamek Królewski na Wawelu
Dawna siedziba królów. Obecnie można zwiedzać Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Komnaty Królewskie, Skarbiec Królewski i Zbrojownię oraz wystawy Sztuka Wschodu i Wawel Zaginiony.

13 Smocza Jama Składa się z trzech komór.
Ostatnia z nich służyła w XVII w. jako sala biesiadna. Wyjścia z niej strzeże podobizna Smoka Wawelskiego.

14 Katedra na Wawelu Miejsce koronacji polskich królów.
Tutaj też składano ich prochy. Dobudowano do niej wiele kaplic. W najpiękniejszej z nich, Kaplicy Zygmuntowskiej, znajdują się sarkofagi ostatnich Jagiellonów.

15 Grobowiec królowej Jadwigi na Wawelu


Pobierz ppt "Patryk Taraszkiewicz Tomasz Dąbski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google