Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonali: Martin Błaszczyk Arek Gałdyn.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonali: Martin Błaszczyk Arek Gałdyn."— Zapis prezentacji:

1 Wykonali: Martin Błaszczyk Arek Gałdyn

2 PIĘKNE OKOLICE CZESTOCHOWY
Olsztyn - tutejszy zamek wzmiankowano w źródłach w 1295r. W drugiej połowie XIII w. został rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego. Znajdowało się tutaj więzienie, w którym zginął śmiercią głodową Maćko Borkowic - wojewoda poznański, stojący na czele konfederacji antykrólewskiej. Jego jęki i brzęki kajdan słychać podobno po dziś dzień. W latach warownia należała do Władysława Opolskiego, a następnie została odbita przez Władysława Jagiełłę Olsztyn - tutejszy zamek wzmiankowano w źródłach w 1295r. W drugiej połowie XIII w. został rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego. Znajdowało się tutaj więzienie, w którym zginął śmiercią głodową Maćko Borkowic - wojewoda poznański, stojący na czele konfederacji antykrólewskiej. Jego jęki i brzęki kajdan słychać podobno po dziś dzień. W latach warownia należała do Władysława Opolskiego, a następnie została odbita przez Władysława Jagiełłę

3 OLSZTYN LEPIEJ NIE WSPINAJCIE SIĘ TAM ;]

4 MIRÓW Mirów - wieś wzmiankowana już w 1234r Pierwsza warownia (gród drewniano-ziemny) powstały tu w epoce brązu. Był on powtórnie użytkowany w XI-XII w.Zamek kamienny został wybudowany za Kazimierza Wielkiego. Od 1370r. należał do Władysława Opolskiego, potem do korony. W 1442r. dobra te zakupił Piotr z Bnina i w rękach prywatnych znajdował się do XIX w. Warownia została zniszczona podczas potopu szwedzkiego,potem częściowo odbudowana. Zamek mirowski jest wysoką budowlą o gotyckiej konstrukcji. Budowla składa się z dwóch części: zamku dolnego i górnego .Zamek górny, którego mury są do dziś dość dobrze zachowane, był otoczony jedynie murem obwodowym (bez wież).Dopiero po przejściu w ręce rycerzy z Koziegłowów dobudowano do strażnicy niewielką wieżę w części zachodniej, nowe mury obwodowe oraz basztę północno-wschodnią.W drugiej polowie XVw. powstała po zachodniej stronie wieża mieszkalna. Mirów - wieś wzmiankowana już w 1234r Pierwsza warownia (gród drewniano-ziemny) powstały tu w epoce brązu. Był on powtórnie użytkowany w XI-XII w.Zamek kamienny został wybudowany za Kazimierza Wielkiego. Od 1370r. należał do Władysława Opolskiego, potem do korony. W 1442r. dobra te zakupił Piotr z Bnina i w rękach prywatnych znajdował się do XIX w. Warownia została zniszczona podczas potopu szwedzkiego,potem częściowo odbudowana. Zamek mirowski jest wysoką budowlą o gotyckiej konstrukcji. Budowla składa się z dwóch części: zamku dolnego i górnego .Zamek górny, którego mury są do dziś dość dobrze zachowane, był otoczony jedynie murem obwodowym (bez wież).Dopiero po przejściu w ręce rycerzy z Koziegłowów dobudowano do strażnicy niewielką wieżę w części zachodniej, nowe mury obwodowe oraz basztę północno-wschodnią.W drugiej polowie XVw. powstała po zachodniej stronie wieża mieszkalna.

5 Złoty Potok Dworek Z. Krasińskiego  oraz  Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku źródła Zygmunta i Elżbiety Brama Twardowskiego Złoty Potok - małe miasteczko w okolicach rzeki Wiercicy, powstałe w XIIIw. W okolicy Złotego Potoku znajduje się szereg atrakcji krajoznawczych zaliczanych do największych osobliwości przyrodniczych rejonu częstochowskiego. Należą do nich: Złoty Potok - małe miasteczko w okolicach rzeki Wiercicy, powstałe w XIIIw. W okolicy Złotego Potoku znajduje się szereg atrakcji krajoznawczych zaliczanych do największych osobliwości przyrodniczych rejonu częstochowskiego.

6 A tak wyglądał zamek przed atakiem szweckim
BOBOLICE Bobolice - jak mówią miejscowe legendy do XIV w. stanowiły gniazdo rozbójników. Za Kazimierza Wielkiego powstał tu murowany zamek.W 1370r. otrzymał go w lenno Opolski książę Władysław. W czasie wojen szwedzkich zamek popadł w ruinę. W latach między wojennych dewastowany był przez licznych poszukiwaczy skarbów.W północno-zachodniej części zamku znajduje się mały ganeczek - miejsce ukazywania się Białej Damy Zamek po wojnie szweckiej wygląda tak. A tak wyglądał zamek przed atakiem szweckim Bobolice - jak mówią miejscowe legendy do XIV w. stanowiły gniazdo rozbójników. Za Kazimierza Wielkiego powstał tu murowany zamek.W 1370r. otrzymał go w lenno Opolski książę Władysław. W czasie wojen szwedzkich zamek popadł w ruinę. W latach między wojennych dewastowany był przez licznych poszukiwaczy skarbów.W północno-zachodniej części zamku znajduje się mały ganeczek - miejsce ukazywania się Białej Damy

7 Pilica Pilica - założona w połowie XIV w. jako miasto funkcjonuje do końca XIX w. We wsi gotycki kościół św. Jana Chrzciciela z 1327r. Wewnątrz gotycka kaplica św. Anny. Ruiny kościoła ks. Marków pochodzą z XVI w. Kościół i klasztor Reformantów z 1746r.,na podzamczu - jedna z najstarszych lip w Polsce - pomnik przyrody; na stoku wzniesienia - ruiny prywatnego zamku rycerskiego. Założony on został w 1651r. przez Stanisława Warszyckiego; fortyfikacja na planie prostokąta z czterema bastionami w narożach. Brama umieszczona była od strony południowo-wschodniej. Droga do niej wiodła poprzez groblę pomiędzy stawami. Na osi wjazdu stał obiekt mieszkalny przebudowany w XIX w. Do dnia dzisiejszego zachowały się w całości fortyfikacje. Pilica - założona w połowie XIV w. jako miasto funkcjonuje do końca XIX w. We wsi gotycki kościół św. Jana Chrzciciela z 1327r. Wewnątrz gotycka kaplica św. Anny. Ruiny kościoła ks. Marków pochodzą z XVI w. Kościół i klasztor Reformantów z 1746r.,na podzamczu - jedna z najstarszych lip w Polsce - pomnik przyrody; na stoku wzniesienia - ruiny prywatnego zamku rycerskiego. Założony on został w 1651r. przez Stanisława Warszyckiego; fortyfikacja na planie prostokąta z czterema bastionami w narożach. Brama umieszczona była od strony południowo-wschodniej. Droga do niej wiodła poprzez groblę pomiędzy stawami. Na osi wjazdu stał obiekt mieszkalny przebudowany w XIX w. Do dnia dzisiejszego zachowały się w całości fortyfikacje.

8 Mirów Skałki w OLSZTYNIE Skałka w Mirowie Dziewica Skałki w OLSZTYNIE

9 Pielgrzym Pielgrzym - skałka u podnóża 'Bońka'
Boniek od strony północnej Fragment ściany 'Bońka' od strony zachodniej

10 Maczuga Cherkulesa LEPIEJ SIĘ TAM NIE WSPINAC :];]
PS. TEN GOSCIU NA GURZE TO ………. :p


Pobierz ppt "Wykonali: Martin Błaszczyk Arek Gałdyn."

Podobne prezentacje


Reklamy Google